دلشوره

همه ما می دانیم دلشوره چیست و آن را در موقعیت های مختلف تجربه کرده ایم. دلشوره امتحان، دلشوره محیط کاری جدید، دلشوره آشنایی با آدم های جدید و… احساس های غریبی نیستند. ممکن است موقع صحبت کردن در جمع دست هایمان عرق کنند و قلبمان با سرعت بتپد. شاید در یک مصاحبه شغلی آنقدر دچار دلشوره شدیم که نتوانیم توانایی ها و قابلیت هایمان را به فرد مصاحبه کننده نشان بدهیم.

سطحی از دلشوره طبیعی و واکنش بدن ما نسبت به موقعیت های جدید است. اما اگر این احساس بیش از حد شود مضر است و می تواند موجب کاهش عملکرد مثبت ما بشود.

در این مقاله تلاش کرده ایم که به راهکارهای مقابله با دلشوره بپردازیم:

برنامه ریزی کنید

گاهی اوقات علت اصلی دلشوره افراد این است که قبل از انجام کارها و مسئولیت هایشان برنامه ریزی نمی کنند. بی نظم هستند و تا زمان مقرر کارها را انجام نمی دهند.

اگر برنامه ریزی داشته باشید و کارها را به تعویق نیندازید، کمتر نگران می شوید و دلشوره را تجربه نمی کنید. سعی کنید مثل دانش آموزانی نباشید که تا دیروقت تکالیفشان را انجام نمی دهند و بعد مضطرب می شوند.

بدترین حالت را در نظر بگیرید

از خودتان بپرسید که اگر بدترین اتفاقی که از آن می ترسید رخ بدهد، چه می کنید؟ دلیل بسیاری از دلشوره های ما ترس از اتفاقات منفی خیالی است.

اگر چند باری این اتفاقات بدی را که احتمال به وقوع پیوستنشان کم است تصور کنید هم وحشت تان کاهش پیدا می کند و هم با تصور بدترین حالت، اعتماد به نفس تان بالا می رود.

کارهای جسمی انجام بدهید

برای این که کمتر فکرهای منفی کنید و دچار دلشوره شوید، خودتان را با فعالیت های جسمی ای مثل ورزش، باغبانی، کارهای خانه، کارهای هنری و… سرگرم کنید. فعالیت های فیزیکی استرس های شما را کاهش می دهند و افکارتان را متوجه آن فعالیت جسمی می کنند.

مثبت اندیش باشید

منفی بافی و درگیربودن با افکار منفی یکی از دلایل اصلی دلشوره و نگرانی است. مهارت ها و راهکارهای افزایش مثبت اندیشی را یاد بگیرید تا به جای فکر کردن مداوم به اتفاقات منفی، انرژی مثبت تان را افزایش بدهید و کمتر مضطرب شوید.

یوگا و مدیتیشن انجام دهید

ورزشی مثل یوگا و تمرین های مدیتیشن شما را آرام می کنند. آرام سازی فکری و عضلانی از بهترین روش های مقابله با دلشوره هستند.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

نوشیدنی هایی مثل قهوه و نوشابه و خوراکی هایی مثل شیرینی و شکلات این قابلیت را دارند که دلشوره را افزایش بدهند. سعی کنید این مواد غذایی را از رژیم غذایی خودتان خارج کنید و به جایش از غذاهای گیاهی استفاده کنید.

به طور کلی می توان گفت که دلشوره تا حدی طبیعی است و یادگیری مهارت ها و تکنیک های کنترل استرس باعث می شود که میزان دلشوره بیش از حد نشود و بر عملکرد مثبت افراد تأثیر نگذارد.

در ادامه مطالعه مقاله «مهارت های کنترل استرس» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه راهکارهای کنترل دلشوره، می توانید با مشاوران متخصص آیدانیتو تماس بگیرید.