مشاوره نوجوان

دوران نوجوانی دوران پرچالشی است. در این دوران که معمولاً بازه سنی 11 تا 18 سال را در بر می گیرد، فرد در حال تبدیل شدن از یک کودک به یک فرد جوان است و تغییرات جسمی  روانی متعددی را تجربه می کند.

 این تغییرات بسیار سریع هستند و موجب تعجب نوجوان و اطرافیانش می شوند. با ورود به دوران بلوغ، نوجوانان قد بلند می شوند، موهای زائدشان رشد می کند، صدای پسران کلفت می شود، دختران اولین قاعدگی را تجربه می کنند و بیداری جنسی اتفاق می افتد.

تغییرات هورمونی در نوجوانان بسیار شدید است و به همین دلیل آن ها مدام از نظر هیجانی بالا و پایین می شوند. نمی توان از یک نوجوان انتظار داشت که همیشه عادی رفتار کند. سازگار شدن با این تغییرات ناگهانی ذهنی و جسمی آسان نیست. نوجوانان به زمان نیاز دارند و کسانی که درکشان کنند و بی قید شرط دوستشان داشته باشند.

شاید والدین یک نوجوان هم به اندازه او تحت تأثیر فراز و نشیب های دوران نوجوانی قرار بگیرند. نوجوانان اغلب در این سن از پدر و مادر دوری می کنند و به هم سالان گرایش پیدا می کنند. ممکن است آن ها دچار مشکلات تحصیلی بشوند و به رفتارهای پرخطر گرایش پیدا کنند. همه این ها والدین را نگران و مضطرب می کنند. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک متخصص و استفاده از خدمات مشاوره نوجوان می تواند بسیار مفید و راهگشا باش.

اهمیت مشاوره نوجوان

ممکن است یک نوجوان به واسطه تغییرات زیادی که در این سن تجربه می کند، محیط خانواده، فشار هم سالان، ویژگی های ژنتیکی و … مبتلا به انواع اختلالات مثل اختلال خواب، اختلالات خوردن، انواع اختلالات شخصیت، اضطراب، افسردگی و … شود.

مشکلات ارتباطی و تحصیلی هم از دیگر مشکلاتی هستند که به یک نوجوان شدیداً آسیب می رسانند. بسیاری از نوجوانان نیاز به کمک دارند. آن ها نمی دانند که چطور باید به سلامت از تغییرات جسمی و روحی در دوران بلوغ عبور کنند. فشارهای مدرسه، روابط غیر صمیمانه خانوادگی و تعارضات رابطه ای می توانند یک نوجوان را تا مرز فروپاشی روانی ببرند.

گاهی اوقات هم والدین و سایر اعضای خانواده یک نوجوان خواهان کمک به او هستند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند و وارد چه مسیری بشوند. در واقع استفاده از خدمات مشاوره نوجوان و کمک گرفتن از کسی که در حوزه کار با نوجوانان تخصص دارد، نه تنها می تواند نوجوان را از سردرگمی نجات بدهد، بلکه خانواده یک نوجوان را هم هدایت می کند.

 

خدمات مشاوره نوجوان در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. نوجوانان و اطرافیان نوجوانان می توانند با تماس با مشاورین متخصص آیدانیتو و استفاده از مشاوره نوجوانان در زمینه های زیر اطلاعات کسب کنند:

مشکلات ارتباطی نوجوانان

مشکلاتی مثل کمبود اعتماد به نفس، انزوا، پرخاشگری و … در نوجوانان شایع و از مهم ترین موضوعات مشاوره نوجوانان هستند. اگر این مشکلات هر چه زودتر برطرف نشوند، عمیق تر می شوند و ممکن است تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا کنند.

 

اختلالات نوجوانان

یک نوجوان می تواند به دلایل مختلفی به خودکشی تمایل پیدا کند، افسرده شود، کم خواب یا بدخواب باشد، از اختلالات خوردن رنج بکشد، مضطرب باشد، نشانه های بیش فعالی و عدم تمرکز را نشان بدهد، وسواسی باشد، یک اختلال شخصیتی داشته باشد، نافرمانی کند و …

بهتر است والدین به محض مشاهده علائم این اختلالات، از یک مشاور کمک بگیرند. استفاده از خدمات مشاوره نوجوان ، می تواند قبل از اینکه دیر بشود یک نوجوان را نجات دهند.

دوران بلوغ 

سازگار شدن با تغییرات ناشی از بلوغ کار آسانی نیست. نوجوان در دوران بلوغ نیازمند همراهی هستند و آگاهی والدین از آنچه فرزندشان در حال تجربه است، فرایند بالغ شدن را برای یک نوجوان تسهیل می کند.

مشکلات تحصیلی نوجوانان

خطرات ناشی از ورود نوجوان به جامعه، روابط با دوستان و هم سالان، فشارهای درسی، تحریکات جنسی، روابط ناسالم والد- فرزندی و انواع اختلالات می توانند منجر به مشکلات تحصیلی در نوجوانان شوند. مشاوران خانواده، مشاوران تحصیلی و متخصصان حوزه مشاوره کودک و نوجوان می توانند ریشه این مشکلات را پیدا کنند و راهکارهای مفیدی به نوجوان و خانواده اش ارائه دهند.

در ادامه مطالعه مقاله رفتارهای پرخطر نوجوانان را به شما پیشنهاد می کنیم.

در صورتی که نوجوان هستید و از سردرگمی در مورد مسائل مختلف رنج می کشید یا پدر یا مادری هستید که نگران فرزند نوجوانتانید، در تماس با مشاورین متخصص آیدانیتو تعلل نکنید.