آیدانیتو > علائم استرس
اضطراب و استرس

علائم استرس

علائم استرس

 

 

 

 

علائم استرس

واژه استرس به معنی در تنگنا و تحت فشار بودن از لغات لاتین stringere اخذ شده است. این کلمه خیلی زود با لغت distress به معنی تنگنا و سختی به زبان انگلیسی وارد شد. در حال حاضر از کلمه استرس جهت ذکر عامل مشکلات، عکس العمل نشان دادن به آن و شرایط روحی و روانی شخص واکنش دهنده استفاده می شود. فیزیولوژیست کانادایی هانس سیله اولین کسی بود که این واژه را در معنای جدید آن به کار برد. از نظرگاه وی تعریف استرس مجموعه پاسخ ها و واکنش های بدن انسان به انواع تهدیدهای شیمیایی یا فیزیکی است. اگر در برابر هر مسئله ای ولو بی اهمیت واکنش نشان می دهید، تحمل هیچ کس را ندارید، از همه کس و همه چیز می ترسید، مسلماً شما دچار استرس مزمن هستید که در صورت عدم توجه می تواند پس از مدتی شما را از پا در آورد. در این مقاله، به ذکر علائم استرس برای شما دوستان عزیز می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات کامل و مفیدی را در ارتباط با علائم استرس به دست آورید.

علائم استرس چیست؟

اضطراب و استرس احساسات و هیجاناتی هستند که همواره و در طول زندگی انسان با وی همراه بودند. غیر ممکن است که ما علائم استرس را در طول عمر خود حتی برای یک بار هم که شده تجربه نکرده باشیم. معنی استرس و اضطراب در کودکی در برابر دوران بزرگسالی و نوجوانی برای ما بسیار متفاوت است. به نظر شما علائم استرس چه می توانند باشند؟ در این بخش برای آشنایی بیشتر شما به ذکر علائم استرس برای شما دوستان خواننده می پردازیم.

کمردردهای بی دلیل

به طور معمول علت ایجاد کمر درد مشکلات بدنی است و مسائل و مشکلات روحی به مراتب نقشی در ایجاد آن نمی توانند داشته باشند. ولی با این وجود استرس می تواند مدت زمان و همین طور شدت کمر درد را در فرد بیمار افزایش دهد.

غرق شدن در کار

غرق شدن در کار و حرفه را می توان از جمله علائم استرس در فرد در نظر گرفت. در واقع استرس شدید که هر فرد در جستجوی راه نجاتی برای خود بربیاید. در این زمان افراد به راه های مختلفی از جمله مصرف سیگار و الکل و ورزش کردن روی می آورند. اما در میان این افراد هستند کسانی که کار کردن زیاد و غرق شدن در آن را به عنوان راهی برای نجات خود از منجلاب استرس بر می گزینند. این که خودتان را به شدت وقف حرفه و شغل خود کرده اید خود می تواند یکی از علائم استرس در وجود شما باشد.

از بی خوابی اذیت می شوید

بی خوابی یا انیسومینا در حال حاضر به یکی از رایج ترین مشکلات در بین مردم جامعه بدل شده است. به سختی به خواب رفتن و بیدار شدن در خواب آن هم چندین بار در طول شب می تواند یکی از علائم استرس در شما باشد. بی شک این شرایط تمرکز و انرژی شما رادر طول روز به میزان زیادی کاهش می دهد و استرس را در وجود شما افزایش می دهد.

خواب های عجیب و غریب و کابوس های شبانه

دیدن خواب های عجیب و غریب و کابوس های شبانه را می توان به عنوان یکی از علائم استرس در نظر گرفت. شما علاوه بر نداشتن خوابی خوب و با کیفیت در طول شب کابوس و خواب های عجیب و غریبی هم می بینید.

نوشیدن زیاد قهوه

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که نوشیدن زیاد قهوه نیز خود می تواند از علائم استرس در شما باشد. اگر سابق بر این هر روز و یا هر چند روز یک بار تنها یک فنجان قهوه نوش جان می کردید ولی به تازگی تمایل به مصرف زیاد قهوه دارید در جریان باشید که استرس زیادی در وجود شما رخنه کرده است.

نگرانی برای هر مسئله بی اهمیت

نگرانی برای هر مسئله بی اهمیت از جمله علائم استرس شدید برای هر فرد است. همه ما در شرایط عادی استرس ها و نگرانی هایی در وجودمان داریم. ولی اگر به خاطر موضوعی پیش پا افتاده و بی اهمیت مضطرب و نگران هستید این یعنی دچار استرس مزمن شده اید و باید فکری به حال این مسئله بکنید.

مایل به ماندن در خانه هستید

درست است که تفریح و بیرون رفتن از منزل از جمله راه های کاهش و مقابله با فشارهای روحی و استرس به شمار می رود ولی باید بدانید و آگاه باشید که تمایل به ماندن در منزل و متنفر بودن از حضور در جمع خود می تواند از علائم استرس و اضطراب در درون شما باشد. اگر دیگر مانند قبل حوصله حضور در محیط بیرون و ارتباط با سایر افراد را ندارید مطمئناً استرس مزمن در وجودتان رخنه کرده است.

بد غذا شدن

اشخاصی که اضطراب و استرس زیادی در زندگی خود دارند زمان و میلی برای آشپزی و درست کردن انواع و اقسام غذاها ندارند. البته این که گهگاه دست و دلتان به آشپزی نرود کاملاً طبیعی است و چندان اهمیتی ندارد. ولی این که به هیچ وجه دوست نداشته باشید پا درون آشپزخانه بگذارید و غذایی خوشمزه و باب میلتان را بپزید خود از علائم استرس و اضطراب در وجود شما به شمار می رود. در این شرایط میل و اشتهایی برای خوردن غذا هم ندارید و فقط جهت برطرف کردن گرسنگی خود هر چه دم دستتان باشد میل می کنید.

مدام منفی بازی می کنید

منفی بازی و نداشتن تفکرات مثبت در میان مهم ترین نشانه های استرس قرار دارد. در صورتی که فقط جنبه منفی اتفاقات و وقایع و به عبارت دیگر در صورت دیدن نیمه خالی لیووان عدم توانایی در تصمیم گیری های معمولی و به دنبال کردن هیچ هدف خاصی در زندگی باید به شما هشدار بدهیم که شما به فردی منفی نگر تبدیل شده اید و باید برای حل این مشکل بزرگ به عنوان یکی از نشانه های اضطراب در خود اقدام کنید.

استفاده زیاد از دستشویی

استفاده زیاد از دستشویی و تکرر ادرار را می توان از جمله علائم استرس و اضطراب شدید در هر فردی بر شمرد. البته باید بگوییم که بروز این مشکل در شما به عنوان یکی از نشانه های استرس کاملاً طبیعی و معمول است و با کاهش میزان استرس و اضطراب دیگر خبری از تکرر ادرار و استفاده زیاد از دستشویی نیست.

ایجاد مشکلاتی در لثه و دهان

افرادی که استرس و اضطراب های وحشتناک و بسیار بدی را در زندگی خود تجربه می کنند عمدتاً بیشترین از سایرین به مشکلات و بیماری دهانی همچون آفت دهان مبتلا می گردند. ایجاد مشکلاتی در لثه و دهان از جمله علائم استرس در افراد محسوب می گردد.

ایجاد لکنت زبان شدید

ایجاد لکنت زبان شدید در اشخاص از علائم استرس به شمار می رود. برای حل این مشکل به عنوان یکی از علائم استرس باید سعی در آرام کردن افکار و شمرده تر حرف زدن داشت.

در ادامه مقاله علانم استرس مطالعه مقاله عوارض استرس را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و جزئیات مربوط به آن می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *