برای ارتباط با مشاورین مرکز از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره
9099071973
تماس حاصل فرمایید

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 24
حتی ایام تعطیل
با یک تماس آگاهانه عمل کنید

برای ارتباط با مشاورین مرکز از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره
9099071985
تماس حاصل فرمایید

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 24
حتی ایام تعطیل
با یک تماس آگاهانه عمل کنید
آیدانیتو ، فضای هوشمند مشاوره و آموزش آنلاین و آفلاین در تمامی مقاطع تحصیلی و خانواده و روانشناسی رو برای شما به ارمغان میاره،سامانه آیدانیتو در مقاطع مختلف دبستان ، دوره متوسطه اول و دوم ، کنکور سراسری،کارشناسی ارشد ، دکتری ، تحصیل در خارج از کشور و حتی ثبت نام دانشگاه بدون کنکور فعالیت میکنه.این سیستم یکپارچه برای مشاوره و آموزش تخصصی، معرفی منابع ، آموزش سرفصلهای مهم ، انتخاب رشته ، ثبت نام دانشگاه بدون کنکور و هرچیزی که فکرشو کنید بهتون کمک میکنه

بازار کار رشته روان شناسی

بازار کار رشته روان شناسی

رشته روان شناسی به دلیل کاربرد روز افزون آن در جامعه و نیز جذابیت های خاص خود بازار کار نسبتاً مطلوبی دارد و چون اهمیت آن در میان افراد جامعه و روابط انسانی و سازمانی بیشتر ملموس می شود. در این مطلب به گرایش های رشته روان شناسی، بازار کار رشته روان شناسی، رتبه قبولی رشته روان شناسی و نیز حوزه فعالیت رشته روان شناسی  می پردازیم.

گرایش های رشته روان شناسی

گرایش های رشته روان شناسی در دوره ی لیسانس شامل 3 گرایش: 1- روان شناسی عمومی 2- روانشناسی بالینی و 3- روان سنجش است. در مقطع ارشد، رشته روان شناسی به شش گرایش تبدیل می شود که گرایش های 1- روان شناسی سازمانی 2- روان شناسی شخصیت 3- روان شناسی کودک و نوجوان 4- روان شناسی شناسی بالینی  5- روان شناسی عمومی و 6- روان سنجش را شامل می شود. در هر یک از گرایش های مزبور می توان با توجه به علاقه و توان خود در حوزه های مربوطه شاغل شوید.

بازار کار و جایگاه شغلی رشته روان شناسی

بازار کار رشته روان شناسی به دلیل نیاز رو به افزایش آن در اکثر حوزه های جامعه ما، در کل خوب و مطلب است. اما در این میان فاکتورهایی وجود دارد که باعث می شوند اشتغال و درآمد کسی که فارغ التحصیل این رشته است، دچار تغییرات شود. از جمله این فاکتورها باید به میزان مهارت و تجربه فرد اشاره نمود. علم روان شناسی از جمله علم هایی است که در آن تجربه نقش مهمی بازی می کند. از این رو هر چه بیشتر تجربه کسب نمایید، موفق تر خواهید شد. برای موفقیت در رشته روان شناسی و کسب جایگاه مورد نظر خود بر روی سه فاکتور 1- علاقه 2- تجربه و 3- مهارت تمرکز نمایید.

رتبه قبولی رشته روان شناسی

رتبه قبولی رشته روان شناسی در دو گرایش علوم انسانی و تجربی با هم متفاوت است و طبیعتاً رتبه قبولی کسانی که از طریق رشته تجربی در رشته روان شناسی پذیرفته می شوند، با پذیرفته شدگان رشته علوم انسانی متفاوت است. در رشته علوم انسانی با میانگین 20 درصد دروس عمومی و میانگین 35 درصد دروس اختصاصی می توان در دانشگاه های سراسری روزانه پذیرفته شد. در رشته ی تجربی معمولاً رتبه های زیر 5000 در دانشگاه های خوبی می توانند در رشته روان شناس و گرایش های آن پذیرفته شوند. البته میانگین درصد دروس عمومی و اختصاصی و رتبه مورد نیاز آن با توجه به ظرفیت رشته، سال پذیرش و سیاست های آموزشی ممکن است دچار تغییراتی شود.

حوزه فعالیت رشته روان شناسی و گرایش های آن

حوزه فعالیت رشته روان شناسی و گرایش های آن طیف گسترده ای از مراکز و سازمان ها را در بر می گیرد. این مراکز شامل: 1- مهد کودک 2- مدارس دولتی و غیر دولتی به عنوان معلم 3- کلینیک های روان پزشکی و مشاوره در زمینه درمان بیماران 4- مراکز بهزیستی 5- مراکز اصلاح و تربیت 6- امور زندان ها و نیروهای انتظامی و 7- خانه سالمندان است. از این رو مراکزی که فارغ التحصیلان رشته روان شناسی و گرایش های آن می توانند در آنها فعالیت نمایند. سازمان های دولتی و غیر دولتی است و با توجه به علاقه و مهارت و تجربه می توانید مشغول به کار شوید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.