تست روانشناسی

تست روانشناسی ابزاری است که برای بررسی رفتارهای انسانی، ریشه یابی رفتارها، آگاهی از خصوصیات شخصیتی و حل مشکلات و ناکارآمدی های روانی تهیه شده است. البته اکتفای صرف به نتیجه آزمون های روانی کار عاقلانه ای نیست. چون احتمال خطا در این آزمون ها بالا است.
معمولاً تست های روانشناسی در کنار ابزارهای دیگری مثل مصاحبه، مشاهده دقیق و… مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع یک تست روانشناسی وسیله ای برای کمک به وضوح بیشتر وضعیت روانی انسان ها است.
به عنوان مثال، تصور کنید که شما یک روانشناس هستید و مراجع یا مخاطب شما وقتی وارد اتاق می شود، شروع می کند به توصیف وضعیت خودش و چیزهایی که می گوید شبیه به نشانه های استرس پس از سانحه هستند. از طرفی ممکن است او مبتلا به دیابت یا مشکل قلبی هم باشد که می توانند منجر به وضعیتی شبیه به استرس پس از سانحه شوند. در این شرایط یکی از بهترین روش ها برای تشخیص دقیق تر آنچه بر مراجع می گذرد، استفاده از ابزاری مثل تست های روانشناسی است.
تست های معتبر روانشناسی کمک می کنند تا با اطمینان بیشتری اختلال ها و ناکارآمدی های روانی را تشخیص دهیم.

کاربرد تست روانشناسی

تست روانشناسی در حوزه های مختلفی به کار گرفته می شود. اما از جمله مهم ترین کاربردهای تست های روانشناسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • تشخیص خصوصیاتی مثل درون گرایی و برون گرایی
 • تشخیص افسردگی و اضطراب
 • اندازه گیری انواع هوش
 • بررسی خصوصیات شخصیتی
 • تشخیص اختلالات روانی
 • بررسی علائق و ترجیحات تحصیلی و شغلی
 • تشخیص توانایی ها و مهارت های خاص مثل حافظه، توانایی شناختی و مهارت های حل مسئله
 البته این خیلی مهم است که بدانیم هر کسی نمی تواند از آزمون های روانی استفاده کند.

برای آگاهی از روش های درمان انواع مشکلات و اختلالات روانی، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

هر تست روانشناسی نیازمند لوازم خاص خودش است، به شیوه خاصی برگزار می شود و روش نمره گذاری ویژه ای دارد.

انواع تست های روانشناسی

تست های روانشناسی متعدد هستند و تنوع زیادی دارند. در ادامه به معرفی مختصر انواع تست های روانشناسی می پردازیم:

تست های هوش

تست های هوش برای اندازه گیری هوش یا توانایی درک محیط اطراف، برقراری ارتباط با آن و یادگیری از آن مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین تست های هوش شامل موارد زیر هستند:
 • تست هوش بزرگسالان و کسلر
 • تست هوش کودکان وکسلر
 • تست هوش استنفورد بینه

تست های شخصیت

این تست ها برای اندازه گیری و بررسی سبک های شخصیتی و خصوصیات رفتاری و اخلاقی مورد استفاده قرار می گیرند.
تست های شخصیت برای استفاده در پژوهش ها و همچنین در مراکز و کلینیک های روان درمانی کاربرد زیادی دارند. مهم ترین تست های شخصیت شامل موارد زیرند:
 • تست شخصیت MMPI
 • تست شخصیت آیزنک

تست های اختلالات روانی

یکی از روش های تشخیص اختلالات روانی در افراد، استفاده از تست روانشناسی است. مثلاً می توان برای تشخیص افسردگی، اضطراب، اختلال شخصیت مرزی و… از این تست ها استفاده کرد.
در ادامه مطالعه مقاله تست  ازدواج را به شما پیشنهاد می کنیم.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

مشاوره روانشناسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک مرکز مشاوره و آموزش هوشمند است. مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو این توانایی را دارند که در زمینه های مختلفی مثل اختلالات روانی، اختلالات شخصیت، ازدواج، طلاق، خیانت، ترک اعتیاد، فرزندآوری و فرزندپروری، مسائل کودکان و نوجوانان، مشکلات جوانان، مسائل سالمندان، موضوعات تحصیلی و شغلی، مهاجرت، نظام وظیفه، کسب و کار، موضوعات حقوقی و … به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند.

تست های روانشناسی از جمله مهم ترین ابزارهایی هستند که برای تشخیص اختلالات و ناکارآمدی های روانی، مورد استفاده قرار می گیرند. چنانچه شاهد علائم یک اختلال روانی یا شخصیتی در خودتان یا یکی از نزدیکانتان هستید، یا می خواهید با ابزارهای اندازه گیری هوش آشنا شوید، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد جوامع از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

 • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
 • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
 • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
 • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از تست های روانشناسی و فواید آن ها می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.