آیدانیتو > آیا ازدواج نسبت به زندگی مجردی مزایایی دارد؟
زندگی مشترک

آیا ازدواج نسبت به زندگی مجردی مزایایی دارد؟


 

 

 

 

فواید ازدواج

این ادعا که آدم های متأهل بیشتر از مجردها عمر می کنند و سالم تر هستند در بین عموم مردم شایع است و نتایج بسیاری از پژوهش ها هم این ادعا را ثابت می کند. تحقیقات نشان می دهند که افراد متأهل، مخصوصاً مردها، کمتر ممکن است که در سن پایین فوت کنند و مرگ ناشی از بیماری ها یا سکته قلبی در آن ها کمتر شایع است. اما دلیل این موضوع چیست؟

در این مقاله تلاش کرده ایم که به پاسخ این سؤال و فواید ازدواج بپردازیم.

رفتارهای سالم

بنابر گفته بسیاری از محققان و روانشناسان وقتی یک زوج ازدواج می کنند کمتر ممکن است دست به رفتارهای پر خطری مثل مصرف مواد مخدر بزنند و رفتارهای سالم در میان کسانی که همسر دارند بیشتر است.

تعامل اجتماعی

وقتی ازدواج می کنید، به طور معمول رابطه زناشویی شما صمیمانه ترین رابطه شماست و این به این معنی است که کسی در زندگی شما وجود دارد که از شما حمایت می کند.

از سویی دیگر آدم های تنها و غمگین ممکن است گرفتار انزوای اجتماعی شوند. و این انزوا می تواند به افسردگی و بی توجهی به سلامتی ختم شود. 

حامی سلامتی

همسران تأثیر عمیقی بر رفتارهای همدیگر می گذارند. وقتی ازدواج می کنید کسی را در زندگی تان دارید که به شما یادآوری می کند چه بخورید، چه نخورید، ورزش کنید و…

یکی از مزایای ازدواج این است که زنان و مردانی که در یک رابطه رضایت بخش هستند به سلامتی همدیگر اهمیت می دهند و توصیه های پزشک را به همدیگر یادآوری می کنند.

خوشحالی

زنان و مردان متأهل معمولاً در تحقیقات روانشناختی خوشحال تر از افراد مجردند. حتی رضایت شغلی آن ها هم بیشتر است. مادرانی که فرزند نوزاد دارند نگرش مثبت تری نسبت به زنان مجرد دارند و بیشتر از مجردها به فضای خانه و محیط زندگی خودشان اهمیت می دهند.

 

 

 

 

خودکشی

متأهل ها کمتر از مجردها ازدواج می کنند و آمار خودکشی در بزرگسالانی که فرزند طلاق هستند بیشتر است.

جوانی

میزان خوشحالی ما در روابطمان تأثیر قدرتمندی بر سلامتی و فرایند افزایش سن ما دارد. پژوهش ها نشان می دهند که کلید افزایش سن سالم، پول یا شهرت نیست. بلکه روابط خوب و سالم است. همچنین یکی از مهم ترین مزایای ازدواج این است که وقتی از زندگی مشترکمان مراقبت می کنیم، در واقع از خودمان مراقبت می کنیم و این مراقبت سلامتی ما را افزایش می دهد و فرایند پیری را به تعویض می اندازد.

از جمله مراقبت هایی که افراد متأهل از خودشان می کنند می توان به عدم مصرف الکل و دخانیات، مراقبت از ویژگی های ظاهری، ورزش کردن، داشتن یک رژیم غذایی سالم و… اشاره کرد.

رابطه تعهد و سلامتی

نتایج بعضی تحقیقات نشان می دهند که میان سلامتی و تعهد رابطه ای وجود دارد. هر چقدر یک زوج متعهدتر باشند، سالم ترند. این رابطه می تواند توضیح دهد که چرا زوج ها بیشتر از مجردها عمر می کنند.

عواقب ازدواج ناسالم

اگر چه پژوهش های متعددی فواید ازدواج را ثابت می کنند. اما نباید فراموش کنیم که همان قدر که یک زندگی مشترک سالم فواید دارد، ازدواج ناسالم هم عواقبی دارد. استرس ناشی از یک ازدواج ناموفق می تواند سیستم ایمنی همسران را ضعیف کند و زنان در این شرایط آسیب پذیرترند.

افسردگی، اضافه وزن، اضطراب، مصرف مواد مخدر و… در میان زنان و مردانی که از زندگی مشترک خودشان رضایت ندارند بسیار شایع است. نباید فراموش کنیم که صرف قرار گرفتن در یک رابطه زناشویی کافی نیست و آن رابطه باید سالم باشد تا فایده ازدواج معنی پیدا کند.

در ادامه مطالعه مقاله ترس از ازدواج را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه فواید ازدواج می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *