درمان بدبینی

آدم های بدبین دنیا را جای خوبی برای زندگی نمی دانند و مدام می خواهند خودشان و دیگران را متقاعد کنند که اتفاقات بد در راهند و اتفاقات خوب هم به زودی روی ناگوار خودشان را نشان خواهند داد. آن ها از این واقعیت بی خبرند که یک دیدگاه منفی به زندگی می تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بدی بگذارد.

معمولاً وقتی این افراد به معایب بدبینی پی می برند و می فهمند که چنین نگرشی عملکرد مثبت شان را در زندگی فردی و اجتماعی مختل کرده، به فکر از بین بردن بدبینی و استفاده از راهکارهایی می افتند که دیدگاه انسان را نسبت به زندگی تعدیل و مثبت تر می کند. در این مقاله تلاش کرده ایم که به راهکارهای درمان بدبینی بپردازیم.

دلیل بدبینی

اولین قدم برای درمان بدبینی و تغییر دیدگاه منفی این است که درک کنیم چرا بدبین شده ایم. اگر انسان بدبینی هستید، از خودتان بپرسید: «بدبینی چه فایده ای برای من دارد؟» گاهی اوقات آدم ها بدبین می شوند تا هرگز از منطقه امن خودشان خارج نشوند، خطر نکنند و تجربیات جدیدی به دست نیاورند. وقتی بدبین باشید، ممکن است هرگز نتوانید به آرزوهایتان برسید و رویاهایتان را محقق کنید.

راهکارهای درمان بدبینی

اگر به این نتیجه رسیده اید که زمان درمان بدبینی فرا رسیده، می توانید از این راهکارها استفاده کنید:

بر چالش ها غلبه کنید

وقتی کار یا مسئولیتی به نظر بسیار بزرگ و پرچالش می آید، بدبینی وارد می شود. آدم بدبین در این موقعیت با خودش فکر می کند که اصلاً چرا باید به خودش زحمت بدهد و برای انجام این کار رنج بکشد؟

در چنین موقعیتی، آن کار بزرگ را تبدیل به چند کار کوچک کنید. به پایان رساندن هر بخش از کار بزرگ را به یک هدف تبدیل کنید و با یک زمان بندی دقیق برای رسیدن به اهداف برنامه داشته باشید. همچنین با محقق شدن هر هدف به خودتان جایزه بدهید تا به ادامه مسیر ترغیب شوید.

گفت و گوهای درونی منفی را متوقف کنید

آیا مدام جملاتی منفی را در ذهن تان تکرار می کنید و به خودتان می گویید: «من موفق نمی شوم»، «من از پسش بر نمی آیم»، «هر کاری را که شروع می کنم به بن بست می خورد» و…؟

گفت و گوهای درونی منفی، بدبینی را تقویت می کنند. سعی کنید مثبت باشید و حتی اگر شکست خوردید به جای این که به خودتان بگویید «هرگز موفق نمی شوم»، بگویید: «من انسانم و انسان همیشه پیروز نمی شود.»

از تجربیات منفی گذشته درس بگیرید

اگر در تجربیات منفی گذشته باقی بمانید، نمی توانید قدمی بردارید و مدام با استناد به آن تجربیات نسبت به همه چیز بدبین می مانید. زندگی هیچ کس خالی از تجربیات منفی نیست. به جای زندانی شدن در آن اتفاقات، از آن ها درس بگیرید و قدم های جدید بردارید.

خیال پردازی های مثبت کنید

ممکن است با همکارانتان قرار پیک نیک گذاشته باشید. اگر آدم بدبینی باشید، به جای فکر کردن به چیزهای خوب، مدام به اتفاقات منفی فکر می کنید. مثلاً تصور می کنید که ممکن است باران بیاید، ممکن است نتوانید با همکارانتان به خوبی معاشرت کنید و احتمالاً به شما بد خواهد گذشت. در نهایت هم با یک عذر ساختگی به پیک نیک نمی روید.

یکی از راه های درمان بدبینی این است که اتفاقات خوب و مثبت را تصور کنید. مثلاً در شرایط گفته شده تصور کنید که هوا آفتابی خواهد بود و با همکارانتان صمیمی تر خواهید شد و اوقات خوشی را در کنار آن ها خواهید داشت.

به دیگران کمک کنید

انجام دادن کاری برای دیگری، روح انسان را نجات می دهد. به جای اینکه پشت دیوارهای بدبینی قایم شوید، وارد دنیا شوید و به دنبال راه هایی برای بهتر کردن آن باشید. مثلاً کارهای داوطلبانه انجام دهید، خونتان را اهدا کنید، به خانه سالمندان سربزنید، به اعضای خانواده تان کمک کنید و…. ساده ترین کمک ها به دیگران، شما را به زندگی خوش بین می کند.

در این مقاله به موضوع درمان بدبینی پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله بدبینی در زندگی مشترک را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های درمان بدبینی ، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.