رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور

در این مقاله می خواهیم شما را با رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور آشنا کنیم. بعد از دوره پیش دانشگاهی، دانش آموزان در تلاش برای ورود به دانشگاه هستند و رقابت بین آن ها برای پذیرش در رشته های تاپ بسیار بالا است. برخی از داوطلبین تصمیم می گیرند که در مقطع کاردانی به تحصیل بپردازند و بعداً در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. از آنجایی که بعد از فارغ التحصیلی کاردانی بسیاری از فارغ التحصیلان وارد بازار کار می شوند و یا زمان کافی برای مطالعه و آماده شدن در کنکور کارشناسی ناپیوسته را ندارند، می خواهیم رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور را در این مقاله مورد مطالعه قرار دهیم. در سالهای اخیر پذیرش در دوره کارشناسی ناپیوسته تنها برای برخی از رشته ها و دانشگاه ها با برگزاری آزمون همراه است. دانشگاه سراسری و آزاد اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی به کارشناسی بدون کنکور می کنند.

نحوه پذیرش کاردانی به کارشناسی بدون کنکور

پذیرش کاردانی به کارشناسی بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی کاردانی داوطلبین صورت می گیرد. سوابق تحصیلی کاردانی شامل معدل کل دوره کاردانی یا همان فوق دیپلم داوطلب است. لازم به یادآوری است که دانشگاه  سراسری برخی از رشته های پذیرش بدون کنکور دارند.
همچنین می‌توانید مقاله رشته های بدون کنکور را مطالعه نمایید.

زمان و نحوه ثبت نام کاردانی به کارشناسی

برای ثبت نام رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور دانشگاه سراسری باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه و ثبت نام کنید. انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته همزمان با ثبت نام انجام می شود.  سازمان سنجش برای کسانی که موفق به  ثبت نام در مدت زمان مشخص شده نشده اند، بازه ی زمانی دیگری درنظر گرفته است.  علاوه بر آن اگر شما علاقه مند به انتخاب رشته در مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی هستید باید مبلغ مجزایی را علاوه بر هزینه ثبت نام اولیه بپردازید. داوطلبین می توانند در زمان ثبت نام استفاده از خدمات پیام کوتاه را فعال کنند تا از مراحل مختلف آزمون از طریق پیامک مطلع شوند.
گروه های امتحانی کارشناسی ناپیوسته
رشته های کاردانی به کارشناسی در گروه های آموزشی مختلف تفکیک شده اند. گروه آموزشی پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و مناطبع طبیعی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر و دامپزشکی گروه های آموزشی کاردانی به کارشناسی هستند. داوطلبین می توانند در همان رشته ای که در مقطع کاردانی مطالعه کرده اند و فارغ التحصیل شده اند، برای دوره کارشناسی اقدام به انتخاب رشته کنند.

با توجه به تغییرات اعمال شده در هر سال برای آگاهی از لیست رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

رشته های کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور

در ادامه، رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور را در سال های گذشته آورده ایم: پذیرش رشته های زیر صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی دوره کاردانی داوطلبین صورت می گیرد. و رشته هایی که در اینجا ذکر نشده دارای آزمون هستند. تعداد کل رشته های کاردانی به کارشناسی برابر 65 رشته است که از این میان 49 رشته فاقد آزمون و 16 رشته دارای آزمون است.

ردیف نام رشته کد رشته ردیف نام رشته کد رشته
1 مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار 102 26 مرتع و آبخیزداری 314
2 مهندس بهداشت محیط 104 27 بازیافت 315
3 ساخت پروتزهای دندانی 105 28 آمار 401
4 مدارک پزشکی 112 29 آموزش ریاضی 402
5 ایمنی صنعتی و محیط کار 202 30 آموزش حرفه و فن 501
6 ساخت و تولید 206 31 آموزش دینی و عربی 502
7 صنایع چوب و کاغذ – سازه های چوبی 207 32 آموزش راهنمایی و مشاوره 503
8 صنایع شیمیایی 208 33 زبان انگلیسی 504
9 مواد 211 34 زبان و ادبیات فارسی 505
10 معدن 213 35 آموزش علوم تجربی 506
11 نقشه برداری 216 36 روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 507
12 شهرسازی 217 37 مطالعات اجتماعی 508
13 صنایع نساجی 218 38 آموزش و پرورش ابتدایی 509
14 مهندسی آبیاری 301 39 باستان شناسی 511
15 مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست 302 40 علوم انتظامی 516
16 پرورش طیور 304 41 مدیریت 518
17 پرورش گاو و گاومیش 305 42 تربیت معلم قرآن کریم 513
18 تولیدات دامی 306 43 علوم اطلاعات و دانش شناسی 517
19 تولیدات گیاهی 307 44 حقوق قضایی – علوم ثبتی 519
20 شیلات 309 45 مرمت و احیای بناهای تاریخی 603
21 جنگلداری 308 46 موسیقی (نوازندگی ساز ایرانی) 604
22 چوب شناسی و صنایع چوب 310 47 طراحی پوشاک 604
23 علوم و صنایع غذایی 311 48 علوم آزمایشگاهی دامپزشکی 701
24 گیاه پزشکی 312 49 بهداشت مواد غذایی 701
25 ماشین های کشاورزی 313 50 بهداشت مواد غذایی با منشأ دامی 702

کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد

پذیرش دانشجو در کلیه رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد و رشته های مهندسی بهداشت محیط و ساخت پروتزهای دندانی، بدون کنکور صورت می گیرد. پذیرش در این رشته ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی کاردانی که همان معدل کلی دوره کاردانی است انجام می شود. پذیرش دانشگاه آزاد در بسیاری از رشته ها (بیشتر از دانشگاه سراسری) بدون کنکور انجام می شود. همچنین می‌توانید مقاله لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد بوشهر را مطالعه نمایید.

تنها رشته هایی که دانشگاه آزاد برای پذیرششان اقدام به برگزاری کنکور می کند، عبارت است از: تکنولوژی اتاق عمل، بهداشت عمومی، علوم آزمایشگاهی، مامایی و هوشبری. سایر رشته ها برای کاردانی به کارشناسی بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می گیرد. توجه کنید که دانشگاه آزاد در سال های گذشته رشته های زیر پذیرش نداشته است:

 • فنی و مهندسی: شهرسازی
 • علوم انسانی:
  • آموزش حرفه و فن
  • روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی
  • مطالعات اجتماعی
  • باستان شناسی
  • تربیت معلم قرآن کریم
  • علوم انتظامی
 • هنر
 • موسیقی (نوازندگی ساز ایرانی)
 • طراحی پوشاک
 • دامپزشکی
 • بهداشت مواد غذایی با منشأ دامی
 • پزشکی:
 • مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار
 • مدارک پزشکی
 • فوریت های پزشکی
 • تکنولوژی پرتو شناسی

کدام رشته برای شما بهترین گزینه است؟

وقتی صحبت از پذیرش بدون کنکور می شود، به شما فرصت انتخاب از رشته های متعددی داده می شود. اما به طور قطع تمامی رشته ها برای شما مناسب نخواهد بود و شما باید قبل از انتخاب رشته، هر کدام از رشته ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید. برای انتخاب رشته بایستی به بازار کار و علاقه مندی، امکانات و رتبه بندی دانشگاه، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا در خارج از کشور و یا شهریه و … دقت کنید به همین منظور پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی برای انتخاب رشته با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
برای انتخاب بهترین رشته، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

کدام رشته بازار کاری بهتری دارد؟

بازار کار از جمله موارد بسیار مهمی است که بایستی در انتخاب رشته به آن دقت کنید. در واقع بسیاری از داوطلبان فقط علاقه مندی را در انتخاب رشته مد نظر می گیرند و در روز فارغ التحصیلی به این موضوع فکر می کنند که باید با مدرک تحصیلی شان چه کنند. به همین منظور پیشنهاد می کنیم اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور را دارید قبل از هر اقدامی برای بررسی بازار کار و انتخاب بهترین رشته با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
شاید رشته ای که انتخاب می کنید، شما را کیلومترها از اهدافتان دور کند! برای انتخاب رشته اصولی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
در این مقاله رشته های کاردانی به کارشناسی بدون کنکور را مورد بررسی قرار دادیم. در صورت تمایل شما میتوانید مقاله کاردانی به کارشناسی بدون کنکور را نیز مطالعه نمایید.