روانشناسی عمومی

اهمیت علم روانشناسی در زندگی انسان ها روزبه روز بیشتر می شود. مشکلات و چالش های زمانه ما مثل فقر، بحران های محیط زیستی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی، مسائل فردی سبک های زندگی مدرن و… موجب شده اند که برای گذر سالم یا کم خطر تر از بحران ها نیازمند کمک های روانی باشیم.

علم روانشناسی شرایطی را فراهم می کند تا خودمان و مشکلاتمان را بیشتر و بهتر بشناسیم و برای حل درگیری های روانی از راهکارهای علمی و کارآمد استفاده کنیم.

امروزه دیگر مثل گذشته این باور در میان عموم مردم وجود ندارد که مراجعه کنندگان به روانشناس ها دیوانه ها هستند و استقبال از خدمات روانشناختی و مشاوره ای هر روز بیشتر از دیروز می شود.

روانشناسی عمومی علمی است که به بررسی رفتارهای انسانی، ریشه های ذهنی این رفتارها، احساسات، شناخت، درک، شخصیت، اختلالات روانی و… می پردازد.

در واقع هر فردی که قصد دارد روانشناس شود، باید در ابتدا در این رشته تحصیل کند تا بتواند آگاهی خود را از مسائل روانی افزایش بدهد.

روانشناس عمومی چه می کند؟

روانشناس عمومی در این رشته تعلیم دیده تا بتواند به مراجعانش برای سازگاری با فراز و نشیب های زندگی و حل بحران ها کمک کند.

کسی که برای تحصیل روانشناسی عمومی وارد دانشگاه می شود، باید مطالعات پیوسته و عمیقی در زمینه های مختلف روانشناختی مثل بیماری های روانی، علل شایع این بیماری ها، علائم و نشانه های اختلالات روانی، نظریه های مختلف روانشناختی و… داشته باشد، تحصیلات خود را تا مقاطع بالاتر ادامه دهد و تجربه کاری کافی داشته باشد تا بتوانند در زمینه های مختلفی مثل روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی صنعتی، مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، روانشناسی ورزش و… فعالیت کنند.

رشته روانشناسی عمومی

در حال حاضر در کشور ما، رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی در چهار گرایش بالینی، آموزش کودکان استثنایی، صنعتی و عمومی ارائه می شود.

کسانی که گرایش عمومی را در این مقطع انتخاب می کنند، کلیات روانشناسی را مطالعه می کنند. و بعد می توانند در مقطع کارشناسی ارشد همچنان این رشته را ادامه بدهند یا وارد حوزه های بالینی، روانسنجی، صنعتی، تربیتی و آموزش و پرورش کودکان استثنایی شوند.

آینده شغلی رشته روانشناسی عمومی

کسانی که به تحصیل در رشته روانشناسی عمومی مشغول می شوند، می توانند در آینده، در حوزه های زیر کار کنند:

  • پژوهش و تحقیق
  • خدمات روانشناسی
  • مسئولیت های خدماتی و پژوهشی در نهادهای دولتی
  • تدریس در مدارس و دانشگاه ها

مشاوره و روانشناسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. روانشناسان و مشاوران آیدانیتو این توانایی را دارند که با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات کاری شان خدمات روانشناختی و مشاوره ای را به مخاطبان ارائه بدهند. همان طور که گفتیم اهمیت روانشناسی هر روز بیشتر از قبل درک می شود و استقبال شهروندان جوامع مختلف از خدمات مشاوره ای گویای همین موضوع است. مشاوره های غیرحضوری، از جمله مشاوره تلفنی هم مخاطبان زیادی دارند و افراد بسیاری همه روزه از طریق تماس تلفنی در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، شغلی، نظام وظیفه، مهاجرت و…مشاوره دریافت می کنند.

شما هم می توانید برای آگاهی بیشتر در زمینه مباحث روانشناسی عمومی ، روانشناسی بالینی، مشاوره، درمان معضلات و اختلالات روانی، مشورت گرفتن در زمینه انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل و…با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه مقاله روانشناسی بالینی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه رشته روانشناسی عمومی ، موضوعات آن، شرایط تحصیل در این رشته، بازار کارش و… می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.