رشد و توسعه ی فردی

انواع خشم و آثار منحصر به فرد آن ها


 

انواع خشم

مواجهه با احساسی مثل خشم کار آسانی نیست. این احساس اگر چه کاملاً طبیعی و انسانی اما تجربه ای منفی است و اگر بیش از حد و غیر قابل کنترل شود می تواند آسیب زا باشد و در زندگی فردی و اجتماعی اختلال ایجاد کند.

چنانچه خشم به شیوه ای سالم ابراز شود، می تواند تبدیل به یک نیروی قوی انگیزشی شود. اما خشم مزمن این توانایی را دارد که احتمال حمله قلبی را بالا ببرد. اگر بخواهیم کنترل خشم را یاد بگیریم و اجازه ندهیم که به سلامت روانمان آسیب برسد، قبل از هر چیز باید نوع و کیفیت آن را بشناسیم. در این مقاله تلاش کرده ایم که به انواع خشم بپردازیم:

خشم منفعلانه

اگر از درون کاملاً عصبانی هستید اما هنوز در مورد مسائلی که عصبانیتان کرده اند صحبت نکرده اید یا اینکه اصلاً هنوز نمی دانید که خشمگین هستید و فقط احساس خیلی بد و ناخوشایندی دارید، احتمالاً خشم تان از نوع منفعلانه است. شناخت این نوع خشم کار سختی است و می تواند سلامتی انسان را تهدید کند.

وقتی به قول معروف خشم تان را می خورید، بدنتان همیشه منقبض است، سیستم ایمنی بدنتان ضعیف می شود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان، آرتروز و بیماری های قلبی در شما بالا می رود.

آدم هایی که خشمشان منفعلانه است باید ابراز احساسات را به روشی سالم یاد بگیرند. یک روش دیگر برای شکستن چرخه خشم منفعلانه انجام فعالیت های فیزیکی برای کاهش استرس است.

خشم همراه با پرخاشگری

خشم همراه با پرخاشگری یکی از انواع خشم و بسیار خطرناک است چون می تواند علاوه بر خود شخص، دیگران را تحت تأثیر قرار دهد. این نوع خشم در میان مردان شایع تر است، مخصوصاً در میان آن هایی که مشروبات الکلی و مواد مخدر مصرف می کنند. بعضی افراد هیچ کنترلی بر خشم شان ندارند و موقعی که عصبانی می شوند، چیزی را پرتاب می کنند، فریاد می زنند، ناسزا می گویند، دیگری را کتک می زنند و…

خشم کینه جویانه

گاهی اوقات یک فرد به شکلی وسواسی در مورد کسی که به او بدی کرده فکر می کند، از او شدیداً عصبانی است و مدام انتقام گرفتن از او را متصور می شود. مشخصه ویژه این خشم وسواس فکری و استرس بالا است. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که وقتی کسی در حق ما بدی می کند و ما این امکان را داریم که از او انتقام بگیریم، میزان ترشح دوپامین در مغزمان بالا می رود و احساس سرخوشی می کنیم. به همین دلیل انتقام جویی می تواند شیرین و اعتیاد آور باشد و باعث شود که آدم های عصبانی به آن تمایل پیدا کنند.

اگر از آن دست آدم هایی هستید که گرفتار خشم کینه جویانه اند، می توانید مشغول فعالیتی شوید که تمرکز شما را متوجه چیز دیگری کند. مثلاً کارهای داوطلبانه انجام دهید تا ذهنتان به جای انتقام گرفتن از دیگری، کمک کردن به دیگر انسان ها را مد نظر قرار دهد.

خشم همدلانه

خشم همدلانه یکی از انواع خشم است که اگر به شیوه ای درست ابراز شود، خشم سالمی است. در این نوع خشم، در حقیقت به خاطر دیگری خشمگین می شوید و چون دلسوز او هستید و دوستش دارید، موقعی که می بینید ناراحت است یا اتفاق بدی برایش افتاده خشمگین و عصبانی می شوید.

خشم اتفاقی

همان طور که گفتیم خشم یک احساس اجتناب ناپذیر است. گاهی اوقات به طور ناگهانی اتفاقی ناراحت کننده و غیر منتظره می افتد و ما عصبانی می شویم. مثلاً وقتی به ماشینمان که در خیابان پارکش کرده ایم می رسیم، می بینیم که دزد ضبط ماشین را برده است. طبیعی است که در این موقعیت خشمگین شویم. آن چه اهمیت دارد نحوه ابراز و کنترل خشم اتفاقی است.

همان طور که دیدیم خشم انواع مختلفی دارد و فهرست انواع خشم از این مقاله بسیار بلندتر است. در مسئله مواجهه با این احساس، یادگیری راه های کنترل خشم بسیار مفید است و کمک می کند تا در عین تجربه یک هیجان طبیعی، به خودمان و دیگران صدمه نزنیم.

در ادامه مطالعه مقاله کنترل خشم را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های کنترل خشم، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *