اضطراب و استرس, بارداری

روش های کنترل استرس بارداری

 

 

 

 

استرس بارداری

بارداری می تواند تجربه ای لذت بخش، فوق العاده و در عین حال طاقت فرسا و سرشار از استرس باشد. آن چه ممکن است استرس بارداری را افزایش دهد، فکر کردن به  این است که استرس در بارداری قابلیت تاثیرگذاری بر رشد نوزاد و سلامت روانی او را دارد.مشاوره ازدواج کمک شایانی میتواند باشد برای این موضوع.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که استرس شدید موجب مشکلاتی در بارداری می شود و این مشکلات می توانند بسیار جدی باشند. مشکلاتی که ممکن است منجر به زایمان پیش از موعد یا حتی سقط جنین شوند. علاوه بر این عواقب استرس برای هر انسانی، فارغ از این که باردار باشد یا نه، ناخوشایند است.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که استرسی که بیشتر زنان باردار تجربه می کنند چندان شدید نیست و می توان با رعایت مواردی آن را کنترل کرد. در این مقاله به راهکارهایی برای غلبه بر استرس بارداری می پردازیم.مشاوره خانواده از موارد مورد نیاز برای موضوع بارداری است. از مواردی که میتوانید با روانشناس درمیان گذاشت در زمان بارداري چگونه نزديكي كنيم میباشد.

سبک زندگی تان را ارزیابی کنید

ابعاد مختلف فردی و اجتماعی زندگی تان را بررسی کنید. آیا وقتی را برای ورزش کردن در نظر گرفته اید؟ آیا به استراحت کردن، معاشرت با دوستان و سرگرمی داشتن توجه می کنید؟ اگر این ابعاد زندگی را فراموش کنید، احتمال افزایش استرس در زندگی تان بالا می رود.رابطه در دوران بارداری به چه طریق و اصولی باشد از پرسش های زوج ها میباشد که آیا رابطه در بارداری انجام شود یا خیر؟پوزیشن نزدیکی در بارداری چگونه باشد آسیب کمتری دارد؟

برای مراحل مختلف بارداری آماده باشید

اگر در یک مرحله از بارداری وضعیت مناسبی دارید، خودتان را برای تغییرات مراحل بعد آماده کنید. بعد از خستگی و حال تهوع های بسیار در ماه های اول، ممکن است انرژی خیلی زیادی در سه ماه دوم بارداری داشته باشید.

شاید در سه ماهه سوم درگیر تغییرات فیزیکی و بزرگ شدن اندام های مختلف بدن شوید و همچنین مدام به زمان زایمان فکر کنید.

در چنین شرایطی سعی کنید حواس خودتان را از این افکار پرت کنید. بیشتر بخوابید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. تمرینات ورزشی ملایم انجام دهید، کتاب بخوانید و به نقش فوق العاده مادری فکر کنید. از مواردی که بسیار باید محدود شود و جلوگیری کنن زوج ها از این اتفاق رابطه مقعدی در دوران بارداری میباشدو پرسش زوج ها ایا رابطه مقعدی در دوران بارداری ضرر دارد؟

خودتان را بشناسید

جدا از هر دکتر یا متخصصی، این شما هستید که بیشتر از هر کسی خودتان را می شناسید. و می دانید که چه نیازهایی دارید، چقدر باید کار کنید، چقدر باید استراحت کنید و در طول دوران بارداری چه باید بخورید. فقط پیشنهاد ها و نصیحت های دیگران را در نظر نگیرید و به شناختی که از خودتان دارید هم اعتماد کنید.

 

 

 

 

قهرمان نباشید

مهم نیست که ذاتاً چقدر انسان مستقلی هستید، بارداری زمانی نیست که از خودتان توقع بیش از حدی داشته باشید. اگر نمی توانید سرکار بروید، نروید. اگر انجام بعضی کارهای خانه از توانتان خارج است، از همسرتان کمک بگیرید. در بسیاری از مواقع، استرس بارداری نتیجه انجام کارهایی فراتر از حد توان است.

در مورد بارداری مطالعه کنید

هر چقدر بیشتر در مورد بارداری بدانید، کمک بیشتری به خودتان می کنید. کتاب هایی را در مورد بارداری مطالعه کنید، در گروه های زنان باردار شرکت کنید، به کلاس های آمادگی پیش از بارداری بروید و برای افزایش اطلاعات با دکترتان صحبت کنید.

این آمادگی ها به شما کمک می کند تا کمتر استرس داشته باشید و خودتان را برای آن چه در انتظار شماست آماده کنید.

از کمک های تخصصی استفاده کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید در دوران بارداری در حق خودتان انجام دهید این است که از کمک ها و مشاوره های تخصصی استفاده کنید. به عنوان مثال، حتماً با یک دکتر زنان در ارتباط باشید. حتی اگر در این مدت در جلسات روان درمانی شرکت کنید و با یک روانشناس کودک در تماس باشید هم به خود و فرزند آینده تان لطف بزرگی کرده اید.

در آخر می توان گفت که استرس در بارداری احساس سالمی نیست و اگر کنترل نشود می تواند آثار مخربی داشته باشد. اما خوشبختانه این نوع استرس قابل مدیریت است و برای غلبه بر آن فقط به آگاهی از ویژگی های بارداری نیازمندیم.

در ادامه مطالعه مقاله اختلالات روانی در دوران بارداری را پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های کنترل استرس بارداری ، می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

0 دیدگاه در “روش های کنترل استرس بارداری

 1. آرشام گفت:

  الان با این شرایط اجتماعی استرس مردا بیشتر هستش و از روش های کنترل استرس بارداری میتونیم مردی صبور و همراه هم اضافه کنیم.

  1. آیدانیتو گفت:

   سلام دوست عزیز
   قطعاً یک همسر مهربان، یاری رسان، همراه و دارای درک بالا می تواند به میزان قابل توجهی استرس بارداری را کاهش دهد. اما این یک واقعیت است که بخش اعظمی از استرس یک زن در زمان بارداری نتیجه وضعیت روانی و جسمانی خاص او است و مردان هرگز این وضعیت را تجربه نمی کنند تا بتوانند تمام و کمال درکش کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *