تست عشق

عشق یک احساس قوی انسانی است. شاید نتوان تعریف واضحی از این تجربه انسانی ارائه داد. چون هر کسی تعریف ویژه خودش را از آن دارد. اما بسیاری از انسان ها، در سراسر جهان، در طول عمر خودشان آن را تجربه می کنند و تجربه عشق می تواند بسیار لذت بخش یا بسیار دردناک باشد.

سال ها است که متخصصان در حوزه های مختلف علوم تجربی و انسانی تلاش می کنند تا تعریف دقیقی از چیستی عشق ارائه بدهند اما این پدیده حداقل فعلاً قابل اندازه گیری یا مورد آزمایش قرار گرفتن نبوده و نمی توان آن را به صورت علمی درک کرد.

نظریه عشق استرنبرگ

همیشه در مورد عشق نظریه های مبهم و همراه با سردرگمی ای وجود داشته. یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین نظریه های عشق را رابرت جی استرنبرگ ارائه داده است. او عشق را یک مثلث می داند که از سه ضلع صمیمیت، شورجنسی و تعهد تشکیل شده.

استرنبرگ معتقد است ک در یک رابطه عاشقانه، صمیمیت موجب نزدیکی می شود و شرایطی را فراهم می آورد که افراد نیازهای عاطفی همدیگر را برطرف کنند، با همدیگر صحبت کنند، لحظات خوشی را در کنار هم بگذرانند، از همدیگر حمایت کنند و درک متقابلی را از یکدیگر داشته باشند. آدم ها باید صمیمی باشند تا بتواند همدلی داشته باشند و به همدیگر اظهار علاقه کنند.

دومین مؤلفه عشق شور جنسی است. نیاز جنسی یک نیاز کاملاً طبیعی است و اگر برطرف نشود می تواند از زمینه ساز بیماری های و آسیب های زیادی شود. در یک رابطه عاشقانه سالم، آدم ها علاوه بر نیازهای عاطفی نیازهای جنسی همدیگر را هم برطرف می کنند.

ضلع سوم مثلث عشق، تعهد است. تعهد در واقع نتیجه تصمیم آدم ها برای با هم بودن است. تعهد باعث می شود که دو نفر پیوند محکمی را با هم برقرار کنند، به هم وفادار بمانند و به سرنوشت همدیگر اهمیت بدهند. هر چقدر رضایت از یک رابطه بیشتر باشد تعهد هم در آن رابطه بیشتر می شود. بنابر این نظریه، میزان عشقی که دو نفر به هم می دهند و کیفیت یک رابطه به این سه مؤلفه بستگی دارد و ضعیف بودن یکی از آن ها می تواند منجر به تضعیف یک رابطه شود.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

عشق بالغانه و عشق پرشور

بعضی از پژوهشگران معتقدند که عشق شامل دو نوع عشق بالغانه و عشق پرشور است. عشق بالغانه نتیجه دلبستگی، اعتماد و احترام و عشق پرشور نتیجه احساسات و تمایلات جنسی شدید است. عشق پرشور می تواند بسیار لذت بخش یا بسیار خطرناک باشد و به نا امیدی و نفرت ختم شود.

اکثر آدم ها به دنبال ازدواج با کسی هستند که بتوانند عشقی پرشوری را با او تجربه کنند اما پژوهش ها نشان می دهند که عشق بالغانه پایدارتر و موفقیت آمیز تر است.

تست عشق چیست؟

شاید برای این که بدانیم عشق چیست و تجربه ما از عشق در چه مرحله ای قرار دارد، نیاز به ابزاری داشته باشیم. تست عشق می تواند ابزار روانشناختی مناسبی برای اندازه گیری عشق و علاقه در یک رابطه باشد. تست عشق استرنبرگ پرسش نامه ای است که می تواند نوع و میزان عشق میان همسران را بررسی کند.

این تست عشق از 45 جمله در مورد معشوق تشکیل شده و کسی که به آن پاسخ می دهد باید با کلمات «اصلا»، « به طور متوسط»، « به طور کامل» و… به آن ها امتیاز دهد.

به عنوان مثال اولین سؤال این پرسشنامه این است: «به شدت در فکر راحتی او هستم». در آخر بر اساس امتیاز هر کدام از این پاسخ ها و جمع امتیازها مشخص می شود که رابطه عاشقانه در چه سطح و کیفیتی است.

در ادامه مطالعه مقاله «تست امید به زندگی» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه عشق و نتایج تست عشق، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.