شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۹۷-۹۸

نویسنده : زینب دادور
۳۰ فروردین ۹۷ ۱۰۹ ۰

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان 97-98

هر ساله ثبت نام آزمون استعدادهای درخشان که در واقع همان آزمون تیزهوشان است، انجام می شود. این آزمون با تلفیق سؤالات تحلیلی و استنباطی و هوش، دانش آموزان با استعداد را شناسایی می کند تا این استعدادهای برتر بتوانند در فضای آموزشی بهتر با امکان رشد بیشتر ادامه تحصیل نمایند. هر دانش آموزی که بالقوه یک استعداد برتر است و آنچه که او را به استعداد برتر بالفعل تبدیل می کند، تدابیر والدین در جهت انتخاب مسیر درست پیشرفت وی است. انتخاب مدارس تیزهوشان برای ادامه تحصیل فرزند شما گامی مهم در جهت برنامه ریزی درست آینده علمی و شغلی و زندگی او است. از این رو اگر در این مسیر سنجیده برای فرزندتان گام برداشته اید، لازم است از ثبت نام آزمون تیزهوشان و شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان 97-98 در پایه های 6 به هفتم و نهم به دهم و نیز فرصت دوباره تکمیل ظرفیت مدارس تیزهوشان اطلاعات کامل و جامعی کسب کنید که در ادامه مطلب به سؤالات شما پاسخ داده ایم.

شرایط و ضوابط ثبت نام آزمون تیزهوشان 97-98:

ثبت نام آزمون تیزهوشان در دوره های اول متوسطه و دوم متوسطه واجد شرایط و ضوابط ثبت نام است. بر طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان متقاضیان پایه ششم به هفتم آزمون تیزهوشان لازم است دارای شرایط زیر باشند:

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم :

ثبت نام و برگزاری آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم امسال با تردیدهایی روبه روست. در واقع اخباری مبنی بر حذف این آزمون وجود دارد که هنوز قطعی نیست . بنابراین در صورتی این آزمون حذف نشود می بایست برای ثبت نام ، داوطلب واجد شرایط زیر باشد:

1- کسب نمرات یا مقیاس بسیار خوب یا خیلی خوب در کلیه دروس پایه پنجم ابتدایی و یا داشتن نمرات خیلی خوب در تمامی دروس پایه پنجم به جز یک درس که در آن نیز می بایست دانش آموز مقیاس خوب کسب کرده باشد.

2- داشتن تابعیت ایرانی و دانش آموزان غیر ایرانی مطابق با قوانین مدارس خارج از کشور و امور بین الملل می بایست ثبت نام نمایند.

شرایط  ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم :

دانش آموزان متقاضی آزمون تیزهوشان دوره دوم متوسطه که قصد شرکت در آزمون پایه نهم به دهم را دارند، می بایست دارای شرایط زیر باشند:

1- کسب حداقل معدل کل 19 در پایه هشتم

2- دانش آموزان مقطع نهم که در مدارس استعداد درخشان تحصیل می نمایند و باید در آزمون شرکت کنند. از شرط معدل معاف هستند و قبولی آنها در صورتی که پذیرش شوند، مطابق با مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در مدارس استعدادهای درخشان خواهد بود.

3- دانش آموز متقاضی آزمون می بایست ایرانی باشد و ثبت نام دانش آموزان غیر ایرانی تابع قوانین مدارس خارج از کشور و امور بین الملل می باشد.

4- تطابق برگه هدایت تحصیلی دانش آموز با رشته انتخابی آزمون تیزهوشان

زمان انجام هدایت تحصیلی بعد از اعلام نتایج امتحانات خرداد خواهد بود و کسانی که در آزمون تیزهوشان شرکت کرده اند، می بایست به این نکته توجه نمایند که نتایج آزمون تیزهوشان با هدایت تحصیلی آنها می بایست هماهنگ باشد. هدایت تحصیلی به منظور کمک و راهنمایی دانش آموز در جهت انتخاب رشته اصولی و مطابق با علایق و استعدادهای اوست و برای انتخاب این مسیر صحیح فاکتورهایی همچون نظرسنجی اولیای دانش آموز 5 درصد، نظر سنجی خود دانش آموز 10 درصد، نظر سنجی از همهم معلم های دانش آموز 10 درصد، نتیجه آزمون های مشاوره و کم تحصیل 30 درصد، بررسی نمرات اکتسابی 35 درصد و نیز نظرات مشاوران 10 درصد دخیل هستند.

هدایت تحصیلی گامی سنجیده در جهت شناسایی درست استعدادهای دانش آموز است و چون او با محیط و خانواده در ارتباط است، از این رو علاوه بر سنجش خود دانش آموز، دیگر عوامل اطراف او نیز مورد سنجش قرار می گیرند تا به شناخت منطقی و قابل قبولی از استعدادهای دانش آموز رسید.

در این میان ممکن است دانش آموزی دارای خواهر یا برادر دو قلو باشد که در صورت قبولی هر کدام از آنها، دیگری در صورتی که 80 درصد نمره آخرین فرد قبولی مدرسه مورد نظر را کسب کرده باشد، می تواند با خواهر یا برادر خود در مدرسه مورد نظر پذیرفته و ادامه تحصیل دهد.

برای ثبت نام آزمون استعدادهای درخشان لازم است متقاضیان مدارک زیر را ارائه نمایند.

1- ورود به سامانه ثبت نام اینترنتی آزمون به نشانی azmoon.medu.ir و کامل کردن فرم ثبت نام پایه ششم به هفتم که شامل فیلدهای: 1- نام 2- نام خانوادگی 3- کد ملی 4- انتخاب جنسیت 5- وارد کردن تاریخ تولد از راست به چپ به صورت روز، ماه و سال 6- نام پدر 7- وارد کردن کد ملی پدر 8- درج شماره شناسنامه پدر دانش آموز 9- درج محل صدور شناسنامه پدر دانش آموز 10- اگر دانش آموز خواهر یا برادر دو قلو دارد، گزینه بلی را باید تیک بزنید. 12- دین 13- مشخص کردن تابعیت ایرانی یا غیر ایرانی دانش آموز 14- اگر مقایس خیلی خوب در همه دروس و یا نمرات خیلی خوب در همه دروس به جز یک درس که آن نیز باید نمره خوب دانش آموز داشته باشد، می بایست تیک گزینه بلی را بزنید. 15- نوع مدرسه محل تحصیل حال حاضر متقاضی 16- نام مدرسه   کنونی دانش آموز 17- کد مدرسه محل تحصیل 18- کد منطقه محل تحصیل کنونی 19- نام منطقه محل تحصیل کنونی 20- اگر متقاضی چپ دست است، گزینه بله را تیک باید بزنید. 21- در صورت نیاز به یک منشی و کمک کننده گزینه بله را تیک بزنید. 22- درج تلفن ثابت با کد شهر محل تحصیل

23- وارد کردن تلفن همراه 24- درج آدرس ایمیل 25- آدرس درست و دقیق منزل دانش آموز 26-رشته مورد تقاضا که همان عمومی است. 27- استان محل سکونت 28- شهرستان 29- انتخاب و وارد کردن مدارس انتخابی دانش آموزان به ترتیب اولویت 1 تا 3

فرم ثبت نام پایه نهم به دهم نیز کاملاً مشابه همین فرم است و تنها در بند 14، متقاضی آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم لازم است تیک گزینه بلی را که تأیید می کند معدل کل پایه هشتم دانش آموز حداقل 19 است را بزند.

2- بارگذاری و درج عکس 4x3  یا 3x2 با فرمت Jpeg داوطلب که دارای زمینه سفید باشد و از زمان گرفتن آن بیشتر از یک سال نگذشته باشد. حجم عکس حداکثر باید 70 کیلوبایت باشد.

3- واریز مبلغ اعلام شده فقط در سامانه ثبت نام بر طبق دستورالعمل آن. هر گونه وجهی غیر از این روش پرداخت شود، غیر معتبر خواهد بود. شایان ذکر است که پرداخت مبلغ و هزینه ثبت نام از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب خواهد بود.

ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم 97-98 :

بعد از ثبت نام نهایی دانش آموزان پایه نهم به دهم پذیرفته شده در مدارس تیزهوشان، در صورتی که این مدارس با توجه به امکانات آموزشی و رفاهی خود دارای ظرفیت خالی باشند. اقدام به ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون تیزهوشان می نمایند تا دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در این مدارس فرصتی دیگر برای ورود به آنها داشته باشند. شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت مدارس سمپاد که همان مدارس تیزهوشان یا استعداد درخشان می باشد، داشتن حداقل معدل 17 است.

تکمیل ظرفیت مختص دانش آموزانی است که یا در آزمون تیزهوشان ثبت نام و شرکت نکرده اند یا اینکه در صورت ثبت نام موفق به قبولی در این آزمون برای پذیرش در مدارس مورد نظر خود شده اند.

از این رو اگر دانش آموز متقاضی پایه نهم به دهم علاقه مند به ورود به مدارس تیزهوشان است و در آزمون آن قبول نشده است، هنوز فرصت تکمیل ظرفیت آزمون تیزهوشان دوره سوم متوسطه را از دست نداده است و می تواند برای قبولی در آن امیدوار باشد.

 

 

آیدانیتو فضای هوشمند آموزش، مشاوره و برنامه ریزی درسی و تحصیلی است و هیچ ارتباطی با آموزش و پرورش و آزمون تیزهوشان ندارد. آیدانیتو صرفاً به دانش آموزان علاقه مند خدمات مشاوره درسی و برنامه ریزی تحصیلی ارائه می دهد

 

 


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید