سنجش کودکان

نظام آموزش و پرورش در همه کشورهای دنیا، قبل از ورود کودکان به مدرسه از نظر روان شناختی آن ها را مورد سنجش قرار می دهد. در سال 1357، سنجش کودکان در ایران با طرحی با عنوان سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان، موقع ورود به مدرسه، به اجرا درآمد.

 

سنجش کودکان در فرآیند ورود آن ها به حوزه تحصیلی از اهمیت زیادی برخوردار است. به طوری که در سال 1397 در صورت مراجعه نکردن خانواده ها و فرزندانشان به مراکز سنجش سلامت، ثبت نام کودکان در مدرسه ممکن نبود.

در این مراکز بینایی، شنوایی و همچنین بهره هوشی کودکان مورد سنجش قرار می گیرد و در صورتی که اختلالی مشاهده شود، ارزیابی ها یک بار دیگر انجام می شوند و اگر کودک مبتلا به یک اختلال ذهنی باشد، به مدارس استثنایی معرفی می شود.

چرا سنجش کودکان مهم است؟

اگر بخواهیم کودکان را در بدو ورود مدرسه به سه گروه تقسیم کنیم، باید بگوییم که بخشی از دانش آموزان سرآمد، بخشی عادی و عده ای استثنایی هستند.

توانایی ذهنی دانش آموزان سرآمد بیشتر از کودکان عادی است و این کودکان معمولاً در ویژگی های روانی، حسی، فکری و عاطفی با افراد عادی متفاوت هستند.

دانش آموزان استثنایی کودکانی هستند که نیازهای ویژه ای دارند و باید از خدمات آموزشی خاصی بهره مند باشند. آن ها ممکن است از نظر ذهنی یا جسمی معلول باشند یا در روابط اجتماعی و  رفتارهایشان  اختلالی وجود داشته باشد.

به همین دلیل سنجش کودکان مهم است. یک سنجش علمی و دقیق مشخص می کند که کودک از نظر توانایی های شناختی، یادگیری، توانایی زبانی، بینایی، شنوایی، مهارت های حرکتی و رشدی، در چه وضعیتی قرار دارد و باید از چه برنامه تحصیلی ای برخوردار باشد.

در واقع می توان گفت که هدف از سنجش کودکان، حمایت از یادگیری کودکان است.

در گذشته سنجش کودکان بیشتر به روش های سنتی انجام می گرفت. اما در دو سه دهه اخیر روان سنجی هم به روش های سنجش کودکانِ نوآموز اضافه شده است. این نوع سنجش، فرصتی را فراهم می کند تا وضعیت روان شناختی و اجتماعی و فرهنگی کودک مشخص شود.

سنجش کودکان در کشورهای پیشرفته

سنجش کودکان در کشورهای توسعه یافته، در زمینه های زیر انجام می شود:

  • غربالگری جسمی، دیداری و شنیداری
  • سنجش وضعیت رشدی
  • سنجش مهارت های حرکت
  • سنجش شناختی که دربرگیرنده آزمون های هوشی است.
  • سنجش مهارت های زبانی و گفتاری
  • سنجش توانایی یادگیری
  • سنجش سلامت روانی
  • سنجش وضعیت فرهنگی و قومی و خانوادگی

والدین باید بدانند که شناسایی به موقع مشکلات جسمانی، روان شناختی و … به نفع فرزندانشان است. اگر کودکان بدون سنجش وارد مقطع پیش دبستانی یا دبستان بشوند، ممکن است بعداً آسیب ببینند و تحت آموزشی قرار بگیرند که متناسب با نیازهایشان نیست.

در ادامه مطالعه مقاله «آیا کودک من باهوش است؟» را به شما پیشنهاد می کنیم.

در صورتی که فرزند شما در آستانه ورود به مدرسه است، برای اطلاع از روند سنجش و مراکز سنجش کودکان با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.