روزمرگی

اگر بگوییم روزمرگی چیزی شبیه به مرگ تدریجی است شاید اغراق کرده باشیم اما نمی توان منکر این واقعیت شد که دچار روزمرگی شدن تجربه ای منفی، تلخ و کلافه کننده است.

وقتی کوچک هستیم مدام روزهای آینده را تصور می کنیم و خودمان را می بینیم که در دانشگاه مشغول تحصیل هستیم یا سر کار می رویم و به مرحله استقلال مالی رسیده ایم. اما زندگی در دوران بزرگسالی با رویاهای کودکی متفاوت است.

گاهی اوقات زندگی روزمره به یک الگوی تکراری تبدیل می شود. هر روز از خواب بیدار می شویم. صبحانه می خوریم یا نمی خوریم و به محل کار می رویم. اگر کارمند باشیم احتمالاً یک کار تکراری را تا پایان ساعت اداری انجام می دهیم و بعد خسته و بی انرژی به خانه بر می گردیم. کارهای تکراری ای مثل تلویزیون تماشاکردن و شام خوردن انجام می دهیم، می خوابیم و دوباره روز از نو، روزی از نو.

این تکرار مکررات بعد از مدتی می تواند منجر به روزمرگی شود. آدم هایی که از روزمرگی ها در زندگی فردی و اجتماعی رنج می کشند اغلب احساس می کنند که هدفی ندارند، در جا می زنند، کار مفیدی انجام نمی دهند، رؤیاها و آرزوهایشان را از دست داده اند و به آدمی بی شوق و ذوق و تکراری تبدیل شده اند.

مقابله با روزمرگی

برای رهایی از روزمرگی ها باید با آن ها مقابله کرد و این مقابله می تواند با استفاده از راهکارهایی و انجام فعالیت هایی انجام شود. در ادامه به تعدادی از این راهکارها می پردازیم:

تغییر ایجاد کنید

اولین و مهم ترین مرحله برای غلبه بر روزمرگی ایجاد تغییرات است. بدون تغییر نمی توانید از یک زندگی تکراری نجات پیدا کنید. خوب فکر کنید و ببینید که چه عواملی علل اصلی روزمرگی هستند.

آیا از کارتان خسته شده اید؟ فکر می کنید استعدادها و قابلیت هایتان در حال تلف شدن است؟ رشته تحصیلی تان را دوست ندارید؟ ادامه تحصیل را بیهوده می دانید؟ مشکل اصلی شما چیست؟ چه تغییری می تواند به زندگی تان تنوع ببخشد و شما را از رخوت انجام دهد؟ از جا بلند شوید و آن تغییر را انجام دهید.

ورزش کنید

یک جا نشستن و زندگی خالی از فعالیت های بدنی رخوت زا است و ما را دچار روز مرگی می کند. حتماً در برنامه زندگی تان زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید. ورزش روحیه شما را بهبود می بخشد و انرژی تان را افزایش می دهد.

کتاب بخوانید

هیچ کس ازفواید مطالعه و کتاب خواندن بی خبر نیست اما آدم های کمی کتاب می خوانند. با کتاب خواندن و علی الخصوص مطالعه داستان های هیجان انگیز دریچه ای از یک دنیای جذاب و شگفت انگیز به سمت شما باز می شود و مسیر تکراری زندگی روزمره تان جان تازه ای می گیرد.

سفر کنید

سفر کردن یک تنوع اساسی در زندگی است. با سفر به شهرها و کشورهای جدید، با فرهنگ های متفاوت آشنا می شوید، از مکان های جدید دیدن می کنید و تجربیات جدیدی به دست می آورید که در یک زندگی روزمره در دسترس نیستند.

یک مهارت جدید یاد بگیرید

یادگیری یک مهارت جدید در زندگی تان تنوع ایجاد می کند، اعتماد به نفس تان را بالا می برد و سرگرمتان می کند. بسته به علائق و ترجیحاتتان می توانید یک ورزش جدید را یاد بگیرید، در یک کلاس هنری ثبت نام کنید، یک زبان جدید یاد بگیرید و…

در ادامه مطالعه مقاله بی حوصلگی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه راهکارهای غلبه بر روزمرگی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.