روان پریشی

وقتی تماستان را با واقعیت از دست می دهید و چیزهایی را می بینید، می شنوید یا باور می کنید که واقعی نیستند، متخصصان به آن روان پریشی می گویند. ممکن است دچار هذیان باشید. هذیان به این معنی است که باورهای نادرست و عجیبی دارید. همچنین این احتمال وجود دارد که توهم داشته باشید. توهم زمانی اتفاق می افتد که صدایی را می شنوید یا چیزهایی را می بینید که وجود ندارند.

اختلالات روان پریشی مثل شیزوفرنی اختلالاتی هستند که نشانه هایشان معمولاً برای اولین بار در اواخر نوجوانی یا اوایل جوانی ظاهر می شوند. افراد مبتلا به چنین اختلالاتی توانایی تمایز قائل شدن میان نشانه های یک بیماری روانی و واقعیت را ندارند. همچنین ممکن است از افسردگی، اضطراب و اختلالات خواب هم رنج بکشند.

اغلب اوقات نشانه های هشدار دهنده ای روان پریشی را پیش بینی می کنند. ممکن است فرد شروع کند به رفتارهای متفاوت، عملکردش در حوزه های شغلی و تحصیلی مختل شود یا از دیگران فاصله بگیرد و منزوی شود.

دلایل روان پریشی

متخصصان دقیقاً نمی دانند که دلیل روان پریشی چیست اما نظریه های متعددی در این زمینه وجود دارد. بعضی افراد از نظر بیولوژیکی نسبت به اختلالات مرتبط با روانپریشی آسیب پذیرتر هستند. گاهی اوقات چنین اختلالاتی در افراد یک خانواده دیده می شود و به نظر می رسد که مبنای ژنتیکی دارند.

اتفاقات هولناک و ناگوار مثل مرگ یکی از عزیزان یا تجاوز جنسی هم می تواند منجر به روان پریشی شود. آسیب های مغزی، سکته، بیماری پارکینسون و آلزایمر هم از جمله عوامل مؤثر در ابتلا به اختلال های روان پریشانه اند.

تشخیص اختلالات روان پریشی

تشخیص روان پریشی می تواند با مراجعه به یک روانشناس، روانپزشک یا مشاور اتفاق بی افتد. اگر احتمال می دهید که خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان از یک اختلال روان پریشی رنج ببرید و شاهد نشانه هایی از تغییر افکار و ادراکات هستید، بهتر است که قبل از هر کاری به یک متخصص مراجعه کنید.

درمان روان پریشی

آنچه بسیار اهمیت دارد این است که اختلالات روانپریشی هر چه زودتر و به محض مشاهده اولین نشانه ها درمان شوند. این اتفاق باعث می شود که نشانه های بیماری عمیق تر نشوند و بر حوزه های مختلف شغلی، تحصیلی و رابطه ای تأثیر نگذارند. متأسفانه هنوز درمان قطعی ای برای اختلالات روان پریشی پیدا نشده است. اما با ترکیب روش هایی مثل جلسات روان درمانی و دارو درمانی می توان نشانه های روان پریشی را تعدیل کرد.

در ادامه مطالعه مقاله اسکیزوفرنی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های درمان اختلالات روان پریشی می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.