تست آیزنک

ما تقریباً هر روز شخصیت آدم های اطرافمان را توصیف و ارزیابی می کنیم. مثلاً ممکن است در مورد یک دوست بگوییم: «او شخصیت فوق العاده ای دارد» یا بگوییم: «چقدر شخصیتش شبیه پدرش است.». شاید بسیاری از ما اصلاً ندانیم روانشناسی شخصیت چیست و روانشناسان شخصیت چه می کنند اما زمان زیادی را به گفت و گو درباره شخصیت دیگران، فکر کردن در مورد شخصیت آن ها و ریشه یابی رفتارهایشان اختصاص می دهیم.

جالب اینجاست که روانشناسان شخصیت هم دقیقاً چنین کاری انجام می دهند. آن ها تلاش می کنند تا با روش های ارزیابی علمی از ویژگی های شخصیتی دیگران مطلع شوند، دلیل رفتارها، افکار و احساسات آن ها را بفهمند، رفتارهای آینده را پیش بینی کنند و به مراجع کمک کنند تا ویژگی های شخصیتی مخرب را تغییر دهد.

یکی از ابزارهایی که آن ها برای این کار استفاده می کنند تست شخصیت است. تست شخصیت در واقع پرسشنامه ای است که پاسخ دادن صادقانه به آن می تواند واقعیت هایی را در مورد خصوصیات شخصیتی نمایان کند. تست آیزنک یکی از انواع شناخته شده و کارآمد تست های شخصیت است.

تست شخصیت آیزنک چیست؟

تست شخصیت آیزنک از دو منظر شخصیت انسان را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد. بعد درون گرایی- برون گرایی و بعد روان رنجورخویی- تعادل.

انسان های برونگرا کسانی هستند که انرژی خود را از حضور در جامعه و تعامل و معاشرت با دیگران به دست می آورند. آن ها از گفت و گو، رفت و آمد و در میان جمع بودن لذت می برند. به همین دلیل بهترین و مناسب ترین فعالیت ها و شغل ها برای این افراد آن هایی هستند که وابسته به روابط اجتماعی اند.

از سویی دیگر درونگراها نمی توانند از یک حدی بیشتر در میان جمع باشند و بخش اعظم انرژی خود را از فعالیت های فردی و خلوت کردن با خود می گیرند. حتی ممکن است روابط اجتماعی زیاد مضطربشان کند. فعالیت های مورد علاقه انسان های درونگرا معمولاً در تنهایی انجام می شوند.

بعد دیگری از شخصیت، در تست آیزنک ، روان رنجورخویی یا تعادل و ثبات است. افرادی که در این تست در روان رنجورخویی نمره بالایی می گیرند که کنترلی بر هیجان هایشان ندارند یا کنترل خیلی کمی دارند. آن ها در برابر اتفاقات مختلف یا وقایع هولناک واکنش های هیجانی شدیدی نشان می دهند و ممکن است به راحتی بترسند. در واقع می توان گفت که آسیب پذیری شان بالا است.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

دستورالعمل تست آیزنک

تست آیزنک حاوی 56 سؤال در مورد رفتار، افکار و احساسات انسانی است. کسی که به آن پاسخ می دهد باید سؤال ها را با دقت بخواند و به آن ها پاسخ بله یا خیر بدهد. پاسخ به سؤالات تست آیزنک فقط همین دو حالت را دارد و حد وسطی ندارد.

بهتر است آزمون دهنده با توجه به حالت های کلی اش در زندگی به سؤال ها پاسخ دهد، وقت زیادی را صرف پاسخ دادن به سؤال ها نکند و اولین پاسخی را که به ذهنش می رسد علامت بزند. در نهایت بررسی نتایج این تست مشخص می کند که فرد چقدر ثبات هیجانی دارد و چقدر روان رنجور است، چقدر دروغ می گوید و چقدر خود واقعی اش است و تا چه حد درونگر، یا برونگرا است.

در این مقاله به معرفی تست آیزنک پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله تست MBTI را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تست آیزنک و سایر تست های شخصیت، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.