خلاقیت کودکان

در دنیای امروز ما نگرانی های فراوانی درباره کودکان داریم. نگرانیم که آن ها موفق نشوند، نمرات خوبی کسب نکنند، به خوبی دروس را یاد نگیرند و دست آوردهای فوق العاده ای نداشته باشند اگر چه موفقیت اهمیت زیادی دارد. اما در فرایند تمرکز بر موفقیت، ممکن است خلاقیت را فراموش کنیم و مهم تر از آن، فراموش کنیم که چطور می توانیم خلاقیت کودکان را تقویت کنیم.

دلیل اهمیت خلاقیت در کودکان

خلاقیت را می توان این طور تعریف کرد: «خیال پردازی و ایده های ناب، مخصوصاً در تولید یک کار هنری.» این ایده یک تعریف سنتی از خلاقیت است. اما خلاقیت چیزی بیشتر از این است. خلاقیت برای انجام هر کاری لازم است و احتمال موفقیت را بالا می برد.

خلاقیت به ما کمک می کند تا تغییر کنیم، حل مسئله کنیم، هوش هیجانی و اجتماعی خودمان را افزایش بدهیم. درکمان را از ریاضیات و علوم افزایش بدهیم و کلیدی برای سلامتی و شادی است.

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان

خلاقیت چیزی نیست که کودک با آن متولد بشود. اما بسیاری از کودکان با کمک والدین خلاقیت شان را تقویت می کنند. در ادامه به راهکارهایی برای پرورش خلاقیت کودکان می پردازیم.

از کودک سؤال بپرسید

یکی از بهترین روش ها برای پرورش خلاقیت یک کودک، سؤال پرسیدن از او است. وقتی با کودک بیرون می روید از او سؤال بپرسید.

مثلاً بپرسید آسمان چه رنگ است؟ آیا پرنده ای می بیند؟ چرا در پارک درخت وجود دارد؟ رنگ مورد علاقه او چه رنگی است؟ مطمئناً این سؤال ها به نظر خیلی پیش و پا افتاده می آیند. اما واقعاً مؤثر هستند.

سؤال ها باید متناسب با سن کودک باشد. اما هدف این است که کودک در مورد جهان پیرامونش فکر و از خیال پردازی استفاده کند.

زمانی را برای او فراهم کنید که هیچ کاری انجام ندهد

ما عادت کرده ایم که همه ساعات فرزندانمان را با فعالیتی پر کنیم. اما این مهم است که کودک زمان های خالی ای را در اختیار داشته باشد و در آن زمان ها هیچ کاری انجام ندهد و حتی حوصله اش سربرود.

در این صورت کودک این شانس را دارد که فکر کند، اطرافش را جست و جو کند و چیزهایی را در خودش کشف کند او در زمان های خالی می تواند خیال پردازی کند. چیزی که برای پرورش خلاقیت اهمیت زیادی دارد.

در کار کودک دخالت نکنید

این راهکار می تواند برای والدین بسیار دشوار باشد. اما وقتی این فرصت را در اختیار کودک قرار بدهید که هر فعالیتی که دوست دارد انجام بدهد، واقعاً نتیجه خوبی می گیرید. ممکن است او چیزهایی را خراب کند و دوباره از نو بسازد.

شاید در ابتدا این کار به نظر بی فایده برسد اما کودک راه خودش را پیدا می کند، حل مسئله را یاد می گیرد و چیزی را خلق می کند که دوست دارد.

مکانی را به کارهای خلاقانه اختصاص بدهید

این راهکار یکی از راهکارهای بسیار مفید برای پرورش خلاقیت کودکان است. لازم نیست حتماً یکی از اتاق های خانه را به این کار اختصاص بدهید. گوشه ای از یک اتاق یا حتی جعبه ای که کار دستی ها و نقاشی ها را داخل آن قرار بدهید بسیار مفید است.

این فضا را با چیزهایی پر کنید که می توانند در راستای پرورش خلاقیت نقش مؤثری ایفا کنند چیزهایی مثل لباس های نمایش، کاغذ رنگی، خمیر بازی و وسایل نقاشی و…

الگوی خوبی باشید

به کودک نشان بدهید که خلاقیت چقدر برای شما اهمیت دارد. والدین اولین الگوهای کودکان هستند. به همین دلیل اگر به آن ها نشان بدهند که چقدر خلاق بودن در زندگی مهم است، کودکان خلاقیت را به عنوان یک ارزش می شناسند.

وقتی در حال تعامل با فرزندتان هستید، هنر را ستایش کنید. با هم به موزه ها و گالری ها بروید، داستان بخوانید، فیلم های ارزشمند و خلاقانه تماشا کنید و…

در ادامه مطالعه مقاله «تقویت تفکر خلاق در کودکان» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه راهکارهای افزایش خلاقیت در کودکان، می توانید با مشاوران با تجربه و حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرید.