انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98

رشته شیمی یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین رشته های دانشگاهی بوده و تمامی داوطلبان مشتاق و علاقه مند در گروه های ریاضی و تجربی محدودیتی در انتخاب این رشته به عنوان رشته دانشگاهی خود را ندارند. از جمله وظایف یک مهندس شیمی می توان به طراحی فرآیندها، توسعه کشفیات آزمایشگاهی شیمیدان های مختلف، ساخت موادی مانند پارچه، پلاستیک، لوازم آرایشی، کاغذ و فلز و طراحی تجهیزات جهت فرآیندهای زیست میحطی، بیولوژیکی و شیمیایی اشاره کرد. در این مقاله به مبحث انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 می پردازیم. علاوه بر مطلب ذکر شده، یعنی انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98، معرفی کلی اما جامع همراه با گرایش های این رشته پرطرفدار و جالب، لیست جامع دروس، آینده کاری و بازار کار رشته مهندسی شیمی در ایران و حتی توانایی های قابل توصیه و مهم جهت کسب مدرک و یافتن شغلی در حیطه ی شیمی نیز به طور کامل و مفصل شرح داده می شوند.

معرفی کلی اما جامع رشته مهندسی شیمی همراه با گرایش های آن

دانش مهندسی شیمی علمی است که می تواند نحوه ی تولید و تغییرات ماده و خواص آن ها را مورد بررسی قرار دهد. متخصصان این امر، به کمک آزمایش، تحقیق و مطالعه دست بر نوآوری ها و ابداعاتی زده و همچنین به کنترل فرآورده های شیمیایی می پردازند. به طور کلی، دو بخش صنایع و علم شیمی در این رشته گنجانده شده است. جالب است بدانید که علم شیمی ارتباطی تنگاتنگ و ناگسستنی با علومی همچون پزشکی، بیولوژی، دندانپزشکی، بیوتکنولوژی و داروسازی دارد. اما در مورد بخش صنایع شیمی باید بگوییم که زمینه هایی همچون پتروشیمی، آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، صنعت تولید لوازم خانگی و الیاف مصنوعی در حیطه صنایع شیمی قرار دارند. باید بدانید که رشته مهندسی شیمی در دوره کارشناسی دو گرایش شیمی کاربردی و شیمی محض را در بر می گیرد. اما بین این دو گرایش چه تفاوت هایی دیده می شود؟ راستش را بخواهید در گرایش شیمی محض، انجام  کارهای تحقیقاتی برای دانشجویان مطرح بوده و شناخت ناشناخته های علمی شیمی و حل مسائل مختلف در آن در دوره های بالاتر تحصیلی یعنی کارشناسی ارشد و مقطع دکتری هدف اصلی از اهداف ایجاد این گرایش شمرده می شوند. اما در گرایش شیمی کاربردی با دید کاربردی به این علم نگریسته می شود. در واقع، قصد اصلی از راه اندازی این گرایش در علم شیمی استفاده از آموخته های آن در صنایع مختلف است. باید گفت که در این علم امکان آشنایی دانشجویان با مفاهیم مطرح شده در صنایع شیمی بیشتر بوده و در نتیجه جذب آن ها به بازار کار بهتر صورت می گیرد.

لیست جامع درس های تخصیص داده شده به رشته مهندسی شیمی

آشنایی کامل با درس های تخصیص داده شده به رشته مهندسی شیمی، جهت داوطلبان مایل به انتخاب این رشته در مطلب انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 بسیار ضروری می نماید. بنابراین، نباید از آن به سادگی گذشت
                       درس های اصلی در رشته مهندسی شیمی
ایمنی در آزمایشگاه آزمایشگاه شیمی فیزیک 1
ریاضی در شیمی شیمی فیزیک 1
شیمی آلی 1 آزمایشگاه شیمی فیزیک 2
آزمایشگاه شیمی آلی 1 شیمی معدنی 1
شیمی آلی 2 آزمایشگاه شیمی معدنی 1
آزمایشگاه شیمی آلی 2 شیمی معدن 2
شیمی آلی 3 آزمایشگاه شیمی معدن 2
شیمی تجزیه 1 شیمی معدنی 3
آزمایشگاه شیمی تجزی ه1 زبان تخصصی شیمی
شیمی تجزیه 2 شناسایی ترکیبات آبی
آزمایشگاه شیمی تجزیه 2 آزمایشگاه شناسایی ترکیبات آلی
شیمی تجزیه 3 شیمی فیزیک 3
آزمایشگاه شیمی تجزیه 3 روش های جداسازی در شیمی تجزیه
شیمی فیزیک 1

