بازار کار رشته مامایی

رشته مامایی از جمله رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی است که به پیشگیری و درمان در زمینه ی سلامت مادران و نوزادان می پردازد. این رشته دانشگاهی از استقبال خوبی برخوردار است و کسانی که قصد ورود به این رشته را دارند، ابتدا باید از درآمد و بازار کار رشته مامایی، رتبه قبولی رشته مامایی، لیست دانشگاه های رشته مامایی و توانایی های لازم برای رشته مامایی مطلع باشند. اگر هم جزو دانش آموزان تیزهوش بوده اید از طریق پزشکی بدون کنکور ثبت نام کنید در ادامه به بررسی همین موضوعات می پردازیم.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در رابطه با بازار کار رشته مامایی می توانید از مشاوران برجسته آیدانیتو کمک بگیرید

بازار کار و درآمد رشته مامایی

بازار کار و درآمد رشته مامایی با توجه به ترکیب جمعیتی ایران در زمان حال و آینده مطلوب و قابل توجه است. پزشکان ما به عنوان مشاوران بهداشت در مراکز درمانی، بیمارستان و زایشگاه، متخصص خانواده و نیز مربیان بهداشت می توانند مشغول به کار شوند. پزشکان ماما بیشتر قبل از تولد نوزادان نقش مهم و ارزشمندی دارند و بعد از تولد نیز این نقش ادامه می یابد. از این رو می توان به آینده ی شغلی رشته مامایی امیدوار بود. در کنار همه ی این ویژگی ها، آنچه که مهم است علاقه است و قطعاً کسانی که به رشته دانشگاهی انتخابی خود علاقه مند باشند، می توانند متفاوت تر از دیگران باشند و با توجه به ارتقای مهارت خود از آینده ی کاری مطلوبی برخوردار شوند.

رتبه قبولی رشته مامایی

رتبه قبولی رشته مامایی برای دانشگاه های دولتی نیازمند درصدهای مورد نیاز در دروس عمومی و اختصاصی است. از این رو علاقه مندان به قبولی در این رشته می بایست در دروس عمومی میانگین 55 درصد و در دروس اختصاصی میانگین 15 درصد را کسب نمایند تا بتوانند در دانشگاه های روزانه تحصیل نمایند. البته هر سال متغیرهایی همچون ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و نیز سهمیه منطقه در تغییر رتبه ی قبولی رشته مامایی تأثیرگذار هستند. آیا می دانید مامایی در لیست رشته های بدون کنکور سراسری هم هست؟

لیست دانشگاه های رشته مامایی

لیست دانشگاه های برتر رشته مامایی به شرح جدول زیر است:
ردیف نام دانشگاه
1 دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر
2 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
3 دانشگاه علوم پزشکی اراک
4 دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
5 دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
6 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
7 دانشگاه علوم پزشکی ایران
8 دانشگاه علوم پزشکی ایلام
9 دانشگاه علوم پزشکی بابل
10 دانشگاه علوم پزشکی بجنورد
11 دانشگاه علوم پزشکی بم
12 دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
13 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
14 دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
15 دانشگاه علوم پزشکی تبریز
16 دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
17 دانشگاه علوم پزشکی تهران
18 دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور
19 دانشگاه علوم پزشکی جیرفت
20 دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
21 دانشکده علوم پزشکی شوشتر
22 دانشگاه علوم پزشکی زابل
23 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
24 دانشگاه علوم پزشکی زنجان
25 دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
26 دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
27 دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
28 دانشگاه علوم پزشکی شیراز
29 دانشگاه علوم پزشکی کاشان
30 دانشگاه علوم پزشکی قزوین
31 دانشکده علوم پزشکی کردستان
32 دانشگاه علوم پزشکی کرمان
33 دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
34 دانشگاه علوم پزشکی گلستان
35 دانشکده علوم پزشکی گناباد
36 دانشگاه علوم پزشکی گیلان
37 دانشگاه علوم پزشکی لرستان
38 دانشگاه علوم پزشکی مازندران
39 دانشگاه علوم پزشکی مشهد
40 دانشگاه علوم پزشکی همدان
41 دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
42 دانشگاه علوم پزشکی یزد

 
توانایی های لازم برای رشته مامایی

توانایی های لازم برای رشته مامایی به علاقه و عشق به این رشته بر می گردد و در کنار این نکته ی مهم، یک پزشک ماما می بایست دارای روحیه صبورانه، بردباری و توان تحمل شرایط دشوار را داشته باشد. از این رو توانایی هایی که رشته ی مامایی نیاز دارد، مربوط به ویژگی های شخصیتی و علاقه است. در کنار این خصوصیات، متخصصان مامایی باید به ارتقا و افزایش مهارت های مربوط به رشته ی خود نیز بپردازند تا به عنوان یک پزشک مامای توانمند شناخته شوند. برای هر رشته ی دانشگاهی که انتخاب می کنید به میزان علاقه و انگیزه خود به آن رشته توجه کنید و مطمئن باشید اگر این دو نکته مثبت را در خود برای رشته ی انتخابی پیدا کردید بدون هیچ گونه تردیدی مسیر خود را آغاز کنید. چرا که با علاقه و انگیزه طی مسیر آسان می شوند.

در این مقاله به بررسی موضوع بازار کار رشته مامایی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مشاوره انتخاب رشته بزنید. 
اگر سوالی در زمینه بازار کار رشته مامایی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.