مشاوره تحصیلی

امروزه کم تر کسی از اهمیت و ضرورت راهنمایی و مشاوره بی خبر است. زندگی سرشار از تصمیم های مهم و سرنوشت ساز است و اگر ما در فرآیند تصمیم گیری بتوانیم از راهنمایی های یک فرد متخصص و با تجربه بهره مند شویم، کم تر متضرر می شویم. همچنین، همه ما در مقاطع مختلف زندگی با چالش ها و بحران هایی مواجه می شویم و چنانچه برای پشت سر گذاشتن این بحران ها تنها نباشیم، احتمال مؤفقیتمان بالاتر می رود. انتخاب های تحصیلی از مهم ترین انتخاب های هر انسانی هستند. کسانی که با جدیت درس می خوانند و به دانشگاه می روند، قصد دارند که در نهایت آینده شغلی شان را با استفاده از مدرک و تجارب تحصیلی مشخص کنند. پس مسیر تحصیلی در زندگی شان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
از سویی دیگر درس خواندن و مطالعه به خودی خود کار آسانی نیست و یادگیری روش های صحیح مطالعه، برنامه ریزی درسی، آشنایی با منابع درسی مختلف و…روند یادگیری و دست یابی به اهداف تحصیلی را تسهیل و تسریع می کند. مشاوره تحصیلی یکی از بهترین روش ها برای آگاهی و آمادگی بیشتر در مسیر رسیدن به اهداف تحصیلی است.

اگر در جایگاه یک دانش آموز، داوطلب کنکوری و یا دانشجو نیاز به کمک گرفتن از یک مشاور دارید می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید

 

 آشنایی با رشته مشاور تحصیلی 

 
مشاوره تحصیلی یکی از گرایش های مهم رشته مشاوره است. افرادی که در رشته مشاوره تحصیل می کنند با توجه به توانمندی ها، علایق و استعدادهایشان در مقطع ارشد گرایشی را انتخاب می کنند. این گرایش می تواند خانواده، تحصیلی، شغلی و غیره باشد. مشاوره تحصیلی در زندگی بسیاری از دانش آموزان ضرورت دارد. در حال حاضر، شاهد وجود یک مشاور تحصیلی در اکثر مدارس کشور هستیم. دانش آموزان دچار افت تحصیلی، توسط معلم ها به مشاور تحصیلی ارجاع داده می شوند تا مشاور علل اصلی و ریشه ای افت تحصیلی دانش آموز را پیدا و به او برای ارتقاء وضعیت خودش کمک کند. گاهی اوقات یک دانش آموز برای درس خواندن ارزش قائل است و به تحصیل علاقه دارد اما نمی داند که باید از کجا شروع کند و طبق چه برنامه ای پیش برود. در این شرایط چنین فردی می تواند با کمک مشاور مدرسه، برنامه ریزی تحصیلی را یاد بگیرد. مشاوران تحصیلی در زمینه اختلالات روانی، مهارت های زندگی، دوران کودکی و نوجوانی و روش های بهبود سلامت روان هم اطلاعات کافی دارند و می توانند به دانش آموزان برای ارتقاء سلامت روان به عنوان عاملی مثبت جهت داشتن عملکرد تحصیلی عالی کمک کنند.
از سویی دیگر، مشاوران تحصیلی علاوه بر مدارس در مراکز حضوری و غیرحضوری هم فعالیت می کنند تا پاسخگوی سؤالات کسی باشند که قصد یادگیری روش های صحیح مطالعه،  آشنایی با منابع درسی، انتخاب رشته در مدرسه و دانشگاه، اطلاع از تاریخ برگزاری کنکور در مقاطع مختلف تحصیلی و موارد دیگر را دارند. 

انتخاب رشته تحصیلی

انتخاب رشته در دبیرستان و انتخاب رشته بعد از کنکور، دو انتخاب بسیار سرنوشت سازند. اگر استعدادها، علایق، ترجیحات، قابلیت ها و توانمندی های خودمان را نشناسیم نمی توانیم وارد مسیر مناسبی شویم. مشاوره تحصیلی به ما کمک می کند تا خودمان و انواع رشته های مختلف تحصیلی را بشناسیم، با بازار کار رشته های مختلف آشنا شویم و بر این اساس تصمیم عقلانه ای برای آینده بگیریم.

مهارت های مطالعه

خیلی از ما دوست داریم که درس بخوانیم و عملکرد تحصیلی خوبی داشته باشیم. اما در این راه مشکلات زیادی از جمله بلد نبودن روش صحیح مطالعه، داشتن ضعف در به خاطر سپاری مطالب درسی، سریع فراموش کردن مطلب و حتی کمبود وقت مواجه هستیم. در این میان، کمک گرفتن از یک مشاور جهت یادگیری مهارت های مطالعه می تواند بسیار راهگشا باشد. 

منابع درسی

یکی از عوامل مهم در مؤفقیت تحصیلی، استفاده از منابع درسی معتبر و مفید است. مخصوصاً کسانی که قصد شرکت در کنکور کارشناسی، ارشد یا دکترا را دارند چنانچه منابع درسی را نشناسند ممکن است به بیراهه بروند و کتاب هایی را مطالعه کنند که بی ارتباط با امتحان پیش روی شان است. کمک گرفتن از یک مشاور باتجربه می تواند به شما در شناخت منابع درسی شناخته شده و معتبر کمک کند. 


مشاوره تحصیلی تلفنی با آیدانیتو

با توجه به ویژگی های زندگی مدرن، امروزه بسیاری از خدمات مشاوره ای به صورت تلفنی ارائه می شوند. شلوغ بودن زندگی روزمره انسان ها، مسئولیت های ریز و درشت و غیره مراجعه حضوری به مشاوران را برای بسیاری از افراد دشوار کرده است.

 از سویی دیگر، بعضی دانش آموزان و دانشجویان ساکن شهرها و روستاهای کوچکی هستند و به خدمات مشاوره حضوری دسترسی ندارند. به همین دلیل مشاوره تحصیلی تلفنی نوع مفیدی از مشاوره در عصر ما است. در عصر حاضر، استقبال از مشاوره های غیرحضوری مثل مشاوره تلفنی روز به روز بیشتر می شود. چون این نوع مشاوره مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن، نسبت به مشاوره حضوری
  • پاسخ گو بودن در شرایط بحرانی که افراد برای مشاوره حضوری فرصت ندارند
  • کارآمد بودن برای افرادی که زندگی های پر مشغله ای دارند
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی افراد
  • مناسب بودن برای افراد خجالتی و کسانی که تمایلی به گفت و گوهای رودررو ندارند

مشاوره تحصیلی تلفنی 

با کم شدن وقت افراد به علت بالا رفتن سطح زندگی و مدرن شدن آن امکان انجام کارهای بسیاری برای افراد فراهم نمی شود. در این میان، خانواده هایی با فرزندان محصل و یا پشت کنکوری و حتی دانشجو به هیچ وجه زمانی جهت رفتن به جلسات مشاوره برای گرفتن مشاوره تحصلی را ندارند. با این اوصاف، مشاوره تحصیلی تلفنی می تواند بهترین راهکار باشد. از جمله مزایای این نوع مشاوره می توان به عدم نیاز به حضور فیزیکی و دریافت مشاوره باکیفیت و سرعت بالا اشاره کرد.

مشاوره درسی

در حال حاضر مشاوره درسی با تخصصی تر شدن و پیشرفت کسب و کارها و انواع مشاغل و دانش بشری بسیار اهمیت پیدا کرده است. هر فردی در طول زندگی تحصیلی اش چه به عنوان یک دانشجو و چه به عنوان یک دانش آموز با داشتن انتخاب هایی منطقی و درست می تواند بهترین و درخشان ترین آینده را برای خود رقم بزند. در این بین گرفتن مشاوره درسی از یک مشاور می تواند در زمینه تحصیلی کمک شایان توجهی به شما کند. 

در این مقاله به بررسی نقش مشاوره تحصیلی در موفقیت پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله مشاوره تلفنی 24 ساعته را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات مشاوره تحصیلی می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.