تست کودکان

کودکان انسان های کم سن و سالی هستند که نسبت به بزرگسالان بی تجربه اند و سال های کمی از عمرشان می گذرد. به همین دلیل افکار، احساسات و رفتارهایشان هم متفاوت است و منحصر به فرد است. امروزه روانشناسان و پژوهشگران زیادی در سراسر جهان به این نتیجه رسیده اند که شخصیت انسان ها در دوران کودکی شکل می گیرد و هر چه مهارت های بیشتری بلد باشند و در محیط سالم تری رشد کنند در آینده زندگی سالم تر و موفق تری خواهند داشت.

معمولاً پدر و مادرها تمایل دارند که فرزندانشان با هوش، با استعداد، توانمند و موفق باشند. والدین آرزوهای زیادی برای دختر یا پسرشان دارند و همه تلاششان را می کنند که از دوران کودکی، مسیر زندگی آن ها را هموار کنند.

اگر فرزند شما در دوران کودکی باشد، احتمالاً تمایل دارید که از سطح هوش او باخبر شوید و با فعالیت ها و تمرین هایی هوش او را افزایش دهید.

خوشبختانه با پیشرفت علم روانشناسی، ابزارهای متنوعی برای اندازه گیری هوش همه، از کودک گرفته تا بزرگسال ساخته و ارائه شده اند. والدین می توانند به کمک یک روانشناس یا مشاور، در محیط مدرسه یا یک مرکز درمانی، با استفاده از تست کودکان ، ویژگی های روانشناختی فرزندشان را اندازه بگیرند.

در این مقاله تلاش کرده ایم که مهم ترین انواع تست کودکان را به شما معرفی کنیم.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

تست هوش کودک

تست های IQ انواع شناخته شده تست هوش کودک هستند. این تست ها در حقیقت مهارت های ذهنی یک کودک را اندازه گیری و بررسی می کنند. تست کودکان به شکل های مختلف استفاده می شوند.

تست های هوش گروهی

معمولاً تست های هوش گروهی شامل دفترچه سؤال و پاسخ نامه هستند. تست های گروهی کودکان با این هدف مورد استفاده قرار می گیرند که کودکان ناتوان ذهنی را از بقیه تشخیص بدهند. گاهی اوقات این تست ها به عنوان ابزاری استفاده می شوند که مشخص می کند آیا برای آگاهی از پیشینه تحصیلی یک کودک به آزمون های دیگری نیاز داریم یا نه.

تست های هوش فردی

تست های هوش فردی در شکل های مختلفی وجود دارند و ممکن است نوشتاری، به شکل پازل یا در قالب بازی باشند. بعضی از تست های فردی مثل تست کودکان وکسلر و تست استنفورد بینه بسیار شناخته شده اند.

تست کودکان وکسلر شامل سؤال های زبانی، نمادین و اجرایی است و تست استنفورد بینه برای تشخیص ناتوانی های شناختی دانش آموزان مفید است.

تست هوش تصویری

تست کودکان ریون یک تست هوش تصویری است. این آزمون 36 تصویر دارد و برای سنجش هوش کودکان 5 تا 9 سال مورد استفاده قرار می گیرد. دستورالعمل این تست کودکان به این صورت است که تصویری را به کودک نشان می دهند که قسمتی از آن بریده شده است و از او می خواهند که آن بریدگی را با تصاویر کوچک تری که زیر آن تصویر قرار دارند پر کند. تست کودکان ریون شامل 36 تصویر است و برای اجرای آن به 30 دقیقه نیاز است.

در این مقاله به موضوع تست کودکان پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله تست گودنیاف را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع تست کودکان و روش های اجرای این تست ها و نمره گذاری آن ها با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.