علت افسردگی

آیا تا به حال افسردگی را تجربه کرده اید؟ هرگز با افسردگی یکی از اعضای خانواده، دوستان یا نزدیکانتان مواجه شده اید؟ افسردگی یک اختلال روانی بسیار شایع و بسیار پیچیده است و هنوز هیچ کس دقیقاً نمی  داند که آدم ها به چه دلیل افسرده می شوند. این بیماری می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بی افتد.
خوشبختانه اختلال افسردگی، اختلالی قابل درمان است و علی رغم این که وقتی کسی دچار آن می شود، رنج و عواقب منفی زیادی را متحمل می شود، با استفاده از انواع روش های دارو درمانی و روان درمانی می توان افسردگی را درمان کرد.

برای مشاوره در زمینه افسردگی و سایر اختلالات روانی و روش های درمان آن ها، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

پژوهشگران زیادی در سراسر دنیا در مورد علت افسردگی کنجکاو هستند و در تلاشند تا با آگاهی از علل این بیماری، روش های درمان مناسبی را برای آن انتخاب کنند. اگر چه در حال حاضر روانپزشک ها و روانشناسان در جلسات روان درمانی نمی توانند به راحتی از علت قطعی اختلال مراجعشان صحبت کنند اما علم روانشناسی بعضی عوامل را در ابتلا به این بیماری روانی دخیل می داند.
در این مقاله تلاش کرده ایم تا به این عوامل بپردازیم.

علت افسردگی چیست

همان طور که گفتیم یک پاسخ واحد برای سؤال علت افسردگی چیست وجود ندارد اما بعضی ویژگی ها، عوامل و اتفاقات احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهند. عواملی مثل:

ژنتیک

سابقه خانوادگی افسردگی ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش بدهد. نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهند که ممکن است بعضی ژن ها موجب ابتلا به افسردگی شوند، ژن هایی که در خانواده، از والدین به فرزندان منتقل می شوند.

آسیب جسمی، جنسی یا عاطفی

کسانی که در گذشته و مخصوصاً دوران کودکی، یک آسیب جدی جسمی، جنسی یا عاطفی را تجربه کرده اند در برابر افسردگی آسیب پذیرتر هستند.

مرگ یکی از عزیزان

در بسیاری از مواقع، مرگ یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان می تواند علت افسردگی باشد. تجربه غم شدید، بعد از، از دست دادن کسی که دوستش داریم، کاملاً طبیعی است اما این غم گاهی اوقات به افسردگی تبدیل می شود.

داروهای خاص

بعضی داروها دارای عوارض جسمی و روانی هستند. ممکن است کسی یک داروی خاص را برای درمان یک بیماری جسمی مصرف کند و در ادامه به دلیل عوارض ناشی از آن بیماری، افسرده شود.

مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر می تواند علت افسردگی باشد. آمارها نشان می دهند که نزدیک به 30 % افراد معتاد از بیماری افسردگی هم رنج می بردند. حتی اگر داروها، مواد مخدر و الکل باعث شوند که فرد در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشد، در بلندمدت، احتمال افسردگی اش بیشتر می شود.

مشاوره افسردگی

یکی از مهم ترین روش های درمان بیماری افسردگی، استفاده از خدمات روانشناختی و مشاوره ای است. افراد افسرده می توانند در فرایند مشاوره متوجه شوند که به چه دلیل افسرده شده اند و حالا باید برای رهایی از این بیماری چه کنند.
اگر چه پاسخ به سؤال علت افسردگی چیست ، کار ساده ای نیست اما یک مشاور متخصص و با تجربه می تواند پاسخ گویی به این سؤال را ساده تر کند.

مشاوره افسردگی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران آیدانیتو در زمینه های مختلف خانواده، ازدواج، طلاق، اعتیاد، خیانت، فرزند آوری، فرزند پروری، کودکان و نوجوانان، جوانان، سالمندان، اختلالات روانی، موضوعات تحصیلی، شغلی، نظام وظیفه، مهاجرت و… به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهند.
مشاوره افسردگی هم یکی از پرتماس ترین موضوعات در آیدانیتو است.

چرا مشاوره تلفنی؟

این روزها مشاوره تلفنی طرفداران زیادی دارد و استقبال از آن هر روز بیشتر از دیروز می شود. این استقبال دلایل متعددی دارد. دلایلی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
  • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی
  • صرف زمان کمتر
  • مناسب بودن برای افراد خجالتی و کسانی که تمایلی به گفت و گوی رودررو ندارند

از افسردگی رنج می برید؟ شاهد آسیب های شدید جسمی و روانی ناشی از افسردگی در یکی از عزیزانتان هستید؟ می خواهید هر چه زودتر این بیماری را درمان کنید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه مقاله افسردگی شدید را به شما پیشنهاد می کنیم.