انتخاب رشته پایه نهم تجربی 99

در این مقاله به موضوع انتخاب رشته پایه نهم تجربی 99 پرداخته ایم. همان طور که اطلاع دارید، دانش آموزان عزیز در پایه نهم تصمیمات مهمی را خواهند گرفت، انتخاب رشته پایه نهم از مهم ترین و حساس ترین انتخاب های دانش آموزان در طول تحصیل می باشد. از این جهت به دانش آموزان پایه نهم توصیه می کنیم مقاله انتخاب رشته پایه نهم تجربی 99 را مطالعه کنند. هدف آیدانیتو از طرح مقاله انتخاب رشته پایه نهم تجربی 99، راهنمایی به دانش آموزان عزیز در انتخاب رشته می باشد. شناخت رشته تجربی، شرایط پذیرش در رشته تجربی و … از جمله مباحثی است که در مقاله انتخاب رشته پایه نهم تجربی 99 مشاهده خواهید کرد.

شناخت و اولویت بندی رشته در انتخاب رشته ایه نهم اهمیت ویژه ای دارد

معرفی رشته علوم تجربی

لازم می دانیم قبل از انتخاب رشته پایه نهم راجع به رشته علوم تجربی صبحت کنیم، همان طور که مطلع هستید، از عوامل مهم در انتخاب رشته پایه نهم شناخت کامل رشته می باشد. بنابراین به ادامه مقاله توجه کنید. انتخاب رشته در سه شاخه ممکن است:
 1. شاخه نظری
 2. شاخه کاردانی
 3. شاخه فنی و حرفه ای
شاخه نظری رشته های پرطرفدار را در خود جای داده است و دانش آموزان و والدین گرامی استقبال زیادی از این شاخه می کنند. رشته های شاخه نظری را در ادامه مشاهده می کنید:
 1. علوم تجربی
 2. ریاضی و فیزیک
 3. ادبیات و علوم انسانی
 4. علوم و معارف اسلامی
با توجه به موضوع مقاله در این مقاله به بررسی و شناخت رشته علوم تجربی خواهیم پرداخت. رشته تجربی آغاز تحصیلی در رشته های پزشکی، زیست شناسی، پرستاری، دندان پزشکی، داروسازی، شیمی و … است که از رشته های پرطرفداری است که علاقمندان زیادی نیز دارد. اما دانش آموزان عزیز برای وارد شدن به این رشته ابتدا باید معیارها و ملاک هایی را مورد بررسی قرار دهند تا در انتخاب خود دچار مشکل نشوند.

عواملی که در انتخاب رشته مورد بررسی قرار می گیرد

 1. علاقمندی به رشته
 2. استعداد و توانایی
 3. داشتن شروط اولیه جهت ورود به رشته تجربی
 4. شناخت کامل رشته و رشته های دوران کارشناسی
 5. توجه به بازار کار
 6. توجه به هدایت تحصیلی

هدایت تحصیلی چیست؟

آزمون هدایت تحصیلی، فرآیندی است که به راهنمایی و مشاوره به دانش آموزان جهت انتخاب رشته مناسب، شناخت استعدادها و توانایی ها و شخصیت دانش آموز، علایق و … گفته می شود. هدایت تحصیلی پس از اعلام نتایج خردادماه برگزار می شود. هدایت تحصیلی در مجموع شامل 100 امتیاز است.

نام فعالیت

امتیاز به درصد
نظر دانش آموزان

10

نتایج عملکرد تحصیل

35
نتایج آزمون مشاوره ای

30

نظر معلمان

10
نظر والدین

5

نظر مشاوران

10

شرط انتخاب رشته تجربی

دانش آموزان علاقمند به رشته تجربی، باید از شرایط اولیه ورود به رشته تجربی برخوردار باشند. شرایط گفته شده شامل موارد زیر می باشد:
 • نمره علوم تجربی بالای 14 و نمره ریاضی 13 باشد.
 • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در دروس ریاضی و علوم در سه پایه دوره متوسطه، بدون ضریب بالای 42 باشد.
 • نمره درس ریاضی و علوم سه سال دوره متوسطه با ضریب 3 محاسبه می گردد.
 • معدل لازم برای انتخاب رشته حداقل 14 باشد.

دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی شامل موارد زیر می باشد:
 1. زمین شناسی
 2. ریاضی
 3. زیست شناسی
 4. فیزیک
 5. شیمی
دروس عمومی رشته تجربی را در ادامه مشاهده خواهید کرد:
 1. زبان و ادبیات فارسی
 2. زبان عربی
 3. فرهنگ و معارف اسلامی
 4. زبان خارجی
در نهایت پس از بررسی نکات مرتبط با انتخاب رشته پایه نهم تجربی 99، پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله انتخاب رشته پایه نهم بزنید.