اعتیاد والدین

فارغ از سن و سال، ما همیشه تحت تأثیر کسانی هستیم که ما را پرورش می دهند. این تأثیرات فقط شامل ژن هایی که از پدر و مادر بیولوژیکی دریافت می کنیم نیست. رفتارها، عادت ها، ارزش ها و نوع روابط والدین هم بر ما اثر می گذارد. به عنوان مثال اعتیاد والدین یکی از مهم ترین مواردی است که فرزندان را تمام و کمال درگیر می کند.

برای مشاوره در زمینه علل اعتیاد، علائم و نشانه های اعتیاد و انواع روش های ترک، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در خانه هایی که یکی یا هر دو بزرگسالان الکل یا مواد مخدر مصرف می کنند، احتمال اعتیاد کودکان در آینده دو برابر احتمال اعتیاد کودکانی است که والدین سالمی دارند. همچنین ممکن است این کودکان اختلالات و ناکارآمدی هایی مثل موارد زیر را تجربه کنند:
 • عملکرد تحصیلی ضعیف در مدرسه
 • مشکلات عاطفی و رفتاری
 • عزت نفس پایین
 • بالا رفتن احتمال آزار جسمی، کلامی یا جنسی
 • احتمال تجربه کردن مواد مخدر یا الکل در سن پایین
 • احتمال اعتیاد بعد از اولین تجربه مواد مخدر یا الکل

اعتیاد والدین و کودک آزاری

همان طور که گفتیم اعتیاد والدین اتفاق بسیار مخربی است و اثر آن بر فرزندان می تواند جبران ناپذیر باشد. یکی از بدترین نتایج اعتیاد والدین ، کودک آزاری است.
هر حرکتی از جانب والدین که منجر به مرگ، صدمات جسمی و روانی، سوء استفاده جسمی و… شود یا هر رفتاری که احتمال صدمه دیدن کودک از جانب افراد خارج از خانواده را بالا ببرد، کودک آزاری محسوب می شود.

 

به عنوان مثال وقتی در  یک خانه، پدر، مادر یا هر دو معتاد هستند، ممکن است این اتفاقات رخ دهند:
 • خشونت کلامی والدین که ناشی از نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر است
 • سوء استفاده جنسی یا هر رفتار جنسی دیگری که کودک را معذب کند
 • اجبار کودک به پنهان کردن اعتیاد والدین
 • تنها گذاشتن کودک در خانه
 • کتک زدن کودک به علت خشم ناشی از مصرف مواد مخدر و الکل
 • بی توجهی به نیازهای کودک و اهمیت ندادن به او

تأثیر اعتیاد والدین بر تحصیل فرزندان

افراد معتاد می توانند موجب از هم گسیختگی کامل یک خانواده شوند. مشکلات جسمی و روانی در میان کودکان و نوجوانانی که والدین شان از اعتیاد رنج می برند، بسیار شایع است. چون والدین معمولاً هیچ توجهی به تغذیه، سلامت، پوشاک، بیماری های جسمی، بحران های روانی و مشکلات فردی فرزندانشان ندارند.
تأثیر اعتیاد والدین بر تحصیل فرزندان یک عارضه ی بسیار مهم و خطرناک اعتیاد پدران و مادران است. کودکان و نوجوانان چنین زنان و مردانی، اغلب اوقات آنقدر مشوش و مضطرب اند که نمی توانند برای درس خواندن تمرکز کنند.
 نامناسب بودن محیط خانه و خانواده والدین معتاد و بی اهمیتی این افراد به وضعیت تحصیلی فرزندانشان از جمله عواملی هستند که باعث می شوند فرزندان پدران و مادران معتاد دچار افت تحصیلی شدید شوند.

مشاوره اعتیاد

بدون شک تنها راه نجات فرزندانی که از اعتیاد والدین رنج می کشند، ورود والدین شان به فرایند ترک اعتیاد است. اگر چه ترک اعتیاد کار آسانی نیست. اما امکان پذیر است.
یک مسئله بسیار مهم در مورد ترک اعتیاد این است که فرد معتاد بهترین روش ترک را انتخاب کند. هر انسانی خصوصیات جسمی و روانی منحصر به فرد خودش را دارد. به همین دلیل هر روشی برای همه مفید نیست. در مشاوره اعتیاد افراد می توانند در مورد انواع مختلف روش های ترک اعتیاد و مراقبت های پس از ترک اطلاعات کسب کنند.
چنانچه پدر یا مادری را می شناسید که درگیر بیماری اعتیاد است، برای نجات خود و فرزندانش او را با مشاوره اعتیاد آشنا کنید.

مشاوره اعتیاد در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران متخصص و با تجربه آیدانیتو در زمینه های مختلف خانواده، اعتیاد، اختلالات روانی، موضوعات تحصیلی و شغلی، مهاجرت، حقوقی، کسب و کار، نظام وظیفه و…. به مخاطبانشان مشاوره تلفنی می دهند.
مشاوره اعتیاد یکی از پر تماس ترین موضوعات در آیدانیتو است. چنانچه پدر یا مادری را می شناسید که مبتلا به اعتیاد باشد، می توانید برای درمان او و بازگرداندنش به مسیر سالم زندگی، او را با مشاوران آیدانیتو آشنا کنید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد جوامع مختلف از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

 • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
 • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
 • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
 • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی

در ادامه مطالعه مقاله مشاوره اعتیاد را به شما پیشنهاد می کنیم.


والدینی را می شناسید که از اعتیاد رنج ببرند؟ پدر یا مادرتان مبتلا به بیماری اعتیاد است؟ نگران خانواده ای هستید که به دلیل اعتیاد والدین، در خطر فروپاشی است؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.