تست شخصیت

تست شخصیت شامل مجموعه ای از تکنیک ها است که برای ارزیابی شخصیت مورد استفاده قرار می گیرد. شخصیت چیزی است که ما به صورت معمول، هر روز با آن سر و کار داریم، درباره اش صحبت می کنیم و همیشه در گفت و گوهایمان به ویژگی های شخصیتی آدم هایی که می شناسیم اشاره می کنیم. روانشناس ها هم برای تعامل با یک فرد همین کار را انجام می دهند.

آن ها هم به دنبال شناخت ویژگی های شخصیتی مراجعان هستند اما برای این کار از ابزارهای علمی و دقیق استفاده می کنند. یکی از این ابزارها تست شخصیت است.

تست شخصیت چیست

برای این که بدانیم تست شخصیت چیست، باید بدانیم که برای چه کارهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از یک تست شخصیت معمولاً در راستای موارد زیر است:

  • تشخیص مشکلات روانشناختی
  • بررسی افراد در مصاحبه های شغلی
  • ارزیابی تأثیر گذاری یک روش درمانی
  • ارزیابی تئوری ها
  • بررسی تغییرات شخصیتی

انواع تست های شخصیت شناسی

تست شخصیت شناسی به دو دسته تقسیم می شود:

تست های خود گزارشی

در این نوع آزمون شخصیت ، فردی که آزمون می دهد به سؤالات تست شخصیت پاسخ می دهد و بر اساس پاسخ ها و نمره ای که از تست می گیرد، گزارشی در مورد شخصیتش به او ارائه می شود. تست های مینسوتا و تست شخصیت MMPI از مشهورترین انواع این نوع تست هستند.

تست های تصویری

در آزمون های شخصیت تصویری، برگزار کننده آزمون تصویری، جسمی یا فیلم صامتی را به فرد نشان می دهد و از او می خواهد که تحلیلش را از آن تصویر بیان کند. تست رورشاخ یکی از انواع این تست ها است.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

مشکلات تست شخصیت

یکی از مهم ترین و بهترین مزایای تست های شخصیت خود گزارشی این است که استاندارد شده اند و می توانند برای اندازه گیری شاخص هایی به کار گرفته شوند. آن ها همچنین به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند و نسبت به تست های تصویری، پایای و روایی بیشتری دارند.

بزرگ ترین مشکل یک تست شخصیت خودگزارشی این است که افراد ممکن است موقع پاسخ دادن به سؤال های آن تقلب کنند یا جواب های غیرواقعی بدهند تا نتایج مورد نظر را به دست بیاورند. به علاوه همه آدم ها در تشخیص رفتارهایشان به خوبی عمل نمی کنند و ممکن است به همین دلیل پاسخ های نادرستی به سؤال های آزمون بدهند.

یک ویژگی منفی دیگر بعضی از این تست ها این است که بعضی از آن ها خیلی طولانی هستند و طبیعی است که فرد خسته شود و آن طور که باید به سؤال ها پاسخ ندهد.

کاربرد تست شخصیت

کافی است در اینترنت چرخی بزنیم تا با تعداد بالایی از تست های شخصیت روبرو شویم. اما اکثر این تست ها علمی و معتبر نیستند و به نوعی فقط برای سرگرمی ساخته شده اند. اگر قصد دارید از تست های شخصیت استفاده کنید، بهتر است در انتخاب تست دقت کنید و آزمون هایی را انتخاب کنید که از پایانی و روایی برخوردارند.

در ادامه مطالعه مقاله «اختلال شخصیت» را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع آزمون های شخصیت معتبر، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.