ثبت نام مدارس فرهنگ 

مدارس فرهنگ مخصوص دانش‌آموزان علاقمند به تحصیل در رشته‌ی علوم انسانی هستند. این مدارس هر سال برای برای جذب دانش‌آموزان پایه‌ی نهم مستعد به تحصیل در رشته‌ی ادبیات و علوم انسانی آزمون برگزار می‌کند. در این مقاله به نکات مهمی در رابطه با زمان، شیوه و زمان برگزاری آزمون و نیز شرایط ثبت‌ نام مدارس فرهنگ 99 اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

زمان ثبت نام آزمون ورودی

زمان ثبت نام  مدارس فرهنگ در شهرهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در سال 97 در استان اصفهان از 5 فروردین آغاز شده و تا 1 اردیبهشت 97 ادامه داشت. در استان کرمان زمان ثبت‌نام آزمون مدارس فرهنگ از 15 تا 30‌ام اردیبهشت و در استان تهران از 10 اردیبهشت آغاز  و تا 31 اردیبهشت ادامه یافت.

مدارس فرهنگ هر سال برای جذب دانش‌آموزان پایه‌ی نهم مستعد به تحصیل در رشته‌ی ادبیات و علوم انسانی آزمون برگزار می‌کند

شیوه ثبت‌نام در آزمون ورودی مدارس فرهنگ

برای ثبت نام مدارس فرهنگ ابتدا باید در آزمون ورودی شرکت کنید. شیوه‌ی ثبت نام در آزمون ورودی بسته به شهری که در آن اقامت دارید کمی متفاوت است.

ثبت نام مدارس فرهنگ تهران 

برای ثبت نام مدارس فرهنگ تهران با در دست داشتن دو قطعه عکس جدید مات 4*3 و اصل و کپی کارنامه ترم اول سال تحصیلی 99-98و فیش واریزی به مبلغ 150000 ریال به نام تمرکز وجوه اختصاصی آموزش و پرورش شهر تهران باید به دبیرستان فرهنگ مورد تقاضا مراجعه کنید و ثبت‌نام را آنجا انجام دهید.

ثبت نام مدارس فرهنگ اصفهان 

برای ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ استان اصفهان باید به سایت Sanjesh.isfedu.ir  مراجعه کنید. توجه کنید که فایل عکس اسکن شده داوطلب برای بارگذاری در سایت باید در ابعاد 300*200 پیکسل و با فرمت jpg  باشد.

ثبت نام مدارس فرهنگ کرمان 

برای ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ استان کرمان باید به وب سایت سنجش آموزش و پرورش کرمان به آدرس Sanjesh.kermanedu.ir  مراجعه کنید. فایل عکس موردنظر برای بارگذاری در سایت باید 4*3 باشد و در سال جاری گرفته شده باشد.

زمان آزمون ورودی مدارس فرهنگ

آزمون ورودی مدارس فرهنگ تهران  اواخر خردادماه برگزار خواهد شد. داوطلبان برای گرفتن کارت ورود به جلسه بایستی چند روز قبل از آزمون به دبیرستان فرهنگ محل تقاضا مراجعه کنند. معمولا کارت ورود به جلسه یک هفته پیش از آزمون از طریق وب سایت در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که پس از دریافت کارت و چاپ کردن آن برای مهر کردن آن باید به آموزشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند. داوطلبان برای مهر کردن کارت پس از چاپ کردن آن باید به مدرسه محل تحصیل مراجعه کنند.

مواد درسی، تعداد و ضریب سوالات آزمون

داوطلبان عزیز توجه کنند که سوالات آزمون ورودی چهار گزینه‌ای است و پاسخ غلط امتیاز منفی دارد. منابع آزمون ورودی مدارس فرهنگ تهران درس‌های پیام‌های آسمانی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، عربی، ریاضی و مطالعات اجتماعی پایه نهم است.
ردیف ماده درسی تعداد سوال ضریب زمان پاسخگویی منابع طرح سوال
1 پیام‌های آسمانی 15 2       120 دقیقه     100% سوالات از کتاب‌های پایه نهم سال تحصیلی 98-96
2 ادبیات فارسی 20 4
3 زبان انگلیسی 20 4
4 عربی 15 2
5 ریاضی 20 3
6 مطالعات اجتماعی 20 3
جمع کل 110
  منابع آزمون ورودی مدارس فرهنگ اصفهان درس‌های پیام‌های آسمانی، ادبیات فارسی، عربی، مطالعات اجتماعی، زبان انگلیسی، علوم تجربی و ریاضی پایه‌ی نهم است.
ردیف ماده درسی تعداد سوال ضریب زمان پاسخگویی منابع طرح سوال
1 پیام‌‌های آسمانی 10 2       120 دقیقه     %100 سوالات از کتاب‌های پایه نهم سال تحصیلی 98-96
2 ادبیات فارسی 20 3
3 عربی 20 3
4 مطالعات اجتماعی 15 1
5 زبان انگلیسی 10 2
6 علوم تجربی 10 2
7 ریاضی 15 2
جمع کل                                 100
  منابع آزمون ورودی مدارس فرهنگ کرمان درس‌های پیام‌های آسمانی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، عربی، ریاضی و مطالعات اجتماعی پایه نهم است.
ردیف ماده درسی تعداد سوال ضریب زمان پاسخگویی منابع طرح سوال
1 پیام‌های آسمانی 15 2       110 دقیقه     100% سوالات از کتاب‌های پایه نهم سال تحصیلی 98-96
2 ادبیات فارسی 20 3
3 زبان انگلیسی 10 3
4 عربی 20 2
5 ریاضی 10 2
6 مطالعات اجتماعی 15 2
جمع کل 90

شرایط ثبت نام مدارس فرهنگ 99

شرایط ثبت نام مدارس فرهنگ 99،  با اندکی تفاوت در جزئیات، تقریبا همه جا یکسان است.

شهر تهران

برای ثبت نام مدارس فرهنگ 99 شهر تهران، دانش آموزان باید علاوه بر قبولی در آزمون ورودی، در امتحانات پایه نهم حداقل معدل کل 17 را کسب کرده باشند، در غیر اینصورت قبولی در آزمون ورودی منتفی است و اجازه ثبت نام در دبیرستان فرهنگ را ندارند. دانش‌آموزان داوطلب شرکت در آزمون ورودی، می‌توانند براساس هر منطقه و بدون محدودیت، یک دبیرستان را برای ثبت نام انتخاب کنند. در انتخاب هم دقت لازم را به عمل آورند چون جابه‌جایی در پایه دهم ممکن نیست .

شهر اصفهان

گزینش دانش‌آموزان در آزمون ورودی پایه دهم دبیرستان‌های فرهنگ شهر اصفهان براساس میانگین نمره آزمون ورودی و معدل کل پایه پنجم (50 % آزمون ورودی و 50% معدل کل پایه نهم) انجام می‌شود. ملاک ثبت نام مدارس فرهنگ 99 شهر اصفهان کسب حداقل معدل کل 18 در امتحانات پایه نهم است. در اصفهان هم دانش‌آموزانی که در یک دبیرستان فرهنگ پذیرفته شده‌اند به هیچ عنوان مجاز به جابه‌جایی و ثبت‌نام در سایر دبیرستان‌های فرهنگ نیستند. ثبت‌نام نهایی منوط به کسب شرایط در فرم هدایت تحصیلی و ضوابط دبیرستان‌های فرهنگ است.

شهر کرمان

شرایط ثبت نام مدارس فرهنگ شهر کرمان کسب حداقل معدل 17 در امتحانات پایه نهم و کسب حد نصاب علمی لازم در آزمون ورودی است. دانش‌آموزان فقط در دبیرستان فرهنگی که پذیرفته شده‌اند می‌توانند ثبت‌نام کنند و امکان جابه‌جایی وجود ندارد؛ پس داوطلبان عزیز در انتخاب مدرسه فرهنگ مورد علاقه‌شان دقت کنند. داوطلبان گرامی با مطالعه این مقاله و رعایت نکات مطرح شده در آن می‌توانند با اطمینان خاطر در آزمون ورودی ثبت نام مدارس فرهنگ 99 شرکت کنند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله نتایج مدارس فرهنگ 99 بزنید.