افکار وسواسی

آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که فکری، تصویری، خاطره ای یا گفت و گویی مدام در ذهنتان تکرار شود و آرامش را از شما بگیرد؟ آیا برایتان پیش آمده که کنترل ذهن تان را از دست بدهید و احساس کنید افکارتان بر شما مسلط شده اند؟

افکار وسواسی فکرهایی هستند که مدام در سرمان تکرار می شوند و ما را مضطرب می کنند. اگر گرفتار هر نوع فکر سمجی هستید و این شرایط ذهنی استرس زیادی را به ذهن شما وارد کرده و عملکرد مثبت تان را در زندگی فردی و اجتماعی شدیداً کاهش داده، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری به بیان ساده باور، خیال پردازی، فکر یا تصوری است که به صورت مداوم و بر خلاف میل شخص او را از نظر ذهنی درگیر می کند. معمولاً کسی که درگیر افکار وسواسی است، برای رهایی از آن تلاش می کند اما موفق نمی شود. در طولانی مدت افکار وسواسی استرس زا و بسیار آزار دهنده هستند.

افکار وسواسی بخشی از علائم و نشانه های اختلال وسواس هستند. برای اگاهی از روش های درمان اختلال وسواس فکری عملی، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

انواع وسواس فکری

افکار وسواسی متنوع اند. مثلاً بعضی افراد مدام به تمیزی و کثیفی فکر می کنند و از جرم و کثیفی و بیماری می ترسند. گاهی اوقات موضوع اصلی فکرهای وسواسی در زمینه آزار دیدن یا آزار رساندن به دیگران است.

مثلاً فرد مدام تصور می کند که در حال آسیب زدن به کسی است. این تصور به او احساس گناه می دهد و نگران است که یک روز خیال پردازی هایش واقعی شوند. فکر کردن بیش از حد به بدشگون بودن یا نبودن بعضی اعداد و رنگ ها هم از جمله شایع ترین انواع وسواس فکری اند.

گاهی اوقات فکرهای وسواسی شبیه به نشانه های پارانویا هستند مثلاً کسی که به همسرش شک دارد و مدام او را در حال خیانت تصور می کند به نوعی گرفتار وسواس فکری است.

افکار وسواسی در مورد مسائل جنسی از جمله شایع ترین انواع وسواس فکری هستند. این افکار می توانند افراد مذهبی را شدیداً آشفته کنند. چون کسانی که باورهای مذهبی دارند با چنین تصورات و افکاری شدیداً احساس گناه می کنند و خودشان را مقصر می دانند و سرزنش می کنند.

علائم وسواس فکری

مهم ترین علائم وسواس فکری همین فکر کردن بیش از حد به مسائل و تصاویر ناخوشایند و آزار دهنده است. البته کسی که به معنای واقعی کلمه گرفتار این نوع وسواس باشد در روابط فردی، عملکرد تحصیلی، عملکرد شغلی و…. هم دچار اختلال می شود و نمی تواند با آرامش و سلامت از پس مسئولیت هایش بر بیاید.

درمان افکار وسواسی

درمان افکار وسواسی به روش های مختلفی امکانپذیر است و نوع درمان باید با توجه خصوصیات منحصر به فرد هر انسان و شدت و ضعف اختلالش انتخاب شود. اگر چه داروی وسواس فکری از سوی بعضی روانپزشک ها تجویز می شود اما رویکردهای مشاوره ای و روان درمانی هم کارآمدی خود را برای درمان این معضل ثابت کرده اند.

در ادامه مطالعه مقاله وسواس شست و شو را به شما پیشنهاد می کنیم.

مشاوره وسواس در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو در زمینه های مختلف خانواده، اختلالات روانی، ازدواج، زندگی مشترک، خیانت، طلاق، مسائل جنسی، مشکلات زناشویی، کودک و نوجوان، جوانان، سالمندان، تحصیلی، شغلی، مهاجرت، نظام وظیفه و…به مخاطبان مشاوره می دهند.

مشاوره روانشناسی در آیدانیتو بر اختلالات روانی و روش های درمان آن ها تمرکز دارد. افکار وسواسی هم که معمولاً نشانه یک اختلال اضطرابی هستند، می توانند از طریق دریافت خدمات روانشناختی درمان شوند. افرادی که گرفتار افکار وسواسی شده اند، توانایی کنترل این افکار را ندارند و وسواس فکری بر زندگی فردی و اجتماعی تان تاثیر منفی گذاشته، می توانند در تماس با مشاوران آیدانیتو، راهکارهای مفیدی دریافت کنند.

آیا از وسواس فکری رنج می کشید؟ فکرها، خیال ها و نگرانی های ثابتی شما را کلافه کرده اند؟ می ترسید که فکرهای تکراری تان واقعی شوند؟ برای آگاهی از انواع روش های درمان افکار وسواسی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.