خیانت عاطفی

خیانت عاطفی این روزها به آسیب شایعی در زندگی های مشترک تبدیل شده و روز به روز فراگیرتر می شود. بسیاری از مراجعه کنندگان به روانشناسان و مشاوران خانواده، زندگی مشترکشان را به علت خیانت تحت خطر شدید می بینند و امروزه یکی از اصلی ترین علل طلاق، خیانت است.

خیانت انواع مختلفی دارد و می تواند جنسی، عاطفی یا تلفیقی از هر دو باشد. بعضی زنان و مردان فقط برای ارضای نیازهای جنسی و به علت کمبودهای جنسی خیانت می کنند، بعضی از خیانت ها احساسی است و به رابطه جنسی ختم نمی شود و بعضی دیگر یک رابطه فرازناشویی جدی و شامل روابط جنسی و عاطفی هستند.

در این مقاله تلاش کرده ایم که به خیانت عاطفی و ویژگی های آن بپردازیم.

 

خیانت عاطفی چیست ؟

خیانت عاطفی معمولاً در نقطه آغاز فقط یک رابطه دوستانه است. معمولاً کسانی که از نظر عاطفی به همسرشان خیانت می کنند،  در ابتدا با فردی خارج از زندگی زناشویی وارد یک رابطه دوستانه می شوند.

ممکن است بعضی اعتقاد داشته باشند که خیانت احساسی بی ضرر است اما واقعیت این است که خیانت عاطفی از نظر بسیاری از متخصصان یک خیانت واقعی و فقط خالی از روابط جنسی است که قابلیت همراه شدن با نزدیکی جنسی را هم دارد. در این زمینه پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله ” مشاوره اختلافات زناشویی ” بزنید.

وقتی خیانت عاطفی اتفاق می افتد، فرد خیانت کار نه تنها انرژی عاطفی اش را برای فردی خارج از ازدواج صرف می کند، بلکه نیازهای عاطفی خودش را هم در رابطه ای غیر از رابطه با همسرش رفع می کند.ایا بعد از خیانت میشود زندگی کرد؟

این افراد ممکن است به علت عدم وجود رابطه جنسی احساس گناه نداشته باشند یا احساس گناه کمی داشته باشند اما این اصلاً به این معنا نیست که اگر همسرشان به خیانت عاطفی پی ببرد، آسیب نخواهد دید یا کمتر از موقعیت مواجهه با خیانت جنسی آزرده خواهد شد.نشانه های پشیمانی بعد از خیانت  و عذاب وجدان خیانت را از مشاوران ما جویا شوید.خیانت فقط همبستر شدن نیست.

چنانچه در زندگی مشترک با نشانه های خیانت احساسی همسرتان مواجه شده اید، برای آگاهی از روش های مقابله با خیانت، با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.

نشانه های خیانت عاطفی

خیانت احساسی چیست؟ اگر شاهد نشانه های زیر در همسرتان هستید، ممکن است او مشغول یک خیانت احساسی باشد. نشانه های مردی که خیانت می کند عبارتند از:

  • مثل سابق به شما توجه نمی کند و ممکن است حتی به شما انتقاد هم نکند.
  • تلفن همراهش را قایم می کند و وقتی شما به او نزدیک می شوید ممکن است ناگهان کامپیوترش را خاموش کند.
  • علائق و سرگرمی هایش مدتی است که تغییر کرده.
  • مدتی است که مدام به دوستی اشاره می کند. دوستی که شما ندیده اید و نمی شناسید.
  • شما آدم حسود و مشکوکی نیستید اما مدتی است که حس کرده اید چیزی تغییر کرده است.
  • هر بار تصمیم می گیرید با همسرتان در مورد تغییرات اخیر زندگی مشترکتان صحبت کنید او حالتی دفاعی به خودش می گیرد یا شما را متهم می کند.

روش های مواجهه با خیانت احساسی

خیانت احساسی کاملاً گویای این است که همسر شما در زمینه نیازهای عاطفی کمبود دارد. بهترین روش برای پیشگیری از خیانت عاطفی این است که همسران در یک رابطه ساده نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنندتا درد خیانت را تجربه نکنند.

وقتی کسی ترجیح بدهد در مورد مشکلات، دغدغه ها و افکارش با فردی غیر از همسرش صحبت کند، یعنی رابطه زناشویی چیزی یا چیزهایی کم دارد و بهترین کار گفت و گو درباره این مسئله است. کمک گرفتن از یک مشاور خانواده هم می تواند در مواجهه با خیانت عشقی بسیار مفید باشد.

خیانت عاطفی و طلاق

مشاوره خیانت

زنان و مردانی که قربانی خیانت همسرشان هستند، تجربه روانی شدیداً آسیب زایی را پشت سر می گذارند. این تجربیات کاملاً طبیعی هستند چون مواجهه با بی وفایی همسر در زندگی مشترک، اتفاق هولناکی است و می تواند موجب فروپاشی یک انسان شود. در چنین موقعیتی بهترین کار این است که فرد تنها نماند. تنهایی می تواند منجر به واکنش های ناسالمی مثل تلافی، آسیب رساندن به همسر خیانت کار و حتی آسیب رساندن به خود شود. گاهی اوقات هم با اینکه یکی از همسران خیانت کرده است، هنوز می توان زندگی مشترک را نجات داد. اما فرد با هیجانی عمل کردن همه چیز را نابود می کند.
مشاوره خیانت  و روانشناسی بعد از خیانت به قربانیان خیانت کمک می کند تا در مواجهه با خیانت تصمیم های معقول و منطقی ای بگیرند و بی گدار به آب نزنند.

مشاوره تلفنی خیانت در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاورین متخصص و با تجربه آیدانیتو می توانند در زمینه علل خیانت، روش های پیشگیری از خیانت، بهترین راهکارهای مواجهه با خیانت جنسی ، بخشش خیانت و… به مخاطبان خدمات مشاوره خانواده بدهند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های مواجهه با خیانت عاطفی ، می توانید با مشاوران باتجربه و حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرید.