خیانت زن

خیانت زن یکی از مواردی است که شاید زمانی بسیار کم در مورد آن می شنیدیم اما متاسفانه این روزها خیانت جنسیت نمی شناسد. بدترین اتفاقی که ممکن است در یک زندگی مشترک بی‌افتد چیست؟ اگر این سؤال را از آدم‌های متأهل بپرسیم، احتمالاً پاسخ بسیاری از آن‌ها این خواهد بود: « خیانت ».

خیانت اتفاق دردناکی است و در سراسر جهان کار غیراخلاقی و ناپسندی تلقی می‌شود.مشاوره خیانت از نیازهای مهم برای همچین موضوعاتی هست.

 

وقتی زنان و مردان تصمیم می‌گیرند ازدواج کنند، پیمان می‌بندند که به همدیگر وفادار بمانند و احتمالاً هیچ کدام در آن لحظه پیش‌بینی نمی‌کنند که ممکن است یک روز غریبه‌ای وارد زندگی دو نفره‌شان بشود و مفاهیمی مثل وفاداری، تعهد و عشق در نظرشان زیر سؤال برود. مشاوره خانواده می تواند بسیار موثر باشد.

متأسفانه یکی از واقعیت‌های تلخ روزگار ما این است که بعضی افراد بعد از ازدواج زیر قولشان می‌زنند، پا روی تعهد زناشویی می‌گذارند و به همسرشان خیانت می‌کنند. در گذشته تصور می‌شد که خیانت فقط از جانب مردان اتفاق می‌افتد اما امروزه می‌بینیم که زنان هم مرتکب این عمل غیر اخلاقی می‌شوند. بر اساس آموزه‌های دینی، سنتی و اخلاقی در کشور ما، خیانت زن کاری غیر انسانی و قبیح است. اما نمی‌توان منکر این بود که این عمل ناپسند از جانب بعضی زنان سر می‌زند.عوارض خیانت در زنان پرسش مهم خیلی از افراد هست.آیا درمان خیانت زنان اتفاق می افتد؟

یکی از مسئولیت‌های روانشناسان و جامعه‌شناسان در برابر چنین آسیب اجتماعی‌ای این است که با پژوهش‌های بسیار این مشکل را ریشه‌یابی کنند و علت خیانت زن را بشناسند. در این مقاله ما به موضوع خیانت زن ، نشانه های خیانت زنان و مهم‌ترین دلایل آن پرداخته‌ایم. پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله ” کارهایی که بعد از آگاه شدن از خیانت همسرتان نباید بکنید” بزنید.

راههای فهمیدن خیانت همسر

توجه به بعضی نشانه‌ها و مشاهده آن ها در زنان می تواند راههای فهمیدن خیانت زن باشد. البته این اصلاً به این معنا نیست که با مشاهده‌ی صرف نشانه‌های زیر، می‌توان به یک زن تهمت خیانت زد اما مشاهده‌ی همه‌ی این موارد می تواند شک برانگیز باشد:

  • بی اهمیتی زن به زندگی مشترک
  • دوری زن از رابطه جنسی با همسرش
  • آرایش و رسیدگی به خود، فقط موقع خروج از خانه
  • دوری از همسر و کاهش شدید صمیمیت
  • رفتارهای مشکوک مثل قایم کردن تلفن همراه و لپ تاپ
  • مشغولیت بیش از حد، بیرون از خانه
  • صحبت نکردن با همسر
  • دعواها و تنش های بی دلیل
  • پرخاشگری
  • دوستان و روابط جدید

علت خیانت زن

در اینجا به مهم ترین دلایل خیانت زن می‌پردازیم:

وابستگی

شاید اکثر ما فکر می‌کنیم کسی که به شریک زندگی‌اش وابسته باشد، خیانت نمی‌کند. اما متخصصان نظر دیگری دارند. آن‌ها معتقدند احتمال خیانت از جانب کسی که بیش از حد به همسرش بچسبد، زیاد است.

میزان وابستگی در یک رابطه نشان می‌دهد که فرد در روابط نزدیک چه احساسی دارد و چقدر به ارتباط و تعامل وابسته است. کسی که نتواند تنهایی و استقلال را تحمل کند، می‌تواند به محض دور ماندن از همسرش به سراغ دیگری برود.

پژوهش ها نشان می‌دهند که وابستگی می تواند علت خیانت زنان باشد.

طلاق عاطفی

یکی از شایع‌ترین دلایل خیانت زن به مرد ، طلاق عاطفی است. همین که زن و مردی با هم زندگی کنند و در کنار هم حضور داشته باشند به این معنا نیست که صمیمی هستند و نیازهای جنسی و عاطفی همدیگر را ارضا می‌کنند.

گاهی اوقات همسران تبدیل به هم‌خانه می‌شوند و به دلایلی مثل مسائل مالی یا حمایت از فرزندان، طلاق رسمی نمی‌گیرند. در چنین موقعیتی احتمال خیانت زن به مرد بالا است.

ترس از صمیمیت

زنانی که مشکلاتی در صمیمیت دارند، ممکن است به دنبال صمیمیت جنسی با کسی غیر از همسرشان باشند. در واقع این افراد نمی‌توانند نزدیکی جنسی و عاطفی را با هم داشته باشند و این میزان از نزدیکی آن‌ها را می‌ترساند. به همین دلیل ممکن است تصمیم بگیرند برای نزدیکی جنسی خیانت کنند.

بازی قدرت

گاهی اوقات اگر زنی احساس کند که هیچ سهمی در زندگی مشترک ندارد و در مسائل مالی، تصمیمات مربوط به آینده و انتخاب‌های اساسی زندگی نظرش هیچ اهمیتی ندارد با خیانت کردن حس قدرتمند بودن و کنترل داشتن بر امور را تجربه می‌کند.

در این موقعیت شاید خیانت زنان فرصتی باشد تا زنان خودشان را به همسرانشان و جامعه ثابت کنند.

انتقا‌م

بعضی از زنان در زندگی مشترک آسیب‌های روانی زیادی می‌بینند. ممکن است آن‌ها مورد خیانت قرار بگیرند و شدیداً غمگین و افسرده شوند. گاهی اوقات بعضی از مردها به همسرشان بی‌احترامی می‌کنند یا با مقایسه‌ی او با زن‌های دیگر و رفتارهای صمیمانه با زنان دیگر در حضور همسرشان او را تحقیر می‌کنند.

برخی مواقع دلیل خیانت زن ، انتقام گرفتن از همسری است که اعتمادبه‌نفس او را نابود کرده است. در این حالت ممکن است زن خیانت کند و حتی همسرش را از خیانت مطلع کند تا از او انتقام بگیرد.

بالا رفتن سن

بالا رفتن سن در موارد زیادی با تجربه‌ی احساسات منفی همراه است و می تواند علت خیانت زن باشد. وقتی سن زنی بالا می‌رود، ممکن است حس کند که بسیاری از جذابیت‌ها و فریبندگی‌هایش را از دست داده است.

روانشناسان معتقدند که در این حالت ممکن است زن با خیانت کردن حس بهتری پیدا کند و در واقع به خودش ثابت کند که هنوز پیر نشده است.

این زنان معمولاً در آغاز یک رابطه‌ی خارج از ازدواج حس خوبی دارند و خودشان را دوباره جذاب و زیبا می‌بینند. اما در آخر با احساس گناه و پشیمانی رابطه را به پایان می‌رسانند.

خیانت زن در اجتماع

ملال

این کاملاً عادی است که هیجان‌انگیزترین و پرشورترین رابطه‌ها هم بعد از مدتی خسته کننده و ملال‌آور شوند. در چنین وضعیتی منطقی است که همسران با انجام رفتارها و فعالیت‌های ویژه و جدیدی دوباره به زندگی مشترک هیجان ببخشند.

اما متأسفانه بعضی از زن‌ها در چنین شرایطی خط قرمزها را رد می‌کنند و در رابطه با مرد دیگری به دنبال هیجان می‌گردند. آن‌ها معمولاً خودشان را این طور گول می‌زنند که فقط مشغول تفریح هستند و این کار چیزی از عشق‌شان به همسرشان کم نمی‌کند.

دوران کودکی

بسیاری از ما می‌دانیم که اتفاقات دوران کودکی می‌توانند بر شخصیت ما در دوران بزرگسالی تأثیر بگذارند. زنانی که به همسرشان خیانت می‌کنند و با مردی وارد رابطه می‌شوند که 10 تا 20 سال از آن‌ها بزرگ‌تر است، احتمالاً به دنبال عشق و محبتی هستند که از جانب پدرشان دریافت نکرده‌اند.

آن ها معمولاً همسری دارند که هم‌سن‌وسال خودشان است و با خیانت کردن در واقع می‌خواهند رابطه‌ای که هیچ‌گاه با پدر بی‌توجه، خشمگین یا بی‌مسئولیت‌شان نداشته‌اند را به‌دست بیاورند.

مشکلات ارتباطی

یکی از علل کلیدی خیانت زن به شوهر ، کاهش یا عدم وجود ارتباط در زندگی زناشویی است. همه‌ی آدم ها نیاز دارند که با هم‌نوعان خودشان ارتباط برقرار کنند. ارتباطات مخصوصاً ارتباطات صمیمانه موجب افزایش سلامت روانی می شوند.

گاهی اوقات زندگی زناشویی خالی از ارتباط می‌شود و زنان نمی‌توانند در مورد اتفاقات روزمره، تجربیات، احساسات و افکارشان با همسرشان صحبت کنند. در چنین شرایطی ممکن است یک زن نیازهای ارتباطی‌اش را خارج از ازدواج برطرف کند.

کاهش کمیت و کیفیت رابطه جنسی

نزدیکی و صمیمیت جنسی اگر مهم‌ترین مؤلفه‌ی زندگی مشترک نباشد، قطعاً یکی از مهم‌ترین‌ها است. اکثر آدم‌ها نیاز جنسی دارند و انتظار دارند که این نیاز بعد از ازدواج به شیوه‌ای بهنجار و سالم برطرف شود. وقتی ما رابطه جنسی صیمی، خوب و لذت بخشی داشته باشیم، با ترشح انتقال دهنده‌ی عصبی اکسی‌توسین، احساس آرامش و خوشحالی را تجربه می‌کنیم و به شریک زندگی‌مان وابسته می‌شویم.
پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نارضایتی جنسی موجب ایجاد مشکلات و تعارضات بسیاری در زندگی مشترک می‌شود. اگر همسران از کمیت و کیفیت رابطه جنسی راضی نباشند، ممکن است مشاجره‌های زیاد، مشکلات عاطفی، دوری از هم، کاهش صمیمیت و خیانت به عنوان نتیجه‌ی این نارضایتی در زندگی ظاهر شوند.
هدف از اشاره به ریشه‌های خیانت این است که در این زمینه آگاهی کسب کنیم و در صورت مشاهده‌ی هر کدام از این مسائل در زندگی، قبل از تبدیل شدن آن‌ها به بحران حل‌وفصلشان کنیم.

در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «خیانت مرد» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های جلوگیری از خیانت زنان ، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.