برای ارتباط با مشاورین مرکز از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره
9099071973
تماس حاصل فرمایید

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 24
حتی ایام تعطیل
با یک تماس آگاهانه عمل کنید

برای ارتباط با مشاورین مرکز از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره
9099071985
تماس حاصل فرمایید

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 24
حتی ایام تعطیل
با یک تماس آگاهانه عمل کنید
آیدانیتو ، فضای هوشمند مشاوره و آموزش آنلاین و آفلاین در تمامی مقاطع تحصیلی و خانواده و روانشناسی رو برای شما به ارمغان میاره،سامانه آیدانیتو در مقاطع مختلف دبستان ، دوره متوسطه اول و دوم ، کنکور سراسری،کارشناسی ارشد ، دکتری ، تحصیل در خارج از کشور و حتی ثبت نام دانشگاه بدون کنکور فعالیت میکنه.این سیستم یکپارچه برای مشاوره و آموزش تخصصی، معرفی منابع ، آموزش سرفصلهای مهم ، انتخاب رشته ، ثبت نام دانشگاه بدون کنکور و هرچیزی که فکرشو کنید بهتون کمک میکنه

خیانت در زندگی مشترک

خیانت

خیانت در زندگی مشترک به معنای شکستن قول وفاداری است. وقتی دو نفر ازدواج می‌کنند، زندگی مشترک را با تعهد آغاز می‌کنند و پیمان می بندند که هرگز بی وفایی نکنند اما، در سراسر جهان، خیلی از افراد متأهل خیانت را در زندگی مشترک تجربه کرده‌اند و همه‌ی ما حداقل یک نفر را می‌شناسیم از جانب همسرش مورد خیانت قرار گرفته است.

متأسفانه شکستن پیمان زناشویی عوارض خطرناک و ناراحت کننده‌ای به همراه دارد و می‌تواند به افسردگی، خشونت خانگی، طلاق و حتی قتل ختم شود.

انواع خیانت

 جنسی

در این شکل از خیانت، یکی از همسران به رابطه‌ی جنسی با فرد یا افرادی دیگر تن می‌دهد در حالی که هیچ وابستگی عاطفی‌ای به آن‌ها ندارد.

 عاطفی

در این نوع خیانت، فرد از نظر احساسی به شخص دیگری وابسته می‌شود و به او علاقه پیدا می‌کند اما رابطه‌ی جنسی برقرار نمی‌کند.

 جنسی – عاطفی

در خیانت جنسی – عاطفی در حقیقیت یکی از همسران عاشق شخصی خارج از زندگی مشترک می‌شود و در یک رابطه‌ی فرازناشویی رابطه‌ی جنسی برقرار می‌کند و از لحاظ عاطفی دلبسته می‌شود.

علائم و نشانه‌های خیانت در یک فرد

 • دوری عاطفی  از همسر
 • کاهش یا توقف رابطه‌ی جنسی
 • خشم و عصبانیت و انتقاد بیش از حد
 • افزایش ساعت های کاری، اضافه کاری، جلسات و سفرهای کاری
 • افزایش توجه به ظاهر
 • حالت دفاعی عجیب و غیرعادی موقع  مورد سؤال قرار گرفتن
 • نیاز بیش از حد  به تنهایی و حریم خصوصی
 • تماس‌های تلفنی زیاد و مشکوک در فضای خانه
 • خروج از اتاق موقع صحبت با تلفن
 • دروغگویی و صحبت‌های متناقض
 • کاهش صمیمیت و تعامل در زندگی مشترک
 • وقت گذراندن بیش از حد در فضای مجازی
 • تمایل زیاد به انجام کارهای خارج از خانه مثل خرید کردن یا بردن ماشین به کارواش
 • ناپدید شدن حلقه‌ی ازدواج
 • اضافه کردن رمز به وسایل الکترونیکی یا تغییر رمزهای قبلی
 • تغییر ناگهانی علایق و سرگرمی‌های

علل خیانت

سؤال اصلی همه‌ی کسانی که در زندگی مشترک مورد خیانت قرار می‌گیرند این است که «علت خیانت چیست؟» آن‌ها می‌خواهند بدانند که چه عامل یا عامل‌هایی باعث دوری همسرشان و روی آوردن او به رابطه‌ی جنسی و عاطفی با شخصی دیگر شده است.

در ادامه به تعدادی از علل خیانت می پردازیم:

دلایل فردی

جنسیت

مردها بیشتر از زن‌ها خیانت می‌کنند. دلیلش این است که ترشح هورمون تستوسترون که تأثیر بسیار زیاد و قوی‌ای در تمایل به رابطه‌ی جنسی دارد، در مردان بیشتر ترشح می‌شود.

 شخصیت

افراد با وجدان کمتر ممکن است به سمت خیانت بروند. ویژگی‌های منحصربه‌فرد اشخاص مختلف با احتمال خیانت در آن‌ها مرتبط است. افرادی که خیلی راحت دست به کارهای غیرقاونی و غیراخلاقی می‌زنند بیشتر ممکن است خیانت کنند.

جهت گیری مذهبی و سیاسی

افراد مذهبی و افرادی که گرایش‌های سیاسی محافظه کارانه دارند، کمتر خیانت می‌کنند. چون از اصول محکم و غیر قابل انعطافی برخوردار هستند.

دلایل رابطه‌ای

آدم ها ممکن است به دلیل عدم رضایت در رابطه بی‌وفایی کنند. راضی نبودن از رابطه‌ی جنسی، تفاهم نداشتن با همسر، مشکلات رابطه‌ای، طلاق عاطفی، روزمرگی و یکنواختی زندگی مشترک و … می توانند منجر به تمایل فرد به پیدا کردن شور و هیجان در یک رابطه‌ی فرازناشویی شوند.

گاهی اوقات با وجود رضایت از رابطه‌ی زناشویی، عوامل محیطی افراد را به سمت خیانت سوق می‌دهند

دلایل موقعیتی

ممکن است فرد خائن از شخصیت خوبی برخوردار باشد و در یک رابطه‌ی رضایت بخش باشد. اما عاملی در محیط او را به سمت خیانت سوق دهد. مثلاً یک همکاری با یک فرد خیلی جذاب، شغلی که فرد در آن در تعامل با افراد زیادی باشد، زندگی شهری، معاشرت‌های خیلی زیاد و … می‌توانند احتمال خیانت را بالا ببرند.

چه باید کرد؟

پیشگیری از خیانت اولین و مهم‌ترین مرحله در مواجهه با آن است که کاملا ًبستگی به خصوصیات شخصیتی و اعتقادی افراد دارد. انسان‌ها باید تعهد را باور داشته باشند تا درگیر خیانت نشوند. اما اگر این اتفاق بی‌افتد، صحبت کردن در مورد خیانت توسط همسران، مراجعه به روانشناس و مشاور خانواده و روش‌های درمانی‌ای مثل زوج درمانی ممکن است زندگی مشترک از دست رفته را بازگرداند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.