ازدواج فامیلی

نویسنده : دهقان پور
۳۰ مهر ۹۷ ۶۸ ۰
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "معایب و مزایای ازدواج فامیلی" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی موضع بحث برانگیزی است. بسیاری از متخصصان علم پزشکی، افراد را از این ازدواج منع می کنند. از سوی دیگر می بینیم که در کشور خودمان ازدواج های فامیلی شایع هستند و همه‌ی ما جمله‌ی معروف «عقد پسر عمو و دختر عمو را در آسمان بسته اند» را شنیده ایم.

در این مقاله تلاش کرده ایم تا به تاریخچه ازدواج فامیلی و معایب و مزایای احتمالی آن بپردازیم.

تاریخچه ازدواج های فامیلی

در طول تاریخ، در مقاطع مختلفی ازدواج خانوادگی منع شده است. در اواسط قرن 19 میلادی، این ازدواج در کشورهای غربی رواج داشت. مخصوصاً تا سال 1860 و مدتی بعد از آن اما کم کم ازدواج های فامیلی کاهش پیدا کردند و در نیمه دوم قرن 19، در بسیاری از ایالت ها ، در پی اصلاحاتی که در قوانین ایجاد شد، ازدواج فامیلی غیرقانونی اعلام شد. البته با وجود منع قانونی این ازدواج در کشوری مثل آمریکا، هنوز ازدواج خانوادگی در بعضی ایالت های این کشور اتفاق می افتد.

مشکلات ازدواج فامیلی

شاید سؤال بزرگ بسیاری از ما این باشد که علت مخالفت بسیاری از پزشک ها و متخصصان علم ژنتیک با  ازدواج فامیلی  چیست؟ از سویی می بینیم که این ازدواج را با ابتلا به بیماری های ژنتیکی مرتبط می دانند و از سویی دیگر شاهد تولد کودکان سالمی هستیم که والدینشان با هم نسبت فامیلی دارند.

ازدواج فامیلی و ژن های مشترک

ژن های مشترک میان زن و مردی که با هم ازدواج فامیلی می کنند می توانند زمینه ساز اختلالاتی در نوزادشان شوند. پژوهش ها نشان می دهندکه فرزندان حاصل از ازدواج های خویشاوندی، دو برابر دیگر کودکان به نواقص مادرزادی دچار می شوند. اما بعضی محققان هم معتقدند که ازدواج خانوادگی آن قدر هم که می گویند هولناک نیست.

ازدواج فامیلی در اسلام

دین اسلام ازدواج فامیلی را منع نمی کند و همان طور که در تاریخ اسلام می بینیم، این ازدواج الزاماً مشکلی ایجاد نکرده و نتیجه پیوند حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، فرزندانی بزرگ و مظهر شجاعت و انقلاب و صلح است.

ازدواج های فامیلی در جوامع امروز

امروزه ازدواج های فامیلی از همیشه کمتر اتفاق می افتد چون در کشورهای غربی تقبیح می شود و بیشتر در کشورهای آسیایی و مسلمان رایج است. در شمال آفریقا و بخش های مرکزی و غربی آسیا هم این ازدواج اتفاق عجیبی نیست. البته با توجه به این که حساسیت ها نسبت به ازدواج فامیلی نسبت به گذشته کاهش یافته، امروزه شاهد این هستیم که در آمریکا چنین پیوندهای زناشویی در حال وقوع است.

رویکرد مناسب نسبت به ازدواج های فامیلی

در آخر می توان گفت که احتمال ابتلا به اختلالات ژنتیکی در ازدواج های فامیلی وجود دارد اما صد در صد و مطلق نیست. حتی ممکن است در شرایطی ازدواج فامیلی به نفع بعضی همسران باشد. چون آن ها همدیگر را می شناسند و نسبت به خصوصیات شخصیتی همدیگر آگاه هستند.

به بیان دیگر مهم ترین نکته قبل از تصمیم به ازدواج فامیلی و وابستگی مرد و زن به همدیگر، انجام آزمایش های ژنتیکی و پزشکی است تا در صورت وجود خطر از ازدواج جلوگیری شود.

در ادامه مطالعه مقاله «معیارهای ازدواج» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مزایا و معایت ازدواج فامیلی، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "معایب و مزایای ازدواج فامیلی" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید
4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید