دفترچه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان دانشگاهی است که هدف از ایجاد و راه اندازی آن توانمندسازی تربیت و تأمین نیروی انسانی و معلمان وزارت آموزش و پرورش در کشور است. از جمله دغدغه های متخصصان تعلیم و تربیت و صاحب نظران تعلیم و تربیت در طول دوران بعد از پیروزی انقلاب احداث و راه اندازی دانشگاه فرهنگیان متناسب با مقام و شأن فرهنگیان است که بر انجام بعد از تشکیل جلسه های متعدد و پیگیریهای زیاد در نهایت متن اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در تاریخ 90/10/6 به تصویب رسید و در تاریخ 90/12/1 ابلاغ گردید. در حال  حاضر، شاهد وجود 98 واحد دانشگاهی(34 مرکز وابسته به پردیس و 64 پردیس) در سرتاسر کشور هستیم.

مطالعه دفترچه زمان بر است! برای آگاهی از مهم ترین مندرجات دفترچه و انتخاب رشته حرفه ای با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

دانشگاه فرهنگیان از جمله گسترده ترین و بزرگ ترین دانشگاه های ایران به شمار می رود. جالب است بدانید که جناب آقای دکتر حسین خنیفر به عنوان نخستین رئیس دانشگاه فرهنگیان شناخته می شوند. قابل توجه شما دوستان که در حال حاضر شاهد پذیرش سه نوع دانشجو یعنی دانشجویان کارشناسی ناپیوسته ( معلم دانشجو) دانشجویان کارشناسی پیوسته( دانشجو معلم) و دانشجوی کارشناسی ارشد از بین معلمان در این باشگاه هستیم. در این مقاله، به بحث در مورد دفترچه فرهنگیان برای شما می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات ضروری را در رابطه با دفترچه فرهنگیان به دست آورید. در این مقاله، به بحث در مورد دفترچه فرهنگیان برای شما می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات ضروری را در رابطه با دفترچه فرهنگیان به دست آورید.

بخش اول دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان

در اولین بخش از دفترچه فرهنگیان نحوه پذیرش در این دانشگاه ذکر شده است. در زیر به طور مختصر نحوه پذیرش در این دانشگاه را خدمت شما توضیح می دهیم.

 • پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان بر طبق بومی گزینی انجام می شود. کلیه کد رشته محل های مختص داوطلبان بومی در هر استان در جدول هایی مجزا از یکدیگر مشخص شده اند. گزینش نهایی دانشجو در این دانشگاه به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به دامنه پذیرش اعلام شده و مطابق ضوابط انجام می پذیرد.
 • تمامی داوطلبان متقاضی رشته های مورد نیاز آموزش و پرورش توجه داشته باشند که در صورت درج عنوان مخصوص داوطلبان بومی استانی در یک کد رشته محل دانشگاه فرهنگیان تمامی داوطلبان بومی آن استان در صورت تمایل و با رعایت شرایط و ضوابط تعیین شده امکان انتخاب آن رشته را دارند.
 • بر طبق مصوبه دوازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو کلیه داوطلبان بومی هر یک از استان های کشور امکان انتخاب کد رشته محل های مربوط به استان خود را دارند. اما در مورد کد رشته محل هایی که اولویت برای بخش یا شهر خاصی تعیین شده است در ابتدا داوطلبان بومی آن بخش ها یا شهرها اولویت در پذیرش دارند.
 • بر طبق مندرجات دفترچه فرهنگیان در صورتی که داوطبی مجاز به انتخاب کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان باشد و به این امر اقدام نماید بر طبق ضوابط در نظر گرفته شده از بین واجدین شرایط در آن آزمون بر طبق اولویت های انتخابی تا حدود دو برابر ظرفیت پذیرش دانشگاه های فرهنگیان جهت انجام مصاحبه تخصصی به آموزش و پرورش معرفی می شوند. لازم به ذکر است که معرفی داوطلب برای انجام مصاحبه تخصصی به منزله قبولی نهایی وی نیست.
 • از دیگر موارد در نظر گرفته برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان می توان از کسب نمره کل نهایی 6500 و حتی بالا در زیر گروه مربوطه اشاره کرد که از موارد ضروری برای مجاز شدن به انتخاب رشته در گروه آزمایشی مربوطه است.

در صورت داشتن هر گونه پرسشی در رابطه با مطالب درج شده در دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

بخش دوم دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان

در بخش دوم دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان کلیه شرایط عمومی و اختصاصی جهت پذیرش داوطلبان ذکر شده است. در زیر اشاره ای هر چند مختصر به هر یک از این شرایط را داریم.

شرایط عمومی انتخاب رشته فرهنگیان

 • سلامت کامل جسمانی و روانی داوطلب و توانایی در انجام وظایف محول شده به وی
 • برخورداری از گواهینامه دوم متوسطه و یا پایان دوره پیش دانشگاهی
 • داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • اعتیاد نداشتن به الکل، دخانیات، مواد مخدر و در کل هر نوع مواد اعتیاد آور
 • باور قلبی داوطلب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده

شرایط اختصاصی انتخاب رشته فرهنگیان

 • داشتن حداکثر سن 22 سال تمام برای متقاضی
 • داشتن توانایی بالا در علوم فناوری اطلاعات و مهارت های پایه
 • به دست آوردن حداقل نمره قبولی در نظر گرفته شده (6500)
 • داشتن حسن شهرت، عامل بودن به رفتار نیکو و اخلاق متناسب با جایگاه و شأن شغل معلمی
 • داشتن انگیزه، علاقه و استعداد معلمی
 • برخورداری از حداقل معدل کل 15 در دوره دوم متوسطه

جهت آشنایی و اطلاع از لیست کامل شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

بخش سوم دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان

در بخش سوم از دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان تذکرات لازم برای پذیرفته شدگان در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ذکر شده است. در میان این موارد می توان به تعهد خدمت محضری آموزش و پرورش در آغاز تحصیل و به میزان دو برابر مدت اشتغال به تحصیل و عدم اشتغال به تحصیل هم زمان در سایر مؤسسات دانشگاهی غیر دولتی و یا دولتی در حین تحصیل در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد.

بخش چهارم دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان

در بخش چهارم و در واقع آخرین بخش از دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان جدول واحدهای تابعه پردیس های دانشگاه فرهنگیان آورده شده است. جهت آشنایی با این واحدهای پذیرنده می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.
 در این مقاله به تحلیل و بررسی دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله شرایط تحصیل در دانشگاه فرهنگیان بزنید.
اگر سوالی در زمینه دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان و انتخاب رشته ذهنتان را به خود مشغول کرده است، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.