زنان سالمند

پیری یا سالمندی به عنوان آخرین دوره زندگی انسان ها شناخته می شود و مثل هر مرحله ای از زندگی ویژگی های منحصر به فردی دارد. بسته به جامعه و فرهنگی که یک سالمند در آن زندگی می کند، مراقبتی که دوران جوانی از خودش کرده است، تنهایی یا برخورداری از امکان معاشرت با افراد خانواده و دوستان، وضعیت اقتصادی و… فرایند پیری و دوره سالمندی می تواند سخت یا آسان باشد.

سالمندی می تواند مرحله ای باشد که به واسطه تغییرات مغزهای جسمی و روانی، کیفیت زندگی فرد شدیداً کاهش پیدا کند یا بازه ای از زندگی باشد که در آن از ساعات فراغت برای یادگیری، استراحت، تفریحات و فعالیت های اجتماعی استفاده شود.

از آن جایی که زنان و مردان هر کدام خصوصیات ویژه خودشان را دارند، مردان و زنان سالمند هم صاحب مسائل و دغدغه های منحصر به فردی هستند. در این مقاله تلاش کرده ایم که به مسائل سالمندان زن بپردازیم.

تنهایی زنان سالمند

در حال حاضر در کشور ما 90% مردان سالمند و 49% زنان سالمند ، همسرشان را از دست داده اند و تنها زندگی می کنند. به طور کلی تنهایی یکی از مهم ترین معضلات و مشکلات سالمندان است. اما زنان سالمند از آن بیشتر زجر می کشند.

تنهایی می تواند منجر به افسردگی، یأس، ناامیدی و اضطراب شود. سالمندان بعد از مرگ همسرشان شدیداً تنها می شوند. ازدواج مجدد می تواند به میزان قابل توجهی این تنهایی را کاهش و سلامت روان سالمندان را افزایش دهد اما متأسفانه زنان سالمند کمتر از مردان سالمند امکان ازدواج دارند و به همین دلیل مشکل تنهایی آن ها را بیشتر آزار می دهد.

تحرک زنان سالمند

با افزایش سن، اختلال هایی در عملکرد جسمی به وجود می آید و این تغییر فیزیکی بر زندگی سالمندان تأثیر زیادی می گذارد و ممکن است کیفیت زندگی را کاهش دهد. پژوهش ها نشان می دهند که سالمندانی که در جوانی به صورت منظم ورزش می کرده اند و همچنان ورزش می کنند سالم تر و خوشحال تر هستند.

زنان سالمند فعال در مقایسه با زنان سالمند غیرفعال سرزندگی و انرژی بیشتری دارند و از نظر جسمی و عاطفی در موقعیت بهتری هستند. متأسفانه در جامعه ما مردان سالمند بیشتر از زنان سالمند ورزش می کنند.

نیازهای غذایی زنان سالمند

رژیم غذایی در هر سنی مهم است و کسانی که تغذیه سالمی دارند سالم تر و پرانرژی ترند. زنان سالمند هم نباید از برنامه غذایی شان غافل شوند. یک رژیم غذایی مناسب برای سالمندان زن حاوی کلسیم، ویتامینD، آهن و پروتئین است و بهتر است که زنان در سن بالا از خوردن چربی اشباع شده، نمک و قندهای اضافی اجتناب کنند. مقدار زیاد میوه وسبزی هم برای زنان سالمند بسیار مفید است.

سالمندان زن قشر ارزشمند و قابل ستایشی در جامعه ما هستند. توجه به آن ها و کمک به تقویت سلامت جسمی و روانی شان، کمک به جامعه است.

در ادامه مطالعه مقاله «مردان سالمند» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مسائل و دغدغه های زنان سالمند، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.