روان درمانی
ما انسان های عصر مدرن می دانیم که بیماری دیگر فقط مختص جسم نیست و بیماری های روانی هم نوعی از اختلالات هستند که ذهن را درگیر می کنند، بر عملکرد ما در زندگی روزمره اثر می گذارند و روابط تنگاتنگی با بیماری های جسمی دارند.
در گذشته آدم های مبتلا به اختلالات روانی را دیوانه هایی خطرناک می دانستند و حتی گاهی آن ها را به زنجیر می کشیدند اما امروز به این آگاهی رسیده ایم که همان طور که برای درمان بیماری های جسمی به یک متخصص مراجعه می کنیم و سلامت خود را به دست می آوریم، برای درمان روان و ذهن نیازمند مراجعه به یک روان درمانگر و استفاده از خدمات روان درمانی هستیم.
رواندرمانی به افراد کمک می کند تا خودشان را بهتر بشناسند، مشکلشان را درک کنند و به کمک یک متخصص سلامت خود را به دست بیاورند.
روان درمانی چیست
در پاسخ به این سوال که روان درمانی چیست می توان گفت که روان درمانی فرایندی است که در آن یک مراجع و یک متخصص که در رشته هایی مثل روانشناسی، روانپزشکی یا مشاوره تجربه و تخصص دارد، در ارتباط با هم قرار می گیرند و در طول جلسات روان درمانی، روان درمانگر با استفاده از یک رویکرد درمانی به مراجع کمک می کند تا در مورد اختلال روانی یا بحرانی که با آن مواجه شده آگاه شود.
یکی از مهم ترین ملزومات روان درمانی رابطه عاطفی و صمیمانه میان درمانگر و مراجع است. اگر مراجع به درمانگر اعتماد نکند نمی تواند از سیاه ترین و مضطرب کننده ترین تجربیات ذهنی اش با او حرف بزند، در نتیجه عملاً درمان غیر ممکن می شود.

برای مشاوره در زمینه روش های درمان انواع اختلالات روانی، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

کاربرد روان درمانی
روان درمانی می تواند برای درمان انواع اختلالات روانی مورد استفاده قرار بگیرد. اختلالاتی مثل:
  • اختلالات اضطرابی
  • انواع وسواس ها
  • انواع فوبیاها
  • اختلالات خلق و خو مثل اختلال دو قطبی یا افسردگی
  • انواع اعتیاد
  • اختلالات شخصیتی
  • اسکیزوفرنی
  • انواع اختلالات خوردن
  • اختلالات روان پریشی
البته افراد لزوماً نباید برای مراجعه به یک روان درمانگر مبتلا به اختلالات باشند. تضادهای مختلف زندگی، بحران ها، استرس ها، چالش ها و سردرگمی های مختلف هم می توانند در جلسات رواندرمانی حل شود. مسائلی مثل استرس های شغلی، مشکلات زناشویی، طلاق، مشکلات جنسی و… هم  دلیل استفاده بسیاری از مراجعین از جلسات روان درمانی است.

 

اهمیت تجربه و مهارت روان درمانگر
یکی از مهم ترین عوامل در استفاده از خدمات روان درمانی توجه به تجربه و تخصص روان درمانگر است. یک روان درمانگر باید حتماً تحصیلات مرتبط داشته باشد و در زمینه تخصصش فعالیت کرده باشد. و اگر نه ممکن است روان درمانی به جای بهبود حال مراجع به او آسیب بزند.

روان درمانی کودکان و نوجوانان

بعضی تصور می کنند که روان درمانی فقط مخصوص بزرگسالان است. اما این تصور کاملاً اشتباه است. اکثر اختلالات روانی ریشه در دوران کودکی دارند. اگر این اختلالات به موقع و در همان دوران کودکی یا نوجوانی درمان می شدند، فرد می توانست بزرگسالی سالم و آرامی را تجربه کند. اما متأسفانه آدم هاب در سن کم این توانایی را ندارند که به تنهایی به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنند و ممکن است اصلاً هیچ ایده ای از اختلال و ناکارآمدی روانی شان نداشته باشند.
این بزرگسالان هستند که باید به فکر روان درمانی کودکان و نوجوانان باشند و قبل از اینکه دیر بشود، آن ها را نجات دهند.

مشاوره روانشناسی در آیدانیتو

بهترین راهکار برای رواندرمانی ، استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی است. از طریق این نوع مشاوره است که می توان از ریشه ها و علل یک اختلال مطلع شد و بهترین نوع رواندرمانی برای آن انتخاب کرد.

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران باتجربه و حرفه ای آیدانیتو این توانایی را دارند که برای آگاهی مخاطبان از معضلات روانی شان ، علل اصلی این معضلات و روش های درمان اختلالات روانی آن ها را آگاه کنند.

در ادامه مطالعه مقاله روانشناسی بالینی را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه فرایند روان درمانی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.