تست ترس

همه ما ترس را در زندگی تجربه کرده ایم و هر کدام از ما ترس های خاص خودمان را داریم. ترسیدن اتفاق غیرطبیعی ای نیست. می توان گفت که این حس در موقعیت های بسیاری به نفع ما است و در واقع به بقای ما کمک می کند. اگر نترسیم ممکن است دست به آتش بزنیم، در مکان های خطرناک رفت و آمد کنیم، از یک بلندی پایین بپریم یا وارد یک جنگل پر از حیوانات وحشی بشویم.

اما اگر ترس بیش از حد بشود یا از چیزهایی بترسیم که در زندگی روزمره با آن ها سروکار داریم، عملکرد مثبت مان در حوزه های مختلف کاهش پیدا می کند و به نوعی برای خودمان محدودیت هایی ایجاد می کنیم.  به بیانی دیگر می توان گفت که بعضی ترس ها سالم و بعضی ترس ها ناسالم اند.

بعضی ترس ها می توانند ما را در زندگی فلج کنند و مانعی برای رسیدن به اهداف و موفقیت باشند.

فوبیا

فوبیا یا ترس خاص در واقع ترس بیش از حد از یک شی، حیوان یا موقعیت خاص است. بعضی آدم ها از چیزهایی می ترسند که ممکن است به نظر دیگران عجیب و حتی خنده دارد باشد. فوبیاها می توانند بر روال عادی زندگی تأثیر بگذارند.

ترس از حیواناتی مثل مار، موش یا سگ از نوع ترس های خاص است. همچنین فوبیا می تواند شامل ترس از بلندی، ترس از آب، ترس از مکان های کوچک و تنگ، ترس از سوار هواپیما شدن، ترس از خون و… باشد. شروع تجربه ترس های خاص معمولاً در سنین پایین است. هنوز مشخص نیست که فوبیاها دقیقاً چه ریشه ای دارند. اما به نظر می رسد که بعضی از آن ها ارثی هستند. زنان بیشتر از مردان به فوبیا مبتلا می شوند.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

تأثیر ترس برزندگی

بعضی فوبیاها تأثیر منفی چندانی ندارند اما بعضی از آن ها می توانند زندگی روزمره را مختل کنند. به عنوان مثال کسی که از مار می ترسد، ممکن است در طول زندگی هرگز با مار مواجه نشود. اما ترس از خون مشکل زا است. به عنوان مثال کسی که از خون می ترسد، از مراجعه به دندانپزشک و دکتر اجتناب می کند.

در شرایطی که ترس های خاص اختلالاتی در زندگی فردی و اجتماعی ایجاد کنند، بهترین کار مراجعه به یک مختصص و بهره مند شدن از خدمات مشاوره ای و روانشناختی است.

مقابله با ترس

علاوه بر فوبیاها، ترس های دیگری هم در انسان ها دیده می شوند. ترس هایی مثل ترس از شکست ، ترس از طرد شدن ، ترس از دست دادن ، ترس از موفقیت ، ترس از ازدواج و…این ترس ها هم بدون شک ریشه های روانشناختی دارند و شاید از فوبیاها هم خطرناک تر باشند. چون ممکن است فرد هرگز در طول عمرش با فوبیایش روبرو نشود.

اما ترسی مثل ترس از شکست می تواند هر تصمیم و رفتاری را در زندگی تحت تأثیر قرار دهد. بهتر است فرد برای مقابله با این ترس ها برنامه ریزی کند، در مورد آن ها آگاهی کسب کند و از کمک های مشاوره ای بهره ببرد.

تست ترس چیست؟

شاید بسیاری از ما بخواهیم بدانیم در مورد ترس هایمان و شدت آن ها اطلاعات کسب کنیم. ابزاری مثل تست ترس در این موقعیت مفید و کارآمد است. تست ترس جیمز گیر در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد. 51 عامل در این تست ترس مورد بررسی قرار می گیرند و امتیاز دادن به هر کدام و جمع کل امتیازها میزان ترس کسی را که از پرسشنامه استفاده می کند، مشخص می کند.

در ادامه مطالعه مقاله «مهم ترین ترس های زندگی» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع تست ترس و روش های مقابله با ترس ها، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.