استرس امتحان

امتحانات درسی حتی برای آماده ترین دانش آموزان و دانشجویان هم استرس زا هستند و اغلب باهوش ترین و متعهدترین افراد هم قبل از امتحان استرس زیادی را تجربه می کنند. حتی بعضی افراد در ایام امتحانات به دنبال قرص ضد استرس برای امتحان هستند. متأسفانه اضطراب امتحان می تواند تأثیری منفی بر عملکرد تحصیلی بگذارد. حتماً همه ما دانش آموزان فوق العاده کوشا و باهوشی را دیده ایم که فقط به علت استرس نمره خیلی کمی در یک امتحان کسب می کنند.

خوشبختانه راهکارهای بسیاری وجود دارند که با انجام آن ها، قبل از امتحان، می توانیم فشار روانی ای را که تحمل می کنیم کاهش دهیم، اعتماد به نفس مان را افزایش بدهیم و استرس مان را مدیریت کنیم. در ادامه به روش های کنترل استرس امتحان می پردازیم:

به اندازه کافی بخوابید

اگر شب ها کمتر از شش ساعت بخوابید، دچار کمبود خواب می شوید. کمبود خواب توانایی ذهنی شما را کاهش می دهد و می تواند بر عملکردتان در جلسه امتحان تأثیری منفی بگذارد.

حتی اگر ساعات بیداری تان را در طول شب به درس خواندن اختصاص بدهید، بی خوابی آسیب زا است. حتماً شب قبل از امتحان به اندازه کافی بخوابید تا در طول امتحان آرامش بیشتری داشته باشید.

هوشمندانه درس بخوانید

وقتی با برنامه و هوشمندانه درس بخوانید، شب قبل از امتحان همچنان در حال درس خواندن نیستید. اما شاید بپرسید چطور می توان هوشمندانه درس خواند؟ لیستی را از مهم ترین چیزهایی که باید بخوانید و یاد بگیرید تهیه کنید و حتماً به این موضوع توجه کنید که کارها در لیست شما بر اساس اهمیتشان اولویت بندی شوند.

زمانی را که باید به هر کدام از مسئولیت هایتان اختصاص بدهید محاسبه کنید و بعد دقت کنید که در حال حاضر چقدر زمان دارید. این کار باعث می شود که هوشمندانه تر درس بخوانید.

با این محاسبه می دانید که باید چه مقدار زمان را به هر کدام از بخش های مطالعات درسی تان اختصاص بدهید و می دانید که اگر زمان کمی در اختیار دارید، بهتر است آن را بیشتر صرف مطالعه چه درسی کنید.

موفقیت را  تصویری سازی کنید

یک روش کارآمد برای افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس امتحان این است که موفقیت خودتان را تصویر سازی کنید. مثلاً هر شب قبل از خواب خودتان را ببینید که با موفقیت یک امتحان را پشت سر گذاشته اید. این تصویر سازی را مدام تکرار کنید و البته در کنار این کار هوشمندانه درس بخوانید تا تأثیرش را بر عملکردتان ببینید.

ورزش کردن

ورزش کردن استرس را به میزان قابل توجهی کاهش و توانمندی های ذهنی را افزایش می دهد. به عنوان یک دانش آموز یا دانشجو ورزش را در برنامه روزانه خودتان قرار دهید تا کمتر استرس داشته باشید.

مثبت باشید

سعی کنید بدبین نباشید. مثبت اندیشی تمرکز شما را افزایش می دهد و باعث می شود که عملکرد بهتری در امتحان های درسی داشته باشید. افکار منفی ما را مضطرب می کنند و وقتی مضطرب باشیم نمی توانیم از قابلیت هایمان حداکثر استفاده را بکنیم.

اگر فکر کنید که از امتحان نتیجه خوبی نخواهید گرفت، بعید نیست که همین اتفاق هم بی افتد اما اگر به تلاش ها و توانایی هایتان اعتماد داشته باشید، موفقیت اتفاق بعیدی نیست.

در این مقاله به موضوع استرس امتحان پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله مدیریت استرس قبل از کنکور را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه راهکارهای کنترل استرس امتحان با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.