 

                         درس های اختیاری در رشته مهندسی شیمی
استانداردسازی شیمی سطح و حالت جامد
اصول تصفیه آب و پساب های صنعتی شیمی صنایع معدنی
الکتروشیمی کاربردی شیمی مواد بهداشتی و آرایشی
آزمایشگاه خوردگ فلزات شیمی و فناوری چرم
آزمایشگاه شیمی پلیمر شیمی و فناوری رنگ
آشنایی با واحدهای تحقیق و توسعه شیمی و فناوری مواد غذایی
آمار در شیمی تجزیه شیمی و فناوری نفت و گاز
پروژه کارشناسی فناوری پلیمرها
تاریخ و فلسفه علم شیمی کاربرد رایانه در شیمی
خوردگی فلزات کاربرد نظریه گروه در شیمی
رادیوشیمی کاربردی الکترونیک در شیمی
سنترمواد آلی کارگاه عمومی یا شیشه بری
شیمی تجزیه نمونه های حقیقی گرافیک و نقشه خوانی صنعتی
شیمی دارویی مبانی بیوتکنولوژِی
شیمی سبز و محیط زیست نانوشیمی

 

                      درس های تخصصی در رشته مهندسی شیمی
اصول صنایع شیمی شیمی فیزیک آلی
شیمی آلی فلزی طیف سنجی مولکولی
شیمی پلیمر متون علمی شیمی

 

آینده کاری و بازار کاری رشته مهندسی شیمی در ایران

باید گفت که بازار کار رشته مهندسی شیمی در ایران از گستردگی زیادی برخوردار بوده و امکان فعالیت هیچ سازمان یا واحد تولیدی بدون علم شیمی وجود ندارد. جالب است بدانید که هر یک از افراد پس از فارغ التحصیلی از رشته شیمی به راحتی می توانند در صنایعی مانند پتروشیمی، نفت و پلیمر، کارخانه ها و قسمت های کنترل کیفیت در صنایع مختلف، صنایع رزین و رنگ، تولید شوینده ها، مواد بهداشتی و دارو و همینطور صنایع غذایی مشغول به فعالیت گردند.

توانایی های مهم و قابل توصیه جهت کسب مدرک و یافتن شغلی در حیطه شیمی

قابل توجه شما عزیزان این که تمام دانشجویان این رشته تحصیلی نیاز به داشتن مهارت زیادی در درس هایی همچون فیزیک، شیمی و ریاضی را دارند. از طرف دیگر علاقه مندی فراوان به رشته شیمی و لذت بردن از دروس آن نیز از دیگر توانایی های مورد نیاز در این زمینه محسوب می شود.

انتخاب رشته در مقطع کارشناسی بدون آزمون در رشته شیمی دانشگاه آزاد

به عرض می رسانیم که امکان انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 در ماه مرداد برای تمامی عاشقان و علاقه مندان این رشته وجود داشته و آن ها می توانند به صورت اینترنتی اقدام به انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 نمایند. دقت داشته باشید که میزان معدل کتبی دوران متوسطه شما در قبولی در این رشته و انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 نقش اساسی و مهمی دارد. توجه کنید که امکان ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 تنها پس از خرید کارت اعتباری برایتان امکان پذیر است. در این مطلب، مبحث انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور آزاد شیمی 98 را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. علاوه بر این، می توانید مقاله مربوط به ثبت نام بدون کنکور آزاد 98 را نیز مطالعه بفرمایید. مشاورین متخصص آیدانیتو در کوتاه ترین زمان ممکن، جامع ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهند . اگر سوالی در زمینه انتخاب رشته کارشناسی بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 دارید ، با مشاورین حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرید.