ازدواج دوم

ازدواج می تواند مهم ترین یا یکی از مهم ترین اتفاق های زندگی هر کسی باشد. زنان و مردان ازدواج می کنند تا از نظر جنسی و عاطفی به آرامش برسند و مسیر پرفراز و نشیب زندگی را به تنهایی طی نکنند. اما متأسفانه همه ازدواج ها موفقیت آمیز نیستند. گاهی افراد به دلایل مختلفی از همدیگر طلاق می گیرند و گاهی مرگ آن ها را جدا می کند.

اما زندگی ادامه دارد و همه ما زنان و مردان زیادی را دیده ایم که با ازدواج دوم عشق و امنیتی را که از دست داده اند یا در ازدواج قبلی تجربه نکرده اند به دست می آورند.

ازدواج دوم یا ازدواج مجدد حق هر انسانی است و کسی که یک بار شکست بخورد یا همسرش را از دست بدهد محکوم به تنهایی نیست.

شرایط ازدواج دوم

در ازدواج دوم باید همسر را با دقت زیادی انتخاب کرد، بهتر است کسی که قصد ازدواج مجدد دارد، زندگی مشترک قبلی را بررسی کند تا درک کند که چه عواملی موجب جدایی او از همسرش شدند و چطور می توان از تکرار آن ها جلوگیری کرد.

تجربیات و روابط گذشته می توانند بر انتخاب ما در شریک زندگی دوم تأثیر بگذارند. مخصوصاً در صورتی که افراد فرزند داشته باشند باید حتماً به تأثیر تصمیم شان بر آن ها توجه کنند.

شرایط ازدواج دوم غیر قابل انکار هستند و علاقه مندان به ازدواج مجدد نباید از آن ها غافل بمانند.

ازدواج دوم و خانواده جدید

وقتی شما ازدواج می کنید در واقع صاحب یک خانواده جدید می شوید. هر خانواده ای ویژگی های خودش را دارد و در صورتی که از ازدواج قبلی صاحب فرزند باشید و همسر جدیدتان هم فرزند داشته باشد شرایط کمی پیچیده می شود.

طبیعی است که فرزندان همسر دومتان نتوانند به راحتی به شما اعتماد کنند. باید به آن ها زمان بدهید و از سویی فرزندان خودتان را هم قانع کنید که شما را از دست نداده اند و هیچ کس نمی تواند جای آن ها را بگیرد.

در چنین شرایطی، صحبت کردن بهترین روش ممکن برای سازگاری با شرایط جدید است و کمک گرفتن از یک مشاور هم می تواند فرایند ازدواج دوم را تسهیل کند.

برای مشاوره در زمینه ازدواج و تشکیل خانواده، می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

 

ازدواج دوم زن

آمارها نشان می دهند که ازدواج دوم زن در کشور ما خیلی کمتر از ازدواج دوم مرد اتفاق می افتد. مهم ترین دلیل این موضوع نگاه منفی جامعه به ازدواج دوم زن است. بیشتر مردان به دلایل عرفی ترجیح می دهند با دختران مجرد زندگی کنند.

البته تغییرات فرهنگی جامعه در این زمینه محسوس است و امکان ازدواج زنانی که همسرشان را از دست داده اند یا جدا شده اند، نسبت به گذشته، افزایش قابل توجهی داشته.

 

ازدواج دوم مرد

ازدواج دوم مرد به مراتب بیشتر از ازدواج دوم زن اتفاق می افتد. چون جامعه این را حق بدیهی مرد می داند. از سوی دیگر توانایی روانشناختی در سازگار شدن با شرایط جدید، بعد از طلاق یا فوت همسر بیشتر از مردان است.

زنان، مخصوصاً در شرایطی که استقلال مالی داشته باشند، می توانند از عهده ی زندگی جدید بر بیایند اما بسیاری از مردان نیاز به کسی دارند که از آن ها مراقبت کند. به همین دلیل ازدواج دوم مرد زودتر اتفاق می افتد.

نوع دیگر از ازدواج دوم مرد در  حالتی است که او همسر دارد و همچنان به دنبال یک ازدواج دیگر و تشکیل خانواده جدید است.

چند همسری در قوانین ما جایز است اما شرایطی دارد. در حال حاضر شرایط ازدواج دوم برای یک مرد شامل موارد زیر است:

  • رضایت همسر اول
  • عدم تمکین زن از شوهر
  • عدم توانایی همسر اول برای انجام وظایف زناشویی
  • اعتیاد زن
  • محکومیت زن به شش ماه حبس
  • ابتلا زن به جنون یا یک بیماری غیر قابل درمان
  • نازایی زن
  • مفقود الاثر شدن زن
  • ترک زندگی خانوادگی توسط زن

تصمیم گیری در مورد ازدواج دوم مرد، در حالتی که متأهل است، بر عهده ی دادگاه است و تحقق این شرایط توسط دادگاه بررسی می شود.

از نظر علم روان شناسی هم چند همسری می تواند بسیار آسیب زا باشد و به همین دلیل می بینیم که یکی از مهم ترین شروط 9 گانه برای ازدواج دوم رضایت زن اول است. اتفاقی که به ندرت می افتد و معمولاً زنانی که با ازدواج مجدد همسرشان موافقت می کنند از نظر اقتصادی شدیداً وابسته اند.

مشاوره تلفنی ازدواج در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره تلفنی است. مشاوران متخصص ما در این فضا در حوزه های مختلف به مخاطبان خدمات مشاوره ای ارائه می دهند. ازدواج یکی از مهم ترین مباحث در مشاوره خانواده است. چنانچه قصد ازدواج دوم دارید و به این درک رسیده اید که باید با آگاهی زیادی وارد زندگی مشترک جدید شوید، می توانید برای اطلاع از معیارهای ازدواج، سوالات قبل از ازدواج و ویژگی های یک ازدواج سالم و موفق، با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه مقاله «مشاوره قبل از ازدواج» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ازدواج دوم ، با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.