لیست دانشگاه‌های ارشد بدون کنکور

در سال‌های گذشته که امکان ورود کارشناسی ارشد بدون کنکور به دانشگاه‌ فراهم شده است، داوطلبان زیادی مشتاقند بدانند بدون آزمون ورودی چگونه می‌توانند در مقطع ارشد به دانشگاه وارد شده و تحصیل کنند. به جز شرایط ثبت‌نام در دوره‌های بدون کنکور در دوره‌های مختلف، داوطلبان مایلند به دانستن این موضوع هستند که به کدام دانشگاه‌ها و در چه رشته‌هایی بدون کنکور می‌توانند وارد شوند و هر دانشگاه چه شرایطی را برای ورود به این دوره‌های در نظر گرفته است. در مطلب پیش‌رو که به بررسی لیست دانشگاه‌های ارشد بدون کنکور اختصاص دارد، به این سوالات و دغدغه‌های داوطلبان کارشناسی ارشد پاسخ می‌دهیم.

پذیرش دانشجو بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد فقط داوطلبانی که از شرایط استعدادهای درخشان برخوردار باشند، می‌توانند بدون کنکور به مقطع کارشناسی وارد شوند. به عبارت دیگر ورود بدون کنکور به دوره‌ی کارشناسی ارشد فقط مختص به دانش‌آموختگان ممتاز دوره‌ی کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی است. دانشگاه آزاد برای «دانش‌آموخته‌ی ممتاز» تعریف مشخصی دارد و اگر داوطلبی که در دوره‌ی کارشناسی در واحدهای مختلف این دانشگاه تحصیل کرده‌اند، مشمول این تعریف شوند می‌توانند متقاضی تحصیل در دوره‌ی بدون کنکور را در سطح تحصیلات تکمیلی باشند.

در دانشگاه آزاد 10 درصد ظرفیت رشته‌محل‌ها برای دانش‌اموختگان ممتاز یا همان مشمولان طرح پذیرش بدون کنکور استعدادهای درخشان در نظر گرفته شده است. از نظر مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، دانش‌آموخته‌ی ممتاز فردی است که در رشته‌های غیر علوم انسانی حداقل معدلش حداقل 16 و در رشته‌های علوم انسانی حداقل 17 باشد و تحصیلش در دوره‌ی کارشناسی پیوسته بیشتر از 8 نیم‌سال تحصیلی طول نکشیده باشد. این مدت برای کارشناسی ناپیوسته 4 نیم‌سال است (مرخصی بدون احتساب سنوات و ترم تابستانی جزو نیم‌سال‌های تحصیلی حساب نمی‌شوند).

متقاضیان حائز شرایط تنها یک بار در هر سال تحصیلی پذیرش می‌شوند. داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد نمی‌توانند تغییر رشته دهند و فقط در رشته یا رشته‌های همنام یا نزدیک به رشته‌ی کارشناسی‌شان می‌توانند تحصیل کنند. لیست دانشگاه‌های ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد و رشته‌ها و واحدهایی که در هر رشته دانشجو می‌پذیرند در دفترچه بدون کنکور دانشگاه آزاد منتشر می‌شود.

می دانید که شهریه کدام دانشگاه ها کمتر است؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید

پذیرش بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری

در دانشگاه‌های سراسری هم مانند دانشگاه آزاد، فقط دانش‌آموختگان ممتاز دوره‌ی کارشناسی می‌توانند بدون کنکور به مقطع کارشناسی ارشد وارد شوند. دانش‌آموختگان برتر فقط در دوره‌ی روزانه کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شوند. در دانشگاه‌های سراسری، هر دانشگاه به طور مجزا برای پذیرش دانشجویان بدون کنکور ارشد اطلاعیه صادر کرده و شرایط خود را اعلام می‌کند. دانش‌آموختگان ممتاز یا استعدادهای درخشان، فارغ‌التحصیلان دوره‌ی کارشناسی هستند که معدل بالای 16 در دوره‌ی کارشناسی به دست آورده‌، تحصیل در این دوره را در حداکثر هشت ترم به پایان رسانده‌اند و تا آخر ترم ششم لیسانس براساس سه چهارم واحدهای درسی گذرانده شده جزو 15 درصد دانشجویان ممتاز هم‌ورودی خود هستند.
اگر سوالی در زمینه پذیرش بدون کنکور ارشد در دانشگاه های سراسری دارید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

کدام دانشگاه ها از نظر علمی در سطح بالاتری هستند؟

در فرآیند انتخاب رشته، انتخاب دانشگاه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. دانشگاه ها از جنبه های مختلف با یکدیگر متفاوت اند. مسافت دانشگاه تا محل زندگی، سطح علمی دانشگاه، امکان ادامه تحصیل در وحد دانشگاهی، تجهیزات و امکانات رفاهی دانشگاهی (مانند خوابگاه) و شهریه از جمله مهم ترین مواردی هستند که در انتخاب دانشگاه باید به آن دقت کنید. با توجه به این تراز علمی هر دانشگاهی با دانشگاه دیگر متفاوت است، پیشنهاد ما این است که برای آگاهی از دانشگاه های برتر در رشته مورد نظرتان، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
سطح علمی دانشگاه، نقش مهمی در آینده تحصیلی و شغلی شما خواهد داشت. برای آگاهی از بهترین دانشگاه ها در رشته مورد علاقه تان، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

شهریه ی کدام دانشگاه کمتر است؟

شهریه از جمله مواردی است که در مبحث انتخاب نوع دانشگاه، حتما باید به آن دقت کنید. شهریه در انواع دانشگاه ها متفاوت است. روش های مختلفی مانند دریافت وام وجود دارد که می توانید برای پرداخت شهریه به کار ببرید. راستی چرا به دنبال یک کار پاره وقت یا راه اندازی یک کسب و کار در حین تحصیل تان نیستید؟ پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از شهریه دانشگاه ها و روش های پرداخت آن با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید. مشاوران آیدانیتو در کوتاه ترین زمان ممکن جامع ترین اطلاعات را در زمینه کسب و کار و شغل یابی در اختیار شما قرار می دهند.
پیشنهاد می کنیم برای مقایسه ی شهریه دانشگاه ها و آگاهی از روش های پرداخت آن، مشاوره شغلی و راه اندازی کسب و کار، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در کدام دانشگاه ها راحت تر پذیرفته می شوم؟

از اولین سوالاتی که ذهن داوطلبان تحصیل بدون کنکور را به خود مشغول می کند این است که کدام یک از دانشگاه ها، شرایط راحت تری برای پذیرش دارند. با توجه به اینکه پذیرش بدون کنکور نیز شرایط و ضوابطی دارد و این ضوبط در انواع دانشگاه ها متفاوت است، پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از شرایط پذیرش دانشگاه های بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
جهت آگاهی از شرایط پذیرش انواع دانشگاه های بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
شما عزیزان می‌توانید از طریق لینک رو به رو مراحل ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد را مشاهده نمایید

لیست دانشگاه‌های ارشد بدون کنکور سراسری

در سال های گذشته دانشگاه‌های زیر برای پذیرش بدون کنکور دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد، اعلام آمادگی کرده‌ و شرایط خود را اعلام کرده‌اند. با توجه به اینکه در سال جدید و در هنگام نگارش این مقاله هنوز لیست رشته ها مشخص نشده است، پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از لیست دانشگاه های ارشد بدون کنکور سراسری با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

دانشگاه صنعتی اراک دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی قوچان دانشگاه صنعتی ارومیه دانشگاه صنعتی سیرجان
دانشگاه صنعتی بیرجند دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاه صنعتی کرمانشاه
دانشگاه صنعتی شیراز دانشگاه صنعتی قم دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دانشگاه صنعتی همدان دانشگاه صنعتی خاتم ‌الانبیای بهبهان
دانشگاه صنعت نفت دانشگاه علم و صنعت دانشگاه فناوری‌‌های نوین آمل
دانشگاه علم و فناوری مازندران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر دانشگاه شیخ بهایی
دانشگاه مفید دانشگاه مذاهب اسلامی دانشگاه اصول‌الدین
دانشگاه قرآن و حدیث دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دانشگاه فسا
دانشگاه شهرکرد دانشگاه قزوین دانشگاه یاسوج
دانشگاه دامغان دانشگاه گیلان دانشگاه ایلام
دانشگاه سمنان دانشگاه میبد دانشگاه شهرکرد
دانشگاه نیشابور دانشگاه مراغه دانشگاه ارومیه
دانشگاه جیرفت دانشگاه گنبدکاووس دانشگاه زابل
دانشگاه ملایر دانشگاه زنجان دانشگاه تبریز
دانشگاه تفرش دانشگاه اردکان دانشگاه شیراز
دانشگاه اصفهان دانشگاه اراک دانشگاه یزد
دانشگاه تبریز(تکمیل ظرفیت استعدادهای درخشان) دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه سیستان و بلوچستان
دانشگاه سیدجمال‌الدین اسدآبادی دانشگاه رازی کرمانشاه دانشگاه شهید باهنر کرمان
دانشگاه شهید چمران اهواز دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه رامین خوزستان
دانشگاه بوعلی همدان دانشگاه سلمان فارسی کازرون دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار دانشگاه مازندران دانشگاه لرستان
دانشگاه کردستان دانشگاه جهرم دانشگاه قم
دانشگاه کاشان دانشگاه گلستان دانشگاه شهدای هویزه
دانشگاه الزهرا دانشگاه شاهد دانشگاه علامه طباطبائی
دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه تهران
دانشگاه خوارزمی دانشگاه حضرت معصومه دانشگاه علم و فرهنگ
مجتمع اموزش عالی بم دانشگاه هنر اسلامی تبریز دانشگاه هنر اصفهان
پژوهشگاه زیست فناوری پژوهشگاه مواد وانرژی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران
دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه منابع طبیعی ساری

پذیرش بدون آزمون داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد پیام نور

معمولا در دانشگاه پیام نور، برخلاف دانشگاه‌های سراسری و آزاد، پذیرش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان انجام نمی‌شود و مبنای پذیرش ظرفیت واحدهای دانشگاه پیام نور در رشته‌های مختلف است. در دوره‌ی فراگیر دانشگاه پیام نور واحدهایی دانشگاهی در سراسر کشور در رشته‌های زیر مجموعه‌ی پنج شاخه‌ی علوم انسانی، هنر علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، براساس ضوابط پذیرش دانشجو کارشناسی ارشد بدون کنکور، از متقاضیان ثبت‌نام می‌کنند. در سال های گذشته لیست رشته‌ها و گرایش‌هایی که در هر واحد دانشگاه پیام نور ارائه می‌شد در دفترچه مربوط به پذیرش فراگیر پیام نور اطلاع‌رسانی می‌شد. اما در سال جدید با توجه به اینکه امکان تغییراتی در روند پذیرش به صورت فراگیر است، هنوز نمی توان به صورت قطعی در مورد جذب دانشجو به صورت فراگیر صحبت کرد. پیشنهاد ما به متقاضیان ثبت‌نام در دوره‌های بدون کنکور دانشگاه‌ها این است که به جز مطلب لیست دانشگاههای ارشد بدون کنکور ، به مقاله‌های ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد هم سر بزنند.
اگر سوالی در زمینه لیست دانشگاههای ارشد بدون کنکور ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.