قصه کودکان

قصه کودکان نقشی حیاتی در رشد آن ها ایفا می کنند. کتاب هایی که آن ها می خوانند یا والدین برایشان می خوانند و شخصیت های قصه ها می توانند تبدیل به دوستان کودک شوند. بسیاری از والدین ترجیح می دهند که قبل از خواب کودک، یک کارتون دوست داشتنی برای او پخش کنند.

این کار برایشان راحت تر از قصه گویی یا خواندن کتاب داستان است. اما آن ها از مزایای فوق العاده قصه کودکان غافل هستند. در این مقاله تلاش کرده ایم که به تأثیرات مثبت قصه گویی برای کودکان اشاره کنیم.

ارتقای مهارت های مرتبط با صحبت کردن

داستان گویی برای کودکان به آن ها کمک می کند که با مهارت های زبانی آشنا شوند و کلمات و عبارت های بیشتری را یاد بگیرند. همچنین جمله سازی و تلفظ کودکان با شنیدن و خواندن داستان ها تقویت می شوند.

ارتقای مهارت های شنیدن

بیشتر کودکان نمی توانند برای یک مدت طولانی بر چیزی تمرکز کنند و توجه آن ها به اندازه بزرگسالان نیست. همچنین آن ها بیشترین از اینکه گوش کنند، صحبت می کنند. قصه گفتن برای کودکان باعث می شود که مهارت های شنیداری و درک آن ها تقویت شود.

تقویت قدرت خیال پردازی و خلاقیت

شنیدن یک داستان کمک می کند که کودک شخصیت های داستان، مکان ها، طرح داستان و …را تصور کند. این خیال پردازی ها، خلاقیت کودک را پرورش می دهد، ایده های مختلف را در ذهن او شکل می دهد و ذهن کودک را باز می کند.

ارتقای مهارت های ارتباطی

گاهی اوقات کودکان با وجود اینکه ذهن شان سرشار از سؤال است، در پرسیدن سؤال ها تعلل می کنند. قصه کودکان موجب می شود که پرسیدن سؤال مناسب را یاد بگیرند. همچنین باعث می شود که مکالمه با دیگران را درک کنند و اعتماد به نفس شان افزایش پیدا کند. خواندن وشنیدن منظم، کودک را در طولانی مدت به سخنران خوبی تبدیل می کند.

تقویت حافظه

با استفاده از ایده های خاص و هوشمندانه، شما می توانید از قصه کودکان برای افزایش و تقویت حافظه کمک بگیرید. وقتی قصه ای برای کودک می گویید یا می خوانید، چند روز بعد از او بخواهید که آن قصه را برایتان تعریف کند. این کار برای حافظه کودک بسیار مهم است.

تسهیل یادگیری دروس

قصه گفتن برای کودکان فرایند یادگیری دروس را در مدرسه تسهیل می کند. بسیاری از کودکان بدون اینکه مفهوم یک موضوع را درک کنند، به واسطه تکرار زیاد، آن را یاد می گیرند. قصه کودکان اگر به یک فعالیت منظم تبدیل شود، کمک می کند تا کودک از خواندن و فهمیدن چیزی که می خواند لذت ببرد.

حتی کودکانی که به داستان و کتاب های داستانی عادت دارند، گاهی اوقات موضوعات درسی را در ذهن خودشان به داستان تبدیل می کنند و آن ها را بهتر یاد می گیرند.

افزایش مقاومت در برابر سختی ها

معمولاً سختی ها و اتفاقات ناگوار، کودکان را سردرگم می کنند. داستان هایی درباره شخصیت هایی که توانسته اند در برابر سختی ها دوام بیاورند، به کودکان کمک می کند تا این مفهوم را بهتر درک کنند. والدین می توانند از داستان هایی استفاده کنند که کودکان با شنیدن یا خواندن آن ها یاد می گیرند که درد و سختی و ناراحتی بخشی از زندگی هستند.

در ادامه مطالعه مقاله «خلاقیت کودکان» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مزایای قصه گویی برای کودکان ، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.