مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد 98

در این مطلب قصد داریم چگونگی مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد و همچنین شرایط و راهکارهایی را برای قبولی را ارائه دهیم. اما بهتر است قبل از شروع بهتر است به توضیح مختصر در مورد معرفی این رشته بپردازیم.

معرفی رشته حسابداری

حسابداری فعالیتی است که وظیفه اش دسته بندی و محاسبه اطلاعات مالی است که این اطلاعات طبقه بندی شده توسط حسابداری باید در زمینه اقتصادی مفید واقع شود. تاریخچه حسابداری در کشور ما به سالها پیش باز می گردد بطوریکه با بررسی مدارک به دست آمده از ایران باستان می توان متوجه شد که در دوره هخامنشی این امر بسیار مورد توجه بوده و در امور مالی کشور شامل هزینه های حکومت و درآمد کشور از موارد مختلف با دقت بسیار بالایی ثبت می شده است. رشته حسابداری در همه مقاطع تحصیلی خواهان زیادی دارد به دلیل بازار کار خوب و فرصت های متنوع شغلی به ندرت دیده می­ شود که فارغ التحصیلان این رشته با مشکل بیکاری مواجه باشند و همچنان یکی از نیازهای اساسی هر جامعه ای در هر شاخه شغلی است. فارغ التحصیلان این رشته می­ توانند در زمینه­ های گوناگون از جمله حسابداری مالی، مدیریت، دولتی، مالیاتی، بیمه و … مشغول به کار شوند.

شرایط مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد 98 و نحوه امتیازدهی

داوطلبان آزمون دکتري تخصصی حسابداری 98 و همچنین دواطلبان استعداد درخشان که بدون آزمون نسبت به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کرده اند می توانند از سایت (www.Azmoon.com) پس از مشاهده نتایج اولیه در صورت قبولی و همچنین رعایت موارد ذیل در خصوص شرایط مصاحبه اقدام نمایند. پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، برخلاف دانشگاه های سراسری که باید منتظر ماند تا همه انتخاب ها مورد بررسی قرار گیرد و برای هر دانشگاه نتیجه دعوت به مصاحبه آمده باشد در اینجا مشخص می شود که هر شخص به مصاحبه دعوت شده است یا خیر. این تفاوت در مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه سراسری و آزاد هم به این دلیل است که در دانشگاه آزاد مصاحبه دکتری بصورت متمرکز و در استان های مختلف انجام می پذیرد و در واقع هر یک از دانشگاه های آزاد استان های برگزار کننده مصاحبه،  به عنوان یک حوزه برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد انتخاب می شوند و در واقع دانشگاهی که در هر استان دعوت به مصاحبه می شوید نماینده کلیه واحد های دانشگاه آزاد در آن استان است که در فرم انتخاب رشته وارد کرده بودید.

جهت ورود به دوره دکتري تخصصی حسابداری در دانشگاه آزاد معیارهاي زیر مد نظر قرار می گیرند:

 • آزمون متمرکز (50 درصد)
 • سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوري (20 درصد)
 • مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 درصد)
موارد فوق به ترتیب با میزان درصدهای: 50، 20 و 30 تاثیرگذار می باشند.

مدارک مورد نیاز برای مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد 98

هر یک از داوطلبان دعوت شده به مصاحبه دکتری حسابداری برای مصاحبه هنگام مراجعه به واحد دانشگاهی باید فیش واریز هزینه مصاحبه به مبلغ 700 هزار ریال را به مسئول مربوطه ارائه کنند. داوطلبان باید فرم اطلاعات اولیه را از سایت واحد دانشگاهی محل مصاحبه دریافت کرده و پس از تکمیل ، هنگام حضور در جلسه مصاحبه تحویل گـروه مصـاحبه کننـده دهند. داوطلبان دوره بدون آزمون به دلیل اینکه بر اساس معدل و نمره پایان نامه درج شده در زمان ثبت نام دعوت به مصاحبه شده اند لذا این افراد لازم است اصل، تصویر مدرک فارغ التحصـیلی و همچنین ریز نمرات تایید شده خود را در روز مصـاحبه جهت بررسی بـه همـراه داشـته باشـند. همراه داشتن رزومه در روز مصاحبه امری حیاتی است.

همراه داشتن رزومه در روز مصاحبه امری حیاتی است

زمان مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد 98

دانشگاه آزاد طبق روال سال های گذشته انجام مصاحبه را از نیمه دوم تیر ماه لغایت مردادماه به تفکیک استانهای مورد نیاز تعیین می کند و زمان دقیق در سایت این دانشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.

نکات تخصصی مورد نیاز در مورد مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد

اگر در روز مصاحبه از شما پرسیده شود چه مبحثی را تدریس می‌کنید، سپس از شما در مورد آن درس با جزئیات بیشتری سوال می نمایند. چنانچه عنوان نمایید سابقه حسابرسی دارید، از شما در مورد حسابرسی می‌پرسند. نکته قابل توجه این است که، سمت و جهت مصاحبه را شما تعیین می‌نمایید نه افراد مصاحبه کننده و به راحتی می توانید کنترل اوضاع را به دست بگیرید.

نکته قابل توجه این است که، سمت و جهت مصاحبه را شما تعیین می‌نمایید نه افراد مصاحبه کننده

معمولاً در هنگام مصاحبه از موارد زیر حتماً سوال می شود:

 • رویکرد مبتنی بر قواعد و رویکرد مبتنی بر اصول
 • سود رقیق شده چیست؟
 • مدیریت سود، هموارسازی سود، دستکاری سود و … و تفاوت هر کدام با یکدیگر
 • رویکرد دارایی ـ بدهی و رویکرد درآمد ـ هزینه
 • تولید ناب و چابک (رجوع شود به مقاله دکتر رهنما)
 • تامین مالی خارج از ترازنامه
 • بدهکار، بستانکار چیست؟ رجوع شود به مقاله دکتر رهنما
 • اهرم چیست؟ مبتکر اهرم چه کسی بوده است؟ (ابن سینا) تفاوت اهرم‌ها و… (حتما مقاله دکتر رهنما خوانده شود؛
 • capm-dcapm-rcapm  و … حتما مطالعه شود. (رجوع شود به مقاله دکتر رهنما + زهرا امیر حسینی با نام تببین قیمت‌گذاری دارایی سرمایه گذاری: مقایسه تطبیقی مدل‌ها)
 • کل کتاب تئوری دکتر نیکومرام و دکتر بنی‌مهد خوانده شود و جزوات و مقالات دوره فوق لیسانس دکتر بنی مهد بطور کامل خوانده شود.
 • مقاله‌ای با عنوان کاربرد تئوری روانشناسی در حسابداری دکتر رهنما + دکتر شهره یزدانی

نکات مورد توجه برای روز مصاحبه

 • داشتن خواب کافی در شب قبل
 • حضور به موقع
 • خاموش کردن تلفن همراه
 • ظاهر آراسته
 • صبر و حوصله
 • دسته بندی کردن مطالب
 • صداقت و حفظ اعتماد به نفس
 • تسلط زیاد بر پایان نامه کارشناسی ارشد
در نهایت با توکل به خدا و حفظ آرامش به آنچه که می خواهید و برای آن تلاش کرده اید خواهید رسید.

پیش به سوی مؤفقیت در مصاحبه دکتری با مشاوران آیدانیتو!!!!

مصاحبه دکتری فرآیندی است که قبولی در آن مرهون تلاش زیاد و کمک گرفتن از مشاوران خبره در این زمینه است. پس فکر این که نتوانید این غول بی شاخ و دم را شکست دهید را از ذهن خود بیرون کنید. به کمک مشاوران آیدانیتو مؤفقیت در مصاحبه دکتری از آن شماست. با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید تا بتوانید در کنار مشاوران مجموعه ما به راحتی از عهده مصاحبه دکتری بربیایید. 
در این مقاله به بررسی موضوع مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد 98 پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مشاوره دکتری بزنید. 

اگر سوالی در زمینه مصاحبه دکتری حسابداری دانشگاه آزاد 98 ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.