[rank_math_breadcrumb]

اضطراب و استرس

عوارض استرس

عوارض استرس

 

 

 

 

عوارض استرس

شمار زیادی از افراد قرار گرفته در شرایط و موقعیت های استرس زا توجهی به عوارض استرس نمی کنند و آن را نادیده می گیرند. اما باید بدانید که نتیجه این بی توجهی به عوارض استرس چیزی نیست به جز دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جبران ناپذیر ناشی از استرس که حتی می تواند بسیار خطرناک و نابود کننده باشد. وجود تنها کمی استرس در زندگی از هر فردی اعم از زن یا مرد تقریباً لازم است و به وی در انجام درست و به موقع کارها کمک شایان توجهی می کند. اما هرگز نباید اجازه داد که این استرس از حد طبیعی و معمول خود خارج شود. در این مقاله به ذکر عوارض استرس برای شما دوستان عزیز می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات کامل و جامعی را در رابطه با عوارض استرس به دست آورید. اما در ابتدا بهتر است تعریف مشخص و کاملی را از استرس و اضطراب خدمت شما دوستان عزیز ارائه دهیم.

تعریف استرس چیست؟

استرس در حقیقت پاسخ و عکس العمل بدن در برابر شرایطی سخت و آسیب زا است. شرایطی که یا واقعاً سخت و جایگاه است و یا شما این درک از شرایط و موقعیت پیش آمده دارید. بدن شما به طور معمول در مقابل احساس تمدید از خود واکنش شیمیایی را بروز می دهد. واکنشی که شما آن را تحت عنوان واکنش جنگ و گریز می شناسید و به شما کمک می کند تا از صدمه دیدن جلوگیری کنید. ضربان قلب شما در جریان واکنش بالا می رود، فشار خون و سرعت تنفستان بیشتر می شود و حتی عضلاتتان نیز منقبض می گردد تمامی این علائم می تواند نشانه این امر باشد که شما جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی برای عمل کردن آماده هستید.

عوارض استرس چیست؟

عوارض استرس از چند جنبه مختلف قابل بررسی و تحلیل است. در این بخش به ذکر عوارض استرس بر بدن، تفکر و رفتار برای شما عزیزان می پردازیم.

عوارض استرس بر بدن

استرس شدید برای بدن نیز با خطرات و عوارضی همراه است. هر چه بدن شما بیشتر در معرض استرس قرار داشته باشد آسیب های جدی تر و شدیدتری متوجه شما خواهد بود. در زیر به ذکر عوارض استرس و فشار عصبی بر بدن افراد می پردازیم.

عوارض استرس در کودکان

وجود استرس و اضطراب طولانی مدت و شدید در کودکان خطر ابتلای آن ها را به اختلالات اضطراب و استرس را به شدت افزایش می دهد.

عوارض استرس در زنان

عوارض استرس در زنان می تواند شامل ایجاد اختلال در هضم غذا، آکنه های پوستی، قاعدگی های نامنظم، کاهش یا افزایش وزن و کاهش میل جنسی باشد علاوه بر این، استرس می تواند اثراتی مخرب و جبران ناپذیری را نیز بر روی زنان باردار به جا بگذارد. از جمله عوارض استرس و اضطراب شدید در خانم های باردار می توان به تولد نوزاد کم وزن، زایمان زود رس و سقط جنین اشاره کرد. از طرف دیگر بروز چاقی، دیابت و همین طور بیماری های قلبی و عروقی در زنان باردار مبتلا به استرس شایع است.

عوارض استرس در مردان

در صورت تداوم استرس و اضطراب در مردان سطح هورمون تستوسترون در آن ها کمتر می شود و همین موضوع ناتوانی جنسی، اختلالات نعوظ و کم شدن تولید اسپرم را برای آن ها به بار می آورد. از دیگر عوارض استرس طولانی مدت در مردان می توان به عفونت بیضه ها و بزرگ شدن پروستات اشاره کرد.

پوسیدن دندان ها

بر طبق گفته محققان اضطراب و استرس شدید اثر زیادی بر روی دندان های فرد می گذارد و احتمال پوسیدگی آن ها را بیشتر می کند. زمانی که فرد مبتلا به استرس ناخن هایش را می جود زمینه از بین رفتن دندان و در نهایت شکسته شدن آن را فراهم می کند.

عوارض استرس بر دستگاه گوارش، روده و معده

دستگاه گوارش یکی دیگر از اعضاء بدن است که در صورت وجود اضطراب و استرس در فرد تحت تأثیر قرار می گیرد. یبوست، سندروم روده تحریک پذیر، درد معده، کم شدن اشتها، اسهال و حالت تهوع از جمله عوارض اضطراب بر سیستم گوارش فرد هستند. زمانی که شما تحت فشار عصبی باشید کبد شما جهت افزایش انرژی بدن اقدام به تولید گلوکز می کند. اما در صورت وجود اضطراب و استرس مزمن بدن موفق به مصرف این گلوکز اضافی نمی شود و در نتیجه آن احتمال بروز دیابت نوع 2 در فرد بیشتر می شود.

استرس و سردرد

سردرد عارضه ای است که  در صورت وجود استرس شدید و تنش های عصبی در فرد ایجاد می شود. این نوع از سردرد به آسانی با مصرف مسکن قابل درمان است و عمدتاً گردن و پشت سر فرد را درگیر می کند. علاوه بر این، استرس می تواند موجب بروز سردردهای شدید میگرنی نیز در افراد شود.

عوارض استرس بر رفتار

استرس می تواند شیوه واکنش افراد به مسائل مختلف را نیز تحت تأثیر قرار دهد. هر شخصی در شرایط و موقعیت های استرس آور واکنش های مختلفی از خود بروز می دهد. ولی زمانی که این واکنش ها و رفتارها به عادت برای فرد تبدیل شوند آسیب های خطرناک و جدی را برای وی به دنبال می آورند. در میان این رفتارهای آسیب زا می توان به تغییر در اشتها، افزایش مصرف مواد مخدر، الکل و همین طور سیگار و رفتارهای عصبی مثل قدم زدن های فراوان انواع و جویدن ناخن اشاره کرد.

عوارض استرس بر شیوه تفکر

استرس و اضطراب می تواند اثرات منفی را بر شیوه تفکر افراد بگذارد. در میان این اثرات منفی می توان از داشتن نگرانی همیشه بابت مسائل مختلف، کاهش سطح تمرکز، دیدن نیمه خالی لیوان( یا همان بدبینی) و فراموشکاری نام برد.

کاهش استرس با قرص کالم

قرص کالم محصولی است سرشار از ویتامین و گیاهی که مصرف آن می تواند استرس و اضطراب را در فرد کاهش دهد. در میان ترکیبات گیاهی این قرص می توان از نیاسین، بابونه، رازک، اسی فلورا، ریشه سنبل الطیب و بابونه نام برد که هر کدام خواص خاص خود را دارند. قرص استرس کالم انرژی بخش و آرام بخش است و اثر زیادی در برقراری تعادل در سیتم عصبی، برطرف کردن اختلالات خواب دارد. نکته مورد توجه این که، نه تنها این محصول گیاهی با هیچ گونه عوارض جانبی برای شما همراه نیست. بلکه عوارض استرس را نیز در شما به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در نتیجه نگران عوارض قرص استرس کالم نباشید.
در ادامه مقاله عوارض استرس مطالعه مقاله روش های کاهش استرس را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض استرس و جزئیات مربوط به آن می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *