تست هوش

تست هوش نوعی تست روانشناختی است که برای اندازه گیری توانایی یک فرد در عملکردهای ذهنی اش مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از تست های هوش استاندارد شده اند و این به این معنی است که طراحی شده اند تا در یک شرایط مناسب همه بتوانند از آن استفاده کنند.

ما انسان ها دوست داریم بهره هوشی بالایی داشته باشیم تا بتوانیم در حوزه های مختلف تحصیلی و شغلی عملکرد مناسبی نشان بدهیم. تست های هوش معتبر را می توان از کلینیک ها و مراکز روانشناسی و روانپزشکی یا سایت های معتبر تهیه کرد.

انواع تست های هوش

تست هوش می تواند به دو نوع فردی و گروهی برگزار شود. یعنی شیوه برگزاری آزمون های هوش متفاوت هستند و هر کدام از این آزمون های فردی و گروهی ویژگی های خاص خودشان را دارند.

تست هوش کودکان

خوشبختانه تست های هوش مخصوص کودکان وجود دارند که بهره هوشی آن ها را اندازه گیری می کنند. این تست ها مفید هستند چون والدین، معلم ها و سایر کسانی که با کودکان در ارتباط هستند، به واسطه نتایج این آزمون ها از وضعیت ذهنی کودکان باخبر می شوند.

 

آزمون هوش استنفورد بینه

تست استنفورد بینه در واقع هوش و توانایی شناختی را در کودکان و نوجوانان اندازه گیری می کند و با استفاده از آن می توان حتی میزان هوش یک کودک نوپای دو ساله را اندازه گیری کرد. این تست در واقع اولین تست هوش در جهان است و قدمت آن به سال 1905 می رسد.

تست هوش وکسلر

تست وکسلر انواع مختلفی دارد و توانایی های ذهنی کودکان و بزرگسالان را اندازه گیری می کند. برای اندازه گیری هوش کودکان، دو مدل آزمون وکسلر موجود است: آزمون کودکان پیش دبستانی و آزمون کودکان دبستانی.

نتایج این آزمون ها مشخص می کنند که کدام دانش آموزها استعداد بالایی دارند، کدام دانش آموزها سرآمد هستند و چالش های یادگیری در کدام کودکان دیده می شوند.

تست هوش وکسلر در بزرگسالان برای انتخاب شغل مورد استفاده قرار می گیرد، توانایی های تحصیلی را اندازه گیری می کند و مشکلات ذهنی را مشخص می کند.

تست هوش تصویری

آزمون ریون از شناخته شده ترین تست های هوش است. این آزمون از ماتریس ها و تصاویر انتزاعی تشکیل شده و ضریب هوشی افراد را به چالش می کشد.

ریون برای اندازه گیری هوش کلی مورد استفاده قرار می گیرد.
 

تست های هوش انواع مختلفی دارند و بعضی برای کودکان و بعضی برای بزرگسالان مناسب هستند.

 

آزمون هوش آدمک (گودیناف)

مهم ترین هدف تست گودیناف مشخص کردن سن عقلی و بهره هوشی کودکان است. معمولاً این آزمون زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که امکان انجام نوع دیگری از آزمون ها وجود نداشته باشد. در این تست از کودک خواسته می شود که یک آدم بکشد و با توجه به نتیجه نقاشی میزان هوش او را بررسی و اندازه گیری می کنند.

این ها فقط تعدادی از آزمون های هوش هستند و تست های هوش انواع مختلف و متعددی دارند.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

مشاوره تلفنی در آیدانیتو

استقبال بالای مردم از مشاوره های تلفنی این سؤال را برای عده زیادی ایجاد کرده است که مشاوره های غیرحضوری ای مثل مشاوره تلفنی، به چه دلیل طرفدار دارند و مزایای آن ها چیست؟

از آنجایی که در عصر ما سبک زندگی بسیار تغییر کرده، آدم ها نسبت به گذشته مشغول تر شده اند و بسیاری از ما فرصتی برای جلسات مشاوره حضوری نداریم. اما همه می توانند تلفن را بردارند و برای مشاوره گرفتن و دریافت راهکار، با یک مشاور متخصص گفت و گوی تلفنی داشته باشند.

به علاوه مشاوره تلفنی بسیار کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر است و می تواند در لحظه راهگشا و مفید باشد. ما در لحظات بحران فرصتی برای وقت گرفتن از یک مرکز روانشناسی و مشاوره نداریم اما می توانیم به راحتی و فقط به واسطه یک تماس تلفنی مشاوره بگیریم. مشاوره تلفنی شبانه روزی یعنی عده ای روانشناس و مشاور، در هر لحظه از شبانه روز پاسخ گوی ما و دغدغه هایمان هستند. در ضمن هویت و اطلاعات شخصی مخاطبان در مشاوره تلفنی فاش نمی شود و این یک مزیت بزرگ است.

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران متخصص و باتجربه ما در آیدانیتو این توانایی را دارند که در زمینه های مختلف خانواده، رشد و توسعه فردی، تحصیلی، شغلی، کسب و کار، مهاجرت، نظام وظیفه و…به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند. آزمون های مختلف روانشناختی، از جمله آزمون هوش ، ابزاری هستند که می توانند به شناخت بیشتر افراد از خودشان و حل ناکارآمدی های روانی کمک کنند. 
چنانچه به دنبال بررسی و اندازه گیری هوش خودتان یا فرزندتان هستید، می توانید در تماس با مشاوران آیدانیتو، در مورد بهترین تست های هوش و نحوه استفاده از آن ها اطلاعات کسب کنید.
در ادامه مطالعه مقاله «تست هوش هیجانی» را به شما معرفی می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع تست هوش می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.