حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی میکروبیولوژی آزاد 98

از آنجایی که میکروبیولوژی یکی از رشته های مورد توجه داوطلبین گروه تجربی است و بسیاری از داوطلبین می خواهند موفق به قولی در این رشته شوند، اطلاع از حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی میکروبیولوژی آزاد 98 اهمیت بالایی دارد. در این مقاله در ابتدا توضیحی درباره ی میکروبیولوژی می دهیم بعد از آن عواملی که بر قبولی در میکروبیولوژی تأثیر می گذارند را بررسی می کنیم و درنهایت رتبه و درصد آخرین نفرات پذیرفته شده در رشته میکروبیولوژی در سال های گذشته را بیان می کنیم.

نگاهی به میکروبیولوژی

با اختراع میکروسوپ درس جدید به روی علم زیست شناسی گسترده شد. علم میکروبیولوژی یا همان میکروب شناسی علمی که در آن به بررسی موجودات ریزی که حتی با چشم قابل دیدن نیستند، می پردازد. موجوداتی که تعداد و متنوع گونه ای آنها بسیار زیاد است. اگر شرایط محیطی مناسبی داشته باشند، به سرعت تکثیر می شوند و تعداد آنها در مدت زمان 72 ساعت به بیش از 500 می رسد. تنوع، تعداد و نحوه تأثیر بر مواد این میکروارگانیسم ها آنقدر زیاد است که تمام زمین و تمام صنایع را در بر گرفته اند. رشته میکروبیولوژی یک رشته پژوهشی است و به نوعی فعالیت تخریبی یا مفید این میکروارگانیسم ها در بخش های مختلف از کشاورزی و صنعت تا بهداشت و کنترل کییفیت می پردازد.

جایگاه رشته میکروبیولوژی

رشته میکروبیولوژی زیر مجموعه زیست شناسی است. این رشته شباهت زیادی به زیست شناسی سلولی و مولکولی دارد. میکروبیولوژی در زیرگروه یک گروه تجربی قرار گرفته است.

چه عواملی بر قبولی در رشته میکروبیولوژی تأثیرگذار است؟

قبل از بررسی حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی میکروبیولوژی آزاد 98 باید با عواملی که بر قبولی شما در رشته میکروبیولوژی تأثیر می گذارد آشنا شد، از جمله این موارد می توان موارد زیر را نام برد: 1- درصد زده شده دروس امتحانی 2- ضریب دروس مختلف 3- معدل دوره دیپلم و ضریب تأثیر آن 4- معدل دوره پیش دانشگاهی و ضریب تأثیر آن 5- سهمیه 6- رتبه و تراز کسب شده اگر شما با آمادگی بالاتری در کنکور شرکت کرده باشید به تعداد بیشتری از سؤالات پاسخ می دهید و درنتیجه درصد بهتری در هر درس کسب می کنید. همان طور که می دانید هر درس دارای یک ضریب است. ضرایب دروس در زیرگروه یک در جدول زیر آمده است:
دروس عمومی دروس اختصاصی
نام درس ضریب نام درس ضریب
ادبیات فارسی 4 زمین شناسی 0
معارف اسلامی 3 ریاضی 2
زبان عربی 2 فیزیک 2
زبان انگلیسی 2 شیمی 3
زیست شناسی 4
  در سال های اخیر سازمان سنجش تصمیم گرفته است سوابق تحصیلی را نیز در تراز و رتبه کنکور تأثیر دهد.  سوابق تحصیلی تنها در صورتی که تأثیر مثبت بر تراز بگذارند، محاسبه خواهند شد. این میزان تأثیر برای معدل دیپلم حداکثر 25% و برای معدل پیش دانشگاهی حداکثر 5% است. این درصد ضریب تأثیر بر اساس نوع دیپلم و پیش دانشگاهی و گروه آزمایشی است.

آخرین رتبه و حداقل درصد برای قبولی میکروبیولوژی

در اینجا می خواهیم حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی میکروبیولوژی آزاد 98 را برایتان مشخص کنیم. به این منظور باید به بررسی نفرات آخر قبول شده در سالهای گذشته بپردازیم. البته توجه داشته باشید این رتبه ها هر ساله باید به بررسی نفرات آخر قبول شده در سالهای گذشته بپردازیم. البته توجه داشته باشید این رتبه ها هر ساله بر اساس تغییر ظرفیت و تغییر میزان تمایل داوطلبین تغییر خواهد کرد و داشتن رتبه درصدهایی مشابه به معنی قبولی صد در صد نیست. هر چه تراز و رتبه بهتری کسب کرده باشید، احتمال قبولی شما بیشتر است. از آنجایی که سهمیه مناطق در دانشگاه آزاد دارای اهمیت نیست، رتبه کشوری را درنظر گرفته ایمد در جدول زیر رتبه کشوری آمده است:
نام دانشگاه رتبه کشوری
تهران پزشکی 59046
علوم دارویی 95334
واحد مشهد 124596
تهران شمال 115141
واحد همدان 21182
واحد کرج 132475
تهران شرق 151200
واحد ارومیه 194951
واحد کرمان 199839
واحد شهر قدس 212556
واحد اراک 232510
واحد رشت 23822
واحد تنکابن 311603
واحد لاهیجان 315813
واحد اسلامشهر 298016
واحد پزشکی تهران 85236
  در این مقاله با موضوع حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی میکروبیولوژی آزاد 98 همراه علاقه مندان به قبولی در رشته میکروبیولوژی بودیم. در صورت تمایل میتوانید مقاله کارنامه و رتبه قبولی میکروبیولوژی آزاد 98 را نیز نگاه کنید.