استرس جنسی

به طور طبیعی رابطه جنسی باید لذت بخش باشد اما اگر فردی مدام نگران عملکردش در رابطه جنسی باشد یا از نزدیکی جنسی بترسد، نمی تواند از آن لذت ببرد. اگر دچار استرس جنسی هستید و فکر می کنید که این استرس بر کیفیت زندگی شما و همسرتان تأثیری منفی گذاشته، بهتر است که در مورد روش های غلبه بر این اضطراب و راهکارهای حفظ آرامش آگاه شوید.

دلایل اضطراب جنسی

رابطه جنسی چیزی فراتر از یک واکنش صرفاً فیزیکی است و با احساسات و عواطف هم مرتبط است. وقتی ذهنتان بیش از حد تحت فشار باشد و استرس زیادی را تحمل کنید، نمی توانید بر رابطه جنسی تمرکز داشته باشید و جسم تان هم هیجان زده نمی شود.

دغدغه ها و نگرانی هایی که موجب اضطراب جنسی می شوند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • ترس از عملکرد مناسب در تخت خواب و ناتوانی از راضی کردن همسر
  • ترس از رابطه جنسی
  • نارضایتی از تصویر بدنی و نگرانی بابت اضافه وزن
  • مشکلات زناشویی
  • نگرانی بابت شکل اندام های مختلف بدن از جمله اندام جنسی
  • اضطراب بابت احتمال تجربه نکردن اوج لذت جنسی
  • نگرانی بابت مشکلاتی مثل اختلال نعوظ، زود انزالی و دیر انزالی در مردان

برای مشاوره در زمینه روش های درمان اختلالات و انحرافات جنسی، بیماری های مقاربتی و... با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

نشانه های اضطراب جنسی

وضعیت ذهنی شما می تواند تأثیر عمیقی بر توانایی تان برای تحریک جنسی بگذارد. حتی اگر عاشق همسرتان باشید و او در نظر شما فوق العاده جذاب باشد، نگرانی بابت این که می توانید او را ارضا کنید یا نه می تواند شما را ناتوان کند.

یکی از تأثیرات هورمون های استرس بر بدن این است که رگ های خونی نازک می شوند. وقتی جریان خون به سمت اندام جنسی مردانه کم تر شود، نعوظ سخت می شود. حتی مردانی که معمولاً مشکلی در تحریک جنسی ندارند اگر مضطرب بشوند ممکن است نتوانند عملکرد جنسی خوبی داشته باشند.

 

استرس جنسی در مردان خیلی بیشتر از زنان است اما در زنان هم دیده می شود. اضطراب این قابلیت را دارد که مانع یک ذهنیت مناسب و آماده برای رابطه جنسی باشد.

غلبه بر استرس جنسی

یک مشاور یا متخصص می تواند به شما برای غلبه بر استرس جنسی کمک کند. اما خودتان هم می توانید راهکارهایی را برای مقابله با این اضطراب یاد بگیرید. در ادامه به روش هایی برای غلبه بر اضطراب جنسی اشاره می کنیم:

با همسرتان صحبت کنید

صحبت کردن با همسرتان، درباره رابطه جنسی، می تواند تا حد زیادی این اضطراب را کاهش بدهد. وقتی تلاش کنید تا در مشورت با همدیگر به راه حلی دست پیدا کنید، می توانید کیفیت زندگی زناشویی را افزایش بدهید.

با روش های دیگری صمیمیت ایجاد کنید

یاد بگیرید که چطور بدون دخول جنسی به همسرتان نزدیک و با او صمیمی شوید. در روابط عاطفی و صمیمیت با همسر اضطرابتان کاهش پیدا می کند و می توانید در رابطه جنسی بهتر عمل کنید.

ورزش کنید

ورزش کردن نه تنها اندام شما را قوی تر و زیبا تر می کند، بلکه به شما کمک می کند تا در رابطه جنسی بهتر ظاهر شوید.

حواس خودتان را پرت کنید

سعی کنید قبل از رابطه جنسی یا موقع انجام آن، ذهنتان را از افکار منفی و نگرانی ها پاک کنید. مثلاً یک موسیقی عاشقانه پخش کنید و به چیزهایی فکر کنید که به تحریک جنسی شما کمک می کنند.

از یک مشاور کمک بگیرید

یک مشاور یا یک متخصص که در زمینه مسائل جنسی و حل مشکلات جنسی همسران تجربه کافی داشته باشد به شما کمک می کند تا علت اصلی اضطرابتان را بشناسید و برای حل آن قدم بردارید.

مشاوره جنسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است که در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، مهاجرت، نظام وظیفه و…خدمات مشاوره ای ارائه می دهد.

مشاوره جنسی هم بخشی از مشاوره خانواده در آیدانیتو است. با تماس با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو، می توانید در زمینه روش های درمان انواع اختلالات جنسی، بیماری های مقاربتی، انحرافات جنسی و…اطلاعات کسب کنید و با کمک مشاور به راهکارهایی برای حل مشکل جنسی تان دست پیدا کنید.

اضطراب جنسی هم یکی از شایع ترین مشکلات جنسی است و مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو می توانند برای درمان آن به شما کمک کنند.

در ادامه مطالعه مقاله «مشاوره جنسی» را به شما پیشنهاد می کنیم.

چنانچه از استرس جنسی رنج می کشید و این اضطراب بر زندگی زناشویی شما تأثیری منفی گذاشته، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.