تست کتل

تست کتل یک پرسش نامه 16 عاملی شخصیت و از نوع خود گزارشی است که توسط یک دکتر روانشناس به نام ریموند کتل و همکارانش در طول دهه ها تلاش و پژوهش های تجربی ساخته شده است.

این تست شخصیت یک ابزار مناسب و شناخته شده برای ارزیابی شخصیت است و توسط روانشناس ها و دیگر متخصصان سلامت روانی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع با استفاده از نتایج حاصل از این تست می توان برای درمان اختلال شخصیتی یک مراجع برنامه ریزی کرد.

کتل معتقد است که 16 ویژگی و خصوصیت شخصیتی، منبع شخصیت همه انسان ها است. او با استفاده از این 16 ویژگی،  تست کتل یا پرسش نامه 16 عامل شخصیت (PF16) را طراحی کرد.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

عوامل تست کتل

16 عامل تست کتل شامل عوامل زیر است:

 • مردم آمیزی یا مردم گریزی
 • با هوشی یا کم هوشی
 • روان رنجور خویی یا پایداری هیجانی
 • سلطه یا تسلیم
 • سرزندگی یا دل مردگی
 • خلق استوار یا خلق نارس و وابسته
 • جسارت یا ترس
 • حساسیت هیجانی یا کله شقی
 • شکاک بودن یا اعتماد داشتن
 • خیال پردازی یا عمل گرایی
 • ظریف کاری یا سادگی بی ظرافت
 • بی اعتمادی مضطرب کننده یا اعتماد همراه به آرامش

تست کتل قبل از ازدواج

تست کتل یکی از پرکاربردترین تست های شخصیت در مشاوره قبل از ازدواج است و در حال حاضر در کنار تست های شناخته شده ای مثل تست MBTI و تست NEO در جلسات مشاوره ازدواج مورد استفاده قرار می گیرد. چون بر اساس پرسشنامه کتل ، ویژگی های شخصیتی انسان در موقعیت های گونان از ثبات نسبی برخوردارند و کسانی که قصد دارند سال ها در کنار هم زندگی کنند با توجه به نتایج تست کتل ، این فرصت در اختیارشان قرار می گیرد که بتوانند آینده رابطه را با توجه به تیپ های شخصیتی ای که دارند پیش بینی کنند.

علاوه بر تست کتل قبل از ازدواج ، در شرایطی مثل جلسات روانشناسی بالینی، مشاوره، خانواده درمانی، انتخاب یک فرد برای شغلی خاص و فعالیت های پژوهشی می توان از این پرسشنامه استفاده کرد. روانشناسان و مشاوران این امکان را دارند که در مواردی که همسران درگیر کشمکش و دعواهای زناشویی می شوند، از نتایج این پرسش نامه استفاده کنند تا ریشه تعارضات پیدا شود.

ویژگی های تست کتل

پرسشنامه کتل دارای 187 سؤال است و به هر سؤال می توان با «بله»، «خیر» و «بین این دو» پاسخ داد. در نهایت تفسیر این تست نشان می دهد که فرد آزمون دهنده در هر کدام از  عوامل شخصیتی در چه سطحی قرار دارد.

برای مشاوره در زمینه روش های استفاده از انواع تست های روانشناسی ، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

مشاوره شخصیت در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران ما با توجه به رشته تحصیلی و تجربه های کاری شان، می توانند در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، شغلی، اختلالات روانی، مهاجرت، نظام وظیفه و…خدمات مشاوره تلفنی ارائه بدهند.

شخصیت، ویژگی های روانی و اختلالات شخصیت یکی از مهم ترین و جذاب ترین بخش های روانشناسی و مشاوره هستند. هرچقدر شخصیت ما سالم تر باشد، سلامت روانی مان بیشتر می شود. مشاوره شخصیت به ما کمک می کند تا در صورتی که از یک اختلال شخصیت جدی رنج می کشیم، در مورد بهترین روش های درمان آن اطلاعات کسب کنیم.

مشاوران آیدانیتو این توانایی را دارند که مخاطبان را در این زمینه آگاه کنند و اطلاعات مورد نیاز را در مورد درمان انواع اختلالات و ناکارآمدی های شخصیت، در اختیارشان قرار دهند.

در ادامه مطالعه مقاله تست شخصیت شناسی هالند را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ویژگی های تست کتل و روش های استفاده از آن، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.