آزمون گودیناف

آزمون گودیناف یک تست شناختی یا یک تست روانشناختی تصویری است که برای ارزیابی کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرد. این تست، در سال 1926، توسط فلورانس گودیناف، ساخته شد. تست گودیناف یکی از شناخته شده ترین و عملی ترین آزمون های تصویری است که به واسطه آن می توان بهره هوشی یک کودک را بررسی کرد.
البته این آزمون بیشتر در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که استفاده از تست های هوش دیگر به دلایلی مقدور نباشد. تست گودیناف مناسب گروه سنی 3 تا 13 سال است.

روش اجرای تست گودیناف

روش تست آدمک گودیناف به این صورت است که کودک تصویر یک آدم را می کشد تا به واسطه آن تصویر مورد ارزیابی قرار بگیرد. بهتر است برای کشیدن تصویر از مداد سیاه یا خودکار راحت و روان استفاده شود. می توان از کودک خواست که چند تصویر بکشد و بعد بهترین و کامل ترین را برای نمره گذاری و بررسی انتخاب کرد. با توجه به جزئیات تصویر و با در نظر گرفتن سن کودک، امکان محاسبه هوش عقلی کودک در این تست وجود دارد.
یکی از ویژگی های مثبت این تست هوش این است که با صرف کم ترین وقت و بدون هزینه قابل اجرا است. در واقع تنها با یک کاغذ و مداد می توان آزمون گودیناف را آغاز کرد. همچنین در مورد کودکانی که قادر به سخن نیستند، این تست بهتر از هر آزمون دیگری می تواند هوش را اندازه گیری کند.

نگران فرزندتان هستید؟ می خواهید او را بیشتر و بهتر بشناسید؟ کودکتان مبتلا به یک اختلال روانی یا رفتاری است و در جست و جوی راهکاری برای درمانش هستید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

روش نمره گذاری آدمک گودیناف

روش نمره گذاری آدمک گودیناف به این صورت است که برای هر یک از اجزا آدمکی که کودک ترسیم می کند یک نمره در نظر گرفته می شود و در انتها همه نمره ها با هم جمع می شوند. به عنوان مثال اعضایی مثل سر، پا، دست ها، بدن، شانه ها، بازوها، طویل تر بودن طول بدن نسبت به عرض آن، چسبیده بودن پاها و دست ها به تن، دیده شدن دو لب، کشیدن موها، لباس، تعداد قطعات لباس، کشیدن انگشتان، تعداد انگشت ها و… همه جزئیاتی هستند که در صورت مشخص بودن در نقاشی، نمره ای به آن ها تعلق می گیرد.
بعد از به دست آوردن نمره خام، با استفاده از جدول مخصوصی، سن عقلی کودک بر حسب ماه و سال به دست می آید. در مرحله بعد، با استفاده از فرمول اشترن ( سن عقلی تقسیم بر سن زمانی ضرب در 100) بهره هوشی کودک محاسبه می شود.

معایب آزمون گودیناف

این آزمون علی رغم شناخته شده بودن معایبی دارد و همیشه نمی تواند نتایج درستی به برگزار کننده آزمون بدهد. چون عواملی مثل دقت در نمره گذاری، اضطراب آزمودنی، عوامل فرهنگی و… می توانند نتایج غیر قابل اعتمادی به ما بدهند.
به علاوه علی رغم این که این آزمون برای افراد 3 تا 13 ساله طراحی شده است، در مورد کودکان 5 تا 10 ساله بهتر عمل می کند و برای سنجش هوش کودکان 11 ساله به بالا مناسب نیست.
از جمله دیگر تست های هوش کودکان که نتایج معتبرتری را ارائه می دهند و بهتر است که در وهله اول، در صورت امکان پذیر بودن از آن ها استفاده کرد، می توانیم به تست هوش وکسلر و تست استنفورد- بینه اشاره کنیم.

مشاوره کودک در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران آیدانیتو با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات کاری شان در زمینه های مختلفی مثل خانواده، ازدواج، طلاق، خیانت، اختلالات روانی، ترک اعتیاد، فرزندآوری و فرزندپروری، مشکلات کودکان و نوجوانان، مسائل جوانان، مشکلات سالمندان، موضوعات تحصیلی و شغلی، حقوقی، مهاجرت، کسب و کار و…به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهند

مشاوره کودک یکی از مهم ترین و پرتماس ترین موضوعات مشاوره تلفنی در آیدانیتو است. همان طور که گفتیم آزمون گودیناف ، تستی است که برای شناخت بیشتر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه فرزند شما مبتلا به یک اختلال روانی یا رفتاری است، برای شناخت بیشتر مشکل او و روش های درمانش، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد جوامع از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
  • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
  • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
در ادامه مطالعه مقاله «تست هوش» را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش برگزاری و نمره گذاری تست گودیناف ، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.