سوگ عاطفی

آدم های زیادی در سراسر جهان شکست عشقی و از دست دادن یک رابطه عاطفی را تجربه کرده اند و این اتفاق تا ابد گریبان زنان و مردان بسیاری را خواهد گرفت. وقتی از کسی جدا می شویم که دوستش داریم و احتمالاً خاطرات زیادی با او داریم، طبیعی است که از نظر روانی دگرگون و حتی افسرده بشویم.

روابط عاطفی آدم ها را از لحاظ روانی به هم وابسته می کنند و حتی موجب ترشح هورمون هایی در مغز انسان می شوند که او را به کسی که دوست دارد معتاد می کنند. به همین دلیل اینکه کسی بعد از جدایی شبیه به یک فرد عزادار بشود کاملاً عادی است. اکثر انسان ها بعد از شکست عاطفی به سوگ می نشینند و به این تجربه در اصطلاح سوگ عاطفی می گویند.

فقدان

جدایی از کسی که عاشقش هستیم یا زمانی عاشقش بودیم و فکر می کردیم که تا ابد در کنارمان خواهد ماند شبیه به مردن کسی است که دوستش داریم.

در واقع وقتی رابطه ای تمام می شود، مثل این می ماند که دو طرف برای هم می میرند. به همین دلیل اگر کسی می خواهد به سلامت از سوگ عاطفی عبور کند و به زندگی عادی برگردد، بهتر است که مراحل سوگ را پشت سر بگذارد، وگرنه به آرامش نمی رسد.

مراحل سوگ

سوگ عاطفی مثل سوگ ناشی از مرگ یکی از نزدیکان 5 مرحله دارد:

انکار

در این مرحله فرد به هیچ عنوان نمی تواند بپذیرد که یار خود را از دست داده و تنها است.

خشم

فرد برای جلوگیری از افسردگی، خشمگین می شود، پرخاشگری می کند و ممکن است دیگران را بابت شکستش مقصر بداند.

غم و اندوه

وقتی پرده های انکار کنار می روند، خشم فروکش می کند و فرد با واقعیت مواجه می شود، غم شدیدی را تجربه می کند.

چانه زنی

در این مرحله او کم کم با اتفاقی که برایش افتاده کنار می آید و وضعیت جدیدش را در زندگی بررسی می کند.

پذیرش

در این مرحله بالاخره کسی که در یک رابطه عاطفی شکست خورده، می تواند با وضعیت جدیدش کنار بیاید و با نگاهی منطقی و عقلانی به زندگی، تصمیم گیری کند و به زندگی برگردد.

چه باید کرد؟

شاید یکی از مهم ترین راهکارها برای پشت سر گذاشتن سوگ عاطفی و بازگشتِ هر چه زودتر به زندگی عادی، مواجهه با احساسات و به یاد آوردن خاطرات تلخ رابطه باشد. آدم ها معمولاً بعد از شکست عاطفی از انواع مکانیسم های عاطفی استفاده می کنند تا با غم، خشم، اضطراب و ترس های خودشان مواجه نشوند.

بسیاری از افراد بعد از شکست عشقی برای انکار اتفاق ناگواری که برایشان افتاده فوراً با شخص دیگری وارد رابطه می شوند، بیش از حد به تفریح و خوش گذرانی مشغول می شوند و حتی ممکن است به سراغ الکل و مواد مخدر بروند. چنین رفتارهایی کاملاً اشتباه هستند و فقط موجب عقب افتادن بهبودی می شوند.

یکی دیگر از معضلات و خود فریبی های کسانی که در روابط عاشقانه شکست می خورند این است که بعد از جدایی فقط به خاطرات خوب و خوشی هایشان با یارِ از دست رفته فکر می کنند و آگاهانه یا نا آگاهانه خاطرات تلخ را پس می زنند.

این وضعیت اشتباه و کاملاً آسیب زا است. اگر آن رابطه سراسر خوشی بود، تمام نمی شد و شکست نمی خورد.

به یاد آوردن لحظه های ناراحت کننده و خاطرات آزار دهنده اگر چه کار دشواری است اما به فرد کمک می کند تا از یاد نبرد که رابطه سالمی را از دست نداده.

در ادامه مطالعه مقاله «ویژگی های یک رابطه سالم» را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر به تازگی از یک رابطه عاطفی خارج شده اید، برای آگاهی از بهترین روش های پشت سر گذاشتن شکست عشقی و سوگ عاطفی، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.