مهاجرت به سوئد

مدارس سوئد


 

 

 

 


مدارس سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که اهمیت زیادی برای آموزش و پرورش قائل است و بودجه زیادی را به پژوهش در این زمینه اختصاص می دهد. آمار موفقیت های روز افزون دانش آموزان در سوئد نشان می دهد که نظام آموزشی این کشور از برنامه های علمی تأثیر گذاری استفاده می کند.

مدارس سوئد در مقاطع مختلف بهترین امکانات را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند و آموزش در هر مقطعی متناسب با سن یادگیرندگان و نیازهای آن ها است. همه این ویژگی ها به علاوه شیوه های نوین تدریس موجب شده اند که تحصیل در مدارس سوئد متقاضیان بسیاری داشته است.

یکی از دغدغه های والدینی که به سوئد مهاجرت می کنند در مورد مدارس این کشور است. ممکن است آن ها اطلاعات کافی ای در مورد سیستم آموزشی سوئد نداشته باشند و از انواع مدارس سوئد بی خبر باشند.

آشنایی با مدارس سوئد به مهاجرین کمک می کند تا با توجه به شرایط مدارس مختلف و ویژگی های فرزند خودشان بهترین انتخاب را داشته باشند. مسلماً محل تحصیل یک دانش آموز می تواند برآینده او تأثیری عمیق بگذارد.

سیستم آموزشی سوئد

در کشور سوئد از سن هفت تا شانزده سالگی، تحصیل اجباری است. این دوره 9 ساله اجباری در واقع مقطع آموزش ابتدایی است. بعد از این مقطع دانش آموزان می توانند انتخاب کنند که در یک دوره سه ساله دبیرستان ثبت نام کنند یا نه. البته اکثر دانش آموزان سوئد بعد از دوره اجباری وارد دبیرستان می شوند.

این دوره شامل 17 رشته تحصیلیِ علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، هنر و موسیقی، صنایع دستی، صنایع غذایی، مدیریت کسب وکار، منابع طبیعی، رستوران و هتل داری است. بسیاری از مدرسه ها همه این رشته ها را ارائه می کنند. هر رشته ای شامل دروس تخصصی آن رشته، دروس عمومی و مشترک و دروس اختیاری است.

سال تحصیلی در سوئد شامل دو ترم پاییز و بهار است و از اواخر شهریور هر سال آغاز می شود و تا اواسط خرداد ادامه دارد.

انواع مدارس سوئد

مهاجرینی که اجازه اقامت در سوئد را داشته باشند می توانند فرزندانشان را در مدارس سوئد ثبت نام کنند. مدارس سوئد انواع مختلفی دارند.

مدارس دولتی سوئد

مدارس دولتی سوئد از امکانات بسیار مناسبی برخوردار هستند. بیشتر والدین سوئدی فرزندان خودشان را در این مدارس ثبت نام می کنند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما بیشتر دروس در این مدارس به زبان سوئدی تدریس می شوند و اگر کودک یا نوجوان مهاجری سوئدی نداند با مشکل مواجه خواهد شد.

مدارس شبانه روزی سوئد

تعدادی مدارس شبانه روزی در سوئد وجود دارند که امکانات ویژه ای را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. معمولاً دانش آموزانی در این مدارس تحصیل می کنند که والدین شان برای آینده آن ها تصمیمات خاصی گرفته باشند. معمولاً سیاست مدارها و کسانی که موقعیت های شغلی خاص و مهمی دارند در دوران نوجوانی در مدارس شبانه روزی درس خوانده اند.

برنامه های علمی، آموزشی، پرورشی و تفریحی مدارس شبانه روزی سوئد فوق العاده اند اما این مدارس هزینه های بالایی را به عنوان شهریه دریافت می کنند.

مدارس بین المللی سوئد

بسیاری از مهاجران ترجیح می دهند که فرزندانشان در مدارس بین المللی درس بخوانند. در مدارس بین المللی زبان تدریس دروس سوئدی نیست و دانش آموزان می توانند با دیگر هم سالان مهاجر در تماس باشند و دچار دلهره و ترس فرهنگی نشوند. البته تحصیل در این مدارس رایگان نیست.

در این مقاله به موضوع مدارس سوئد پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله «هزینه زندگی دانش آموزان در سوئد» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مدارس سوئد ، می توانید با مشاوران  آیدانیتو، در زمینه تحصیل، مهاجرت و اخذ ویزا تماس بگیرید.

 

 

 

 


1 دیدگاه در “مدارس سوئد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *