توهم

احتمالاً شما مثل اکثر آدم ها فکر می کنید توهم موقعیتی است که باعث می شود یک نفر چیزهایی را ببیند که واقعا وجود ندارند. اما توهم چیزی بیشتر از این است و می تواند شامل لمس کردن یا حتی بوییدن چیزی باشد که نیست.

توهم دلایل زیاد و متفاوتی دارد. ممکن است یک بیماری روانی مثل شیزوفونی یا مشکلی در سیستم عصبی مثل بیماری پارکینسون علت توهم باشد.

اگر نشانه های توهم داشتن را در کسی که دوستش دارید می بینید، بهتر است به او کمک کنید و همراه با او به یک متخصص مراجعه کنید. ممکن است یک روش درمانی بتواند این حالت را کنترل کند اما حل این مشکل بیشتر از هر چیزی نیازمند آگاهی از ریشه آن است.

نشانه های توهم

در اینجا به مهم ترین نشانه های توهم می پردازیم:

شنیدن صداها

ممکن است فرد صداهایی را از درون یا بیرون ذهنش بشنود. صداها می توانند با هم صحبت کنند یا فرد را مخاطب قرار دهند. به این حالت توهم‌شنیداری می گوییم.

دیدن چیزها

توهم‌دیداری تجربه ای است که باعث می شود فرد چیزهایی را ببیند که وجود ندارند، مثلا حشراتی که در حال خزیدن روی دست خودش یا صورت دیگری هستند. گاهی اوقات هم این توهم در قالب یک نور است.

حس کردن بوها

گاهی اوقات فرد بویی را حس می کند. بویی که ممکن است به نظر برسد از خودش یا کسی در اطرافش است.

حس کردن طعم ها

وقتی کسی دچار چنین توهمی باشد، ممکن است حس کند چیزی که می خورد یا می نوشد طعم عجیبی دارد.

حس کردن چیزها

اگر شخصی دچار این مشکل باشد، ممکن است حس کند که کسی او را قلقلک می دهد. حتی در مواقعی که هیچ کسی در اطرافش نیست یا اینکه ممکن است حس کند حشراتی روی پوستش یا زیر آن حرکت می کند.

دلایل توهم

توهم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، دلایلی مثل:

شیزوفرنی

بیشتر از 70% آدم هایی که مبتلا به بیماری شیزوفرنی هستند توهم های دیداری دارند و 60% تا 70% آن ها صداهایی را می شنوند. اما ممکن است بعضی بو یا مزه ای را هم حس کنند که وجود ندارد.

بیماری پارکینسون

نزدیک به نیمی از آدم هایی که از بیماری پارکینسون رنج می برند، گاهی اوقات چیزهایی را می بینند که وجود ندارند.

آلزایمر و دیگر شکل های زوال عقل

با بالا رفتن سن تغییراتی در مغز ایجاد می شوند که ممکن است منجر به توهم بشوند. احتمال این تجربه در حالتی که بیماری آلزایمر خیلی پیشرفته است، بالاتر می رود.

میگرن

گاهی اوقات افرادی که میگرن دارند و سردردهای شدیدی را تجربه می کنند دچار توهم‌های دیداری می شوند و ممکن است نورهای رنگارنگی را ببینند.

تومور مغزی

تومورهای مغزی، بسته به نوعشان می توانند باعث توهم بشوند و اگر در بخشی از مغز باشند که با بینائی مرتبط است، ممکن است منجر به دیدن چیزهایی بشوند که وجود ندارند. چیزهایی مثل اشکال یا نقطه های نورانی .

صرع

توهم می تواند یکی از نشانه های بیماری صرع باشد. نوع توهم در بیماری صرع بستگی به بخشی از مغز دارد که تحت تأثیر صرع است.

درمان توهم

برای درمان توهم ، باید قبل از هر چیز فهمید که دلیل توهم چیست و چه موقعیت یا بیماری ای منجر به آن شده است. آزمایش های مختلف می توانند ریشه اصلی توهم را مشخص کنند.

بعد از مشخص شدن علت توهم، دکتر می تواند بیماری ای که باعث توهم شده را درمان کند. روش های درمانی شامل موارد زیر هستند:

  • داروهای مخصوص شیزوفرنی یا زوال عقل
  • داروهای مخصوص صرع
  • جراحی یا پرتو درمانی برای درمان تومورها
  • داروهای مخصوص سردردهای میگرنی

انواع مختلف داروهای دیگر هم می توانند برای درمان این مشکل تجویز شوند. همچنین جلسات روان درمانی و روش های درمانی ای مثل درمان شناختی-رفتاری که بر تغییر الگوهای فکری و رفتاری تأکید دارد می توانند نشانه های توهم را کنترل کنند و بهبود ببخشند.

در ادامه مطالعه مقاله «انواع اختلالات» را به شما پیشنهاد می کنیم.

چنانچه شاهد نشانه های توهم در خودتان یا یکی از نزدیکانتان هستید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